Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Země, Zvíře... Teď mezi encyklopedie přilétli velkolepí Ptáci

  6:47aktualizováno  6:47
Sedmý encyklopedický kolos z legendární řady Zvíře, Země, Člověk dosedl na trh. Letos trochu skromněji, bez slavnostního křestu v Národním muzeu. Ale možná je to tím, že je série už tak zavedená a navíc jde o atraktivní titul - alespoň obrazově. Ptáci.

Titulní strana encyklopedie Ptáci | foto: Euromedia Group

Uvědomuje si to i Michael Rands, ředitel mezinárodní nezávislé organizace na ochranu ptáků a jejich stanovišť BirdLife International, který ke knize napsal předmluvu.

"Ptáci nejsou o nic podivuhodnější a zvláštnější než kterákoli jiná skupina živočichů, avšak lidé je lépe znají, a proto jim připadají tak mimořádní. Létají, zpívají, jsou krásně zbarvení a někdy i zajímavě utváření, jsou čilí a vyskytují se téměř vždy a všude. Žádná jiná skupina živočichů se neumí tak dobře prosazovat a upoutávat zájem lidí."

A také se tak dobře prodávat, chtělo by se dodat. Pražské nakladatelství Knižní klub knihu včera vydalo v patnáctitisícovém prvotním nákladu. Což je na český trh hodně nezvyklé číslo. Na druhou stranu, podobně neskromné úvahy se už v minulých letech vyplatily. Zvíře, rekordní svazek řady, se vyšplhalo na více než sto tisíc prodaných výtisků, titul Země dosáhl čtyřicetitisícového odbytu. Zatím nejméně úspěšné byly Rostliny a poslední titul Oceán, ale i toho se prodalo šestnáct tisíc kusů.

Z encyklopedie PtáciPtáci se svou obrovskou rozmanitostí a působivostí mají zjevně větší šance. Už z obálky čtenáře hypnotizuje pohled tereje modronohého. Více než pět set stran představuje na tisícovku ptačích příkladů: od kalypty nejmenší, která je dlouhá pět centimetrů a váží pouhé dva gramy, až po dropa velkého, jehož samci jsou nejtěžšími létajícími ptáky - mohou vážit až osmnáct kilogramů.

Patří mezi druhy, které raději chodí a běhají než létají, ale stejně tak tu najdete ty, kteří se pohybují ve vodě mnohem snadněji a půvabněji než na souši. Třeba tučňák patagonský se dokáže ponořit až do hloubky dvou set metrů. Ostnák hnědoocasý zase může díky svým předlouhým prstům plavně pobíhat po plovoucích listech leknínů, zatímco sýkora uhelníček si díky svým dokonale uzpůsobeným "drápkům" může dopřát spánek i na té nejtenčí větvičce.

Z encyklopedie PtáciPředností encyklopedické řady jsou nejen velkoformátové barevné fotografie, zaostřující často do úchvatných detailů, ale také vcelku přehledné řazení. Úvodní kapitoly tradičně poskytují základní rámec: o ptačí anatomii, smyslech, potravě, rozmnožování a hnízdění, dorozumívání, tazích, ale také o vyhynulých a ohrožených ptácích.

K těm patří více než dvanáct set druhů, což je asi 12 procent všech ptáků na světě. Příčina? Lidé, respektive změny, které se v přírodě jejich přičiněním dějí. Rybolov, organické znečištění, klimatické změny, nárůst městských aglomerací a zástavba mořského pobřeží. V jižní Asii například vymřelo v tomto desetiletí 95 % supů následkem používání veterinárního léku Diclofenac, který supové pozřeli s těly mrtvých zvířat.

Z encyklopedie PtáciAle někdy je nebezpečí mnohem prozaičtější - sova pálená a malí pěvci létající nízko se často stanou oběťmi hustého automobilového provozu.
Od vlastností a hrozeb ptáků přechází publikace k jejich prostředí, od polárních oblastí po pouště a městská sídliště, a všímá si i toho, jak se jednotlivé druhy svým biotopům přizpůsobovaly a přizpůsobují. Třeba chřástalovi vodnímu usnadňuje jeho úzké, z boku zploštělé tělo rychlý pohyb v rákosí.

Nicméně asi největší pozornost bude budit samotná ptačí klasifikace, která tvoří nejrozsáhlejší část knihy (tři pětiny) a nabízí řadu pozoruhodností. Třeba popis způsobu, jak hadilov písař, který svou chocholkou černých per připomíná písaře, zabíjí hady - včetně toho, že je udupe.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz