Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel americký malíř Cy Twombly. Jeho díla se draží za miliony dolarů

  12:15aktualizováno  12:15
Slavný americký abstraktní malíř Cy Twombly, jehož rozměrná díla se na dražbách prodávají za miliony eur či dolarů, zemřel v úterý v Římě ve věku 83 let. Příčinou jeho smrti byla rakovina.

O Twomblyho smrti informoval Eric Mezil, ředitel umělecké galerie ve francouzském Avignonu, kde Twombly ještě v červnu stihl zahájit výstavu. V Itálii umělec žil od roku 1957.

Z díla Cy Twomblyho

Z díla Cy Twomblyho

"Velký americký malíř, který hluboce miloval starou Evropu, nás právě opustil," uvedl v prohlášení francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand.

"Jeho práce byla hluboce poznamenaná jeho vášní pro řeckou a římskou antiku a její mytologii, která pro něj byla bezedným zdrojem inspirace."

Twombly je znám svými abstraktními díly kombinujícími malířské a kreslířské techniky, opakované linie, čmárance a používání slov i grafitti. Často byl spojován s legendárními americkými umělci Jasperem Johnsem a Robertem Rauschenbergem, s nimiž se setkal jako student v New Yorku začátkem 50. let minulého století.

Ačkoli uznání jeho děl přišlo až během jeho pozdějšího života, dočkal se ho měrou vrchovatou, když se jeho obrazy na dražbách prodávaly za rekordní částky. Zatím nejvyšší sumu 5,6 milionů eur vynesla v roce 2002 jeho nepojmenovaná malba při prodeji v dražební síni Sotheby's.

Z díla Cy Twomblyho
Z díla Cy Twomblyho

Z díla Cy Twomblyho

Jeho plátna ovšem vzbuzovala i vášně jiného druhu: V roce 2007 stanula před francouzským soudem výtvarnice kambodžského původu Rindy Samová za to, že v avignonském muzeu otiskla své namalované rty na Twomblyho bílé plátno, které tvoří součást triptychu Tři Platónovy dialogy, a jehož hodnota byla tehdy odhadována na dva miliony dolarů. Rtěnku z plátna odstranili restaurátoři a výtvarnice musela zaplatit pokutu 1 500 eur galerii a jejímu majiteli. A dolar padesát samotnému umělci.

Cy Twombly se narodil jako Edwin Parker Twombly 25. dubna 1928 v Lexingtonu v USA. Přezdívku Cy dostal od svého otce, který hrál baseball za Chicago White Sox a říkalo se mu Cy podle jiného slavného hráče s tvrdým odpalem "Cyklona" Younga.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz