Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel autor Hlavy XXII Joseph Heller

  19:50aktualizováno  19:50
- Americký spisovatel Joseph Heller, jehož v jeho rodné zemi, ale i v celé světě proslavil především protiválečný román Hlava XXII, zemřel v neděli večer ve věku 76 let na infarkt.
Heller je autorem celkem šesti románů a spoluautorem autobiografické knihy Neveselá záležitost, ale do světové literární historie se jednoznačně zapsal právě svou románovou prvotinou Hlava XXII z roku 1961. K tragikomickému ztvárnění absurdity válečné mašinerie Hellera přiměly vlastní zážitky: za druhé světové války Heller v Evropě absolvoval šedesát bojových misí jako člen bombardovací letky.

"Jednou mi řekl, že nebýt druhé světové války, skončil by třeba jako zaměstnanec čistírny oděvů," vzpomíná Hellerův literární kolega a generační souputník Kurt Vonnegut. V době, kdy Heller vydal Hlavu XXII, pracoval jako korektor v jedné newyorské reklamní agentuře. A trvalo pak ještě zhruba dva roky, než příběh kapitána Yossariana a jeho druhů ve zbrani pronikl ze studentského prostředí mezi nejširší čtenářské vrstvy a stal se klasickým dílem amerického poválečného písemnictví.

Dnes je možné říci, že žádné další Hellerovo dílo úrovně ani ohlasu Hlavy XXII nedosáhlo, třebaže v kontextu zámořské literatury jde o nepřehlédnutelné práce. V roce 1974 vydal Heller román Něco se stalo, dále následovaly knihy Gold za všechny peníze (1979), Bůh ví (1984), Neveselá záležitost (společně se Speedem Vogelem, 1986), Nemalujte si to (1988) a Zavíráme - román, v němž v roce 1994 Heller vrátil na literární scénu stárnoucího Yossariana. Všechny Hellerovy romány jsou k dispozici v českých překladech. Nejnověji je vydává pražský BB art, kde právě vychází v premiérovém překladu Miroslava Jindry kniha Nemalujte si to.

Heller byl po listopadové revoluci dvakrát v Praze. Poprvé v roce 1995, kdy vyšel česky jeho poslední román Zavíráme! - volné pokračování osudů zestárlých a životem unavených hrdinů Hlavy XXII. Podruhé pak o dva roky později.

"Na ničem nepracuji, přiletěl jsem na prázdniny," prohlásil tehdy po příletu na ruzyňské letiště. Na otázku, co si od návštěvy slibuje, s úsměvem odpověděl, že dobré jídlo a výtečné pivo. Nicméně byl hostem mezinárodního veletrhu Svět knihy '97, kde vystoupil na tiskové konferenci, předčítal ukázky ze svých knih a odpovídal na otázky publika. Měl také přednášky v Praze a v Olomouci.

Joseph Heller nenechá Yossariana nikdy zemřít (článek MF DNES z 12. 5. 1997)
Američan Joseph Heller se představil v Praze jako spisovatel bez tvůrčích mindráků, který se nebojí přiznat, že mu občas chybějí nápady na novou knihu, a jemuž je trapně za kolegy literáty, kteří se chodí v roli autoritativních politických "komentátorů" vystavovat do televize.

Čtyřiasedmdesátiletý Heller, jenž přijel do České republiky na pozvání svého přítele a překladatele Michaela Žantovského a včera besedoval se svými čtenáři na knižním veletrhu Svět knihy, ovšem nikomu své spisovatelské kvality dokazovat nemusí. Jeho román Hlava XXII, protiválečná satira, která poprvé vyšla v roce 1961, je dnes kritiky skloňována jako kultovní román či jako jedno z nejdůležitějších beletristických děl o druhé světové válce.

"Stále se nemohu zbavit dojmu, že Hlava XXII byla náhoda," říká Heller$1#hit7"> o knize, jež mu jednou provždy zaručila tvůrčí svobodu a splnila mu tajný sen, který v sobě živil od chlapeckých let v rodném Brooklynu přání být spisovatelem. Sen, na jehož uskutečnění Heller pracoval ještě předtím, než se vypravil do války, kde strávil deset měsíců u bombardovacího letectva a poznal absurditu vojenské mašinerie. Již na univerzitě totiž Heller psal a časopisecky publikoval povídky. "Měl jsem tedy docela dobrý důvod věřit, že můžu být literát, ale Hlava XXII samozřejmě zcela změnila můj život," vzpomíná Heller.

Kniha si přitom nějaký čas hledala své obecenstvo a při jejím prvním hodnocení se z dnešního pohledu blamovali i mnozí kritici; vyloženě odmítavě například o Hlavě XXII referoval intelektuální týdeník New Yorker. Na druhé straně se Heller právě z kritik dozvěděl, že i česká literatura má svého Yossariana - Švejka. A tak není náhodou, že do svého zatím posledního díla z roku 1994, románu Zavíráme!, v němž se čtenář znovu setkává s Yossarianem, zabudoval i literární odkazy na Švejka. "Yossarian žije na konci Hlavy XXII a žije také, i když zestárlý a unavený, na konci románu Zavíráme! A věřím, že kdybych o něm napsal knihu za padesát let, zase by to přežil," říká Heller a vlastně tím ukazuje, jak přistupuje k životu - s otevřeným hledím, s lehce ironickým optimismem poučeným válkou i těžkou chorobou.

S tou se vyrovnal i literárně v knize Neveselá záležitost. Jinou část svého života, dětství prožité na Coney Islandu, zachycuje v právě dokončované autobiografii.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Najdete na iDNES.cz