Spisovatel Miloslav Švandrlík.

Spisovatel Miloslav Švandrlík. | foto: ČTK

Zemřel autor Černých baronů, spisovatel Miloslav Švandrlík

  • 87
Ve věku 77 let zemřel populární spisovatel a humorista Miloslav Švandrlík. Serveru iDNES.cz to potvrdila mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová. Humoristu proslavil především román Černí baroni, který získal i filmovou podobu. Momentálně podle jeho další knihy, Doktor od Jezera hrochů, vzniká pod vedením Zdeňka Trošky další snímek.

Bližší podrobnosti ke Švandrlíkově úmrtí odmítla Štanclová říct. "Musela by k tomu dát souhlas rodina," dodala.

Režisér Zdeněk Troška, který se před pár dny vrátil z natáčení zmíněného filmu podle Švandrlíka v afrických lokacích, o smrti svého velkého přítele nevěděl.

"Dozvídám se to až od vás, nesmírně mě to zarmoutilo. Naposledy jsme se viděli před natáčením a vše bylo v pořádku. Dokonce jsme se domlouvali, že by se dali podle jeho dětské knížky převést do filmu i Kopyto a Mňouk," řekl iDNES.cz režisér, který byl zároveň i velkým spisovatelovým obdivovatelem. "Měli jsme se opravdu rádi," dodal.

Režisér Zdeněk Troška představuje knihu, podle které natočí filmZ natáčení filmu Doktor od Jezera hrochů - Zdeněk Troška, Tereza Bebarová

Miloslav Švandrlík patřil k nejčtenějším českým autorům. Ač se živil převážně psaním povídek a fejetonů, oblibu mu získala především kniha Černí baroni aneb válčili jsme za Čepičky, v níž na základě vlastních zkušeností líčí osudy příslušníků PTP.

Protože satirickou formou popisoval absurdity v tehdejší socialistické armádě, komunistický režim Černé barony po roce 1969 zakázal a vycházeli pouze samizdatově.

Švandrlík zároveň nesměl provozovat literární činnost. Výjimkou byl pouze humoristický časopis Dikobraz, kam pravidelně přispíval a který ho v období sedmdesátých let více méně živil. Pro vtipy kreslené Jiřím Wintrem-Nepraktou tak napsal stovky námětů.

z filmu Černí baroni

O Kefalínovi, Terazkym a ostatních protagonistech Černých baronů napsal po roce 1990 ještě několik volných pokračování. Román se navíc dočkal filmového i televizního zpracování.

PTP, Korejci i divadlo

Miloslav Švandrlík se narodil 10. srpna 1932. Dva roky studoval režii na DAMU, školu však opustil a stal se asistentem režie ve Vesnickém divadle v Praze.

V roce 1953 nastoupil vojenskou službu k Technickým praporům PTP, po jejímž ukončení byl krátce zaměstnán jako vychovatel korejských dětí a pak se stal profesionálním spisovatelem.

Z jeho pera pochází i několik rozhlasových a televizních scénářů. Posledním vydaným románem je Vražda mlsného humoristy, která vyšla v roce 2000.

Knihy Miloslava Švandrlíka

Z chlévů i bulvárů, 1960
Krvavý Bill viola, 1961
Od Šumavy k Popokatepetlu, 1962
Kovbojská romance , 1964
Hrdinové a jiní podivíni, 1969
Drakulův švagr, 1970, povídková sbírka, řazená do sci-fi
Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka, 1973 (série)
Doktor od jezera Hrochů, 1980
Muž, který se topil, 1985
Starosti korunovaných hlav, 1992
Na nebožtíka vypadáte skvěle, 1992
Sexbomba na doplňkovou půjčku, 1994
Vražda mlsného humoristy, 2000

Román Doktor od Jezera hrochů, který do filmové podoby převádí zmíněný Zdeněk Troška, popisuje trampoty lékaře Čeňka Dobeška.

Ten trpí s fóbií ze zvířat, létání a očkování, největší strach mu ovšem nahání jeho vlastní tchyně Košvancová.

Jen kvůli ní přijme místo na africkém kontinentu, který je přímo ztělesním Dobeškových nočních můr. - Čtěte Troška začal natáčet a měl prý z pekla štěstí, že ho nezabil blesk

Z natáčení filmu Doktor od Jezera hrochů

"Přišli za mnou páni producenti a řekli, že by chtěli, abych zfilmoval bestseller Miloslava Švandrlíka Doktor od Jezera hrochů. Bylo by zbytečné říkat, že jsem se dlouho nerozmýšlel. Švandrlíka jsem četl už v době, kdy vycházely jeho povídky na pokračování v časopise Pionýr a já ho jako školák týden co týden hltal," vzpomíná na zrod myšlenky zfilmovat Švandrlíkovu předlohu z osmdesátých let oblíbený režisér.

,