Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Želva opustila Hanáky, ti věří v její návrat

  12:09aktualizováno  12:09
Olomouc - Měla být pouhou reklamou, stala se však symbolem. Obří bronzovou želvu, kterou vytvořil a na krátkou dobu zapůjčil Olomouci sochař Ivan Theimer, si Hanáci zamilovali. Museli se s ní však, alespoň na čas, rozloučit. "Je krásná a už jsme si na ni za ten měsíc zvykli," říkají lidé o dvoumetrové plastice v centru města. "Je rozvážná, příliš pomalá až nerozhodná, kam se právě vydat a zda vůbec někam. Pan Theimer to vystihl přesně. Je to k naší povaze to pravé," tvrdí Olomoučané. Sochař však ani tak moc nepřemýšlel o povaze svých krajanů. Spíš chtěl místní pobídnout, aby přemýšleli o jeho návrhu nové městské kašny. Ta má stát v centru města právě na místě, kde lidé z muzea na čas postavili želvu.

Theimer má vytvořit pro své rodné město kašnu s motivem báje o Árionovi, kterou před staletími městští radní už nestihli postavit. Kašna má doplnit soubor šesti barokních kašen s tématy antických bájí. Želva je věčným tématem Ivana Theimera. Našel pro ni místo nejen na dosud jediné své tuzemské práci: obelisku na počest Jana Ámose Komenského v Uherském Brodě, ale i ve slavném sochařově památníku Deklarace lidských a občanských práv v Paříži. Proto se objeví i na olomoucké kašně. "Želva je symbolem nekonečného života. V indické mytologii představuje zemi, v níž vše žije a hýbe se, a její krunýř symbolizuje dům, chrám," říká sochař.

Když se však více než třímetráková želva objevila vedle radnice, způsobila mezi lidmi na Hané doslova poprask. První kolemjdoucí ji obcházeli dokola, kroutili hlavami a nevěřili svým očím: "Želva na historickém náměstí? Co to má znamenat?" Když se však rozkřiklo, že zve na výstavu návrhů nové městské kašny, začali ji lidé na náměstí vyhledávat. Skryta mezi parkujícími auty stala se cílem rodinných vycházek. Děti ji hladily, lezly po ní, rodiče těžko odolávali tomu odejít bez alespoň jedné fotky do dětského alba. Přímo z obřadní síně k želvě kráčely svatební průvody. Ani novomanželé nechtěli přijít o atraktivní foto. Skupiny turistů se už nespokojily jen s komunistickým Svolinského orlojem. Želva se mu stala vážným konkurentem. Kolemjdoucí bez fotoaparátu si alespoň pro štěstí sahali na její hlavu.

Počáteční obavy o bezpečnost třísetkilogramového kovového tvora vzaly brzy za své. Kamery, městská policie, hmotnost, ale možná i sympatie želvu ochránily před sprejery i zloději kovů. Socha se po pár týdnech jen mírně otočila, pravděpodobně díky nočním vtipálkům, kteří zřejmě chtěli, aby lépe viděla na magistrát. "Ze začátku se nás dokonce spousta lidí chodila ptát, kde ta želva je, když ji mezi auty na náměstí nemohli najít," prozradil Josef Koukal z ostrahy radnice, před jejímž vchodem stojí. "Už jsem o tom mluvil s lidmi z radnice. Myslím, že město by mělo mít místo, kde si třeba lidé mohou dát schůzku. Bylo by pěkné říct: Tak kde? V šest u želvy," míní olomoucký architekt Stanislav Žerava.

Do želvy se zamilovali lidé bez rozdílů funkcí či politického přesvědčení. "Dokonale zapadla do koloritu města. Udělám vše pro to, aby se do města vrátila," prohlásil náměstek primátora Miroslav Pilát, který má na starosti kulturu a cestovní ruch. Radní se nakonec opravdu rozhodli oslovit umělce a zajímat se o cenu plastiky, na koupi se ale dívají různě. "Želva, sice jiná, bude jistě součástí nové kašny," míní ekonomický náměstek primátora Pavel Horák. Radní Miroslav Petřík, který je městským manažerem pro cestovní ruch, o koupi želvy už přemýšlel. "Už jsme o tom diskutovali, ale souvisí to s rozhodnutím o kašně," říká Petřík.

Přes to všechno se želva vydala na cestu domů na jih - do italského města Lucca, kde má umělec svůj ateliér. Její nakládání do kamionu a odjezd sledovaly desítky kolemjdoucích, maminky s dětmi, politici. "Neberte nám želvu," zaznělo mezi lidmi, kteří se jí naposled dotýkali a fotili ji. "Přišli jsme se rozloučit, chodili jsme sem s naší malou skoro každý den," zamávala spolu s dítětem Pavla Fojtíková želvě odjíždějící na vysokozdvižném vozíku.

Lidé si prohlížejí sochu želvy na Horním náměstí v Olomouci v místě, kde má stát nová sedmá kašna

Lidé procházejí kolem sochy želvy na Horním náměstí v Olomouci v místě, kde má stát nová sedmá kašna

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz