Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel americký básník Corso

  12:39aktualizováno  12:39
Ve středu 17. ledna zemřel Gregory Corso. Z beatniků byl jediným Newyorčanem. Do politiky se vměšoval méně než Allen Ginsberg a do charismatu Jacka Kerouaka mu prý leccos chybělo. Ale disciplínu zvanou provokace Ameriky ovládal Gregory Corso stejně dobře. Básník se slabostí pro antiku zemřel ve středu v Minnesotě, kde žil od loňského září se svou dcerou, na rakovinu prostaty. Bylo mu sedmdesát let.

"Corso byl dítě ulice a bylo to poznat z jeho vystupování. S nikým se moc nemazal a když jste mu nepadli do noty, dokázal být pořádně nepříjemný," líčí jedinečné setkání s Corsem na newyorské konferenci o Jacku Kerouakovi v roce 1995 hudební publicista a překladatel Josef Rauvolf a pokračuje historkou: "Odrecitoval několik Kerouakových básní a uvedl na pravou míru nařčení, které mu Kerouac adresoval ve své knize Podzemníci. (Corso tam vystupuje pod jménem Yuri Gregorovic - pozn. red.) 'Jack o mně napsal, že jsem ho podrazil a vyspal se s jeho holkou. Tak to ale nebylo: předně jsme tehdy nebyli žádní velcí kamarádi, takže to žádný podraz nebyl. A kromě toho, Jack se pro změnu vyspal s řadou mých holek.' Corso se odmlčel a podíval se do sálu. 'A jak se tak koukám kolem, řada z nich tu dneska večer sedí.' Odpovědí mu byl rozpačitý smích."

Corsa se později Rauvolf a filmař Petr Slavík snažili získat pro svůj televizní dokument o beatnicích. "Corso nám ve filmu bohužel chybí, věčně se před námi schovával a utíkal," vypráví Slavík. "Po celé dva týdny našeho pobytu v New Yorku to bylo stejné: každý den jsme volali, většinou nebral telefony, byl prý pořád na drogách. Když jsme se konečně dovolali a domluvili si s ním schůzku, nepřišel na ni. Už nechtěl s nikým komunikovat." Corso byl vskutku dítě ulice, respektive "štamgast" sociálních ústavů.

Když se v březnu roku 1930 narodil, jeho matce bylo šestnáct a otec nebyl o mnoho starší. Když mu byl jeden rok, matka se odstěhovala do Itálie. Jeho dospívání obnášelo útěky z domova, krádeže, soudy. Ve vězeňské knihovně coby šestnáctiletý objevil svou příští celoživotní literární lásku, anglického romantického básníka Shelleyho a s ním i poezii jako takovou - jeho první verše spadají právě do této doby. Životní i umělecké souputníky Corso potkal později: v baru se v roce 1950 seznámil s Allenem Ginsbergem a ten ho zase uvedl k Williamu Burroughsovi a Jacku Kerouakovi.

Posledně jmenovaný vzpomínal: "Gregory byl tuhý chlapík z Východní čtvrti, který se zjevil jako anděl nad vrcholky střech a zpíval italské písně stejně sladce jako Caruso a Sinatra, jenže ve slovech." Svou první sbírku Corso vydal v roce 1955. Skutečnou proslulost mu získala poéma o jaderné energii Bomba, jež měla tvar atomového hřibu. Corsův konečný literární účet čítá přes deset sbírek poezie, dva svazky her či prózu American Express (česky ji vydala Votobia).

Spojoval nespojitelné a svou "dekonstrukcí" tradičních institucí, jako je manželství, inspiroval americké feministky. Ginsberg jej označil za největšího básníka USA: "Corso je velký chrlič slov, což je první nesporná známka básníka, je vědecký mistr šílených, zalykavých dávek jazyka." Za Corsovu nejjemnější báseň američtí kritici považují elegii za zemřelého Jacka Kerouaka.

Český překladatel a básník Jan Zábrana, jenž z umělcovy poezie připravil výbor Mokré moře (dvakrát jej vydal Odeon, 1964 a 1988) viděl Corsovu jedinečnost v absolutní věrnosti poezii, za niž je básník ochoten zaplatit třeba životem. Což Corso s jistou literární licencí formuloval například těmito slovy: "Peklo může být i dobré místo - to, že je, dokazuje, že někde musí existovat i nebe, protiklad. A co je nebe? Poezie."

Básník Gregory Corso.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Najdete na iDNES.cz