Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zeměplochu namluví sám překladatel Kantůrek

  10:06aktualizováno  10:06
Zeměplocha Terryho Pratchetta konečně dostane v Česku ten správný plochý formát - bude se prodávat na stříbrných discích, tedy na CD.

Ilustrace ke knize Lehké fantastično ze série Úžasná Zeměplocha | foto: © Josh Kirby

Se záměrem vydat Zeměplochu jako audioknihu přišel Pavel Koutský z firmy Headpublishing, který zakoupil práva na vydávání zvukové verze knih pro Českou republiku.

Zároveň dostal originální nápad. Místo aby oslovil někoho z herců nebo známých osobností, přesvědčil k namluvení překladatele Jana Kantůrka.

Ten již dlouho slavil úspěchy při veřejném čtení svých překladů. Do nahrávky se mu však zprvu nechtělo. "Pan Koutský mě přemlouval, abych to načetl já. Já jsem naopak přemlouval jeho, aby to zadal nějakému herci," říká Jan Kantůrek.

Nakonec se však domluvili. "Hlavním argumentem bylo, že fanoušci jsou na můj hlas zvyklí," dodává Kantůrek. Něčím je tato situace pro něj přece jenom nová. "Vždy čtu z připravených překladů, aby se fanoušci měli na co těšit," říká.

Nyní bude předčítat z již vydaných knih. "Dohodli jsme se s nakladatelstvím Tallpress, že můžeme využívat poslední revidované překlady," doplňuje Pavel Koutský. Ty totiž obsahují nejen Kantůrkův překlad, ale i pozdější připomínky fanoušků a opravy nepřesností.

Letos vyjdou tři knihy "Všechny audioknihy budou klasická cédéčka, přičemž jedna kniha se vejde asi na pět až sedm disků," říká Koutský. Předpokládá přitom, že obaly jednotlivých CD půjdou poskládat do mapy, na které bude znázorněno putování hrdinů po Zeměploše.

Koutský neuvažuje, že by Zeměplochu vydával také v podobě MP3 souborů. "Předpokládáme, že ty audioknihy budou určené hlavně pro řidiče, většina autorádií však hudební MP3 soubory přehrávat neumí," říká Koutský. Proto se rozhodli pouze pro zvuková CD, z nichž si zájemci samozřejmě mohou MP3 soubory sami vytvořit.

Aby i skalní fanoušci dostali navíc nějakou přidanou hodnotu, budou tituly zároveň obsahovat zvláštní bonusy. Půjde například o rozhovory s Janem Kantůrkem či Terrym Pratchettem.

V letošním roce plánuje Headpublishing vydat první tři knihy ze zeměplošské série. "Chceme je vydat všechny tři najednou na konci září," říká Koutský. V dalších letech plánují vydávat každý rok pět knih.

"Zřejmě nebudeme tituly vydávat chronologicky, ale budeme postupovat po jednotlivých sériích," říká Koutský. Které díly Zeměplochy dostanou přednost, ještě prozradit nechce. "Zatím se těšte na první tři knihy. Pan Kantůrek se vážně snaží," dodává Koutský.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz