Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Železný představuje sbírku výtvarných děl

  11:40aktualizováno  11:40
V nově zrekonstruovaném Domě U Zlaté Husy v Dlouhé třídě v Praze je vystavena unikátní sbírka obrazů, kterou založil generální ředitel televize Nova Vladimír Železný. Expozice není přístupná veřejnosti každý den, ale pouze v pondělí po předchozí telefonické objednávce. Fond galerie čítá více než tisíc prací a zahrnuje malby, kresby, sochy a několik grafických listů.
Vybraná díla ze sbírky Vladimíra Železného si prohlédněte ve fotogalerii.

Výstava v Galerii Zlatá Husa ve dvou patrech představuje přibližně desetinu z celkového počtu uměleckých prací. K vidění jsou zejména díla české moderny a meziválečné avantgardy. Zatím nezveřejněná část mapuje hlavně tvorbu druhé poloviny dvacátého století s důrazem na šedesátá léta.

Rozsáhlá sbírka ovšem není výsledkem nakupování uměleckých děl během několika desetiletí. Železný svou chloubu pořídil až v průběhu devadesátých let, kdy po roce 1997 využil doby restitucí, ve které lidé často prodávali výtvarná díla nově nabytá po znovunalezených předcích. Na výstavě se tedy sešly pohromadě díla autorů zvučných jmen: Jana Zrzavého, Antonína Procházky, Emila Filly, Václava Špály, Josefa Čapka, Jindřicha Štýrského či Toyen.

Mezi nejvzácnější práce sbírky pak patří obrazy Jana Zrzavého, Ikarův pád Josefa Šímy nebo Zátiší s terpentýnem Emila Filly. Představeni jsou také členové skupiny Osma (Emil Filla, Bohumil Kubišta, Antonín Procházka) či sochy Otakara Švece, Bedřicha Stefana, Otty Gutfreunda a Karla Dvořáka. Vedle předních autorů expozice zahrnuje také méně známé výtvarníky z židovského a německého pražského okruhu.

Několik slov o vybraných umělcích

Jan Zrzavý pochází z Vadína u Havlíčkova Brodu. Vystudoval pražskou Uměleckoprůmyslovou školu. Počáteční období jeho tvorby bylo silně ovlivněno symbolismem a dekadencí. Po odjezdu do Itálie a překonání těžké nemoci se Zrzavý zabýval krajinomalbou. Do jeho práce také proniká pocit pochopení života. Zrzavý často pracoval s jedním opakujícím se motivem; značný význam má například motiv Kleopatry. Druhá světová válka vnesla do díla Jana Zrzavého osudová témata.

Výtvarné sklony Václava Špály se projevily již v dětství, kdy s oblibou vyráběl figurky z cihlářské hlíny. Po marných snahách dostat se na Uměleckoprůmyslovou školu a po krátkém studiu na Akademii své vzdělávání ukončil. Během cesty do Paříže na Špálu zapůsobil fauvismus, v jehož důsledku zjednodušil tvary a barvu omezil pouze na červenou a modrou. Po kubistickém období hraje důležitou roli rok 1923, kdy začíná tzv. zelené období zaměřené hlavně na krajiny. Václav Špála byl členem SVU Mánes a krátký čas i Skupiny výtvarných umělců.

Emil Filla (1882 - 1953) pocházel z Chropyně. Vystudoval pražskou Akademii. Umělecký život zahájil coby člen skupiny Osma. Rané práce Filla většinou tvořil příprav. Postupně se přiklonil k novému uměleckému směru počátku století - ke kubismu, v němž začal malovat nejprve zátiší a postupně přešel na podobenství bojů a zápasů, zápasy zvířat a motiv přepadení a zabíjení. Během druhé světové války byl Filla společně s Josefem Čapkem zatčen a uvězněn. Znovu začal pracovat až v roce 1945, kdy namaloval soubor krajin z Českého středohoří.

Josef Šíma studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Po první světové válce se stal asistentem na brněnské technice, kde vystudoval stavební inženýrství. Od roku 1921 se trvale usadil v Paříži a stal se členem Devětsilu. Publikoval v několika českých avantgardních časopisech, v Paříži založil skupinu Vysoká hra a ilustroval knihy mnoha českých i francouzských básníků. Na počátku své tvorby byl Šíma ovlivněn civilismem, od něhož se dostal k experimentální tvorbě, geometrické abstrakci a poetismu. Celoživotním tématem Šímovy malby se stalo vědomí jednoty světa.

Alois Wachsman: Voskovec a Werich

Josef Čapek: Toaleta

Josef Šíma: Pád Ikarův

Jan Zrzavý: Kristus

Jan Zrzavý: Moulin Rouge

František Foltýn: Přívoz

Toyen: Objekt fantom

Václav Špála: Koupání

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Najdete na iDNES.cz