Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeměplochu namluví sám překladatel Kantůrek

  10:06aktualizováno  10:06
Zeměplocha Terryho Pratchetta konečně dostane v Česku ten správný plochý formát - bude se prodávat na stříbrných discích, tedy na CD.

Ilustrace ke knize Lehké fantastično ze série Úžasná Zeměplocha | foto: © Josh Kirby

Se záměrem vydat Zeměplochu jako audioknihu přišel Pavel Koutský z firmy Headpublishing, který zakoupil práva na vydávání zvukové verze knih pro Českou republiku.

Zároveň dostal originální nápad. Místo aby oslovil někoho z herců nebo známých osobností, přesvědčil k namluvení překladatele Jana Kantůrka.

Ten již dlouho slavil úspěchy při veřejném čtení svých překladů. Do nahrávky se mu však zprvu nechtělo. "Pan Koutský mě přemlouval, abych to načetl já. Já jsem naopak přemlouval jeho, aby to zadal nějakému herci," říká Jan Kantůrek.

Nakonec se však domluvili. "Hlavním argumentem bylo, že fanoušci jsou na můj hlas zvyklí," dodává Kantůrek. Něčím je tato situace pro něj přece jenom nová. "Vždy čtu z připravených překladů, aby se fanoušci měli na co těšit," říká.

Nyní bude předčítat z již vydaných knih. "Dohodli jsme se s nakladatelstvím Tallpress, že můžeme využívat poslední revidované překlady," doplňuje Pavel Koutský. Ty totiž obsahují nejen Kantůrkův překlad, ale i pozdější připomínky fanoušků a opravy nepřesností.

Letos vyjdou tři knihy "Všechny audioknihy budou klasická cédéčka, přičemž jedna kniha se vejde asi na pět až sedm disků," říká Koutský. Předpokládá přitom, že obaly jednotlivých CD půjdou poskládat do mapy, na které bude znázorněno putování hrdinů po Zeměploše.

Koutský neuvažuje, že by Zeměplochu vydával také v podobě MP3 souborů. "Předpokládáme, že ty audioknihy budou určené hlavně pro řidiče, většina autorádií však hudební MP3 soubory přehrávat neumí," říká Koutský. Proto se rozhodli pouze pro zvuková CD, z nichž si zájemci samozřejmě mohou MP3 soubory sami vytvořit.

Aby i skalní fanoušci dostali navíc nějakou přidanou hodnotu, budou tituly zároveň obsahovat zvláštní bonusy. Půjde například o rozhovory s Janem Kantůrkem či Terrym Pratchettem.

V letošním roce plánuje Headpublishing vydat první tři knihy ze zeměplošské série. "Chceme je vydat všechny tři najednou na konci září," říká Koutský. V dalších letech plánují vydávat každý rok pět knih.

"Zřejmě nebudeme tituly vydávat chronologicky, ale budeme postupovat po jednotlivých sériích," říká Koutský. Které díly Zeměplochy dostanou přednost, ještě prozradit nechce. "Zatím se těšte na první tři knihy. Pan Kantůrek se vážně snaží," dodává Koutský.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz