Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelenka z Bydžovské a Klepla udělá Herce

  15:23aktualizováno  15:23
Inscenaci Herci začal v pražském Divadle Ta Fantastika zkoušet režisér Petr Zelenka. V hlavních rolích se objeví Zuzana Bydžovská a Bohumil Klepl. Premiéra je ohlášena na 13. března.

Bohumil Klepl a Zuzana Bydžovská | foto: archiv

Činoherní novinkou jinak hlavně muzikálové scény bude příběh dvou herců, bývalých partnerů, kteří se ztratili v životě i na jevišti.

Petra Zelenku při psaní textu inspirovaly komedie současného britského dramatika Michaela Frayna Zepředu, zezadu (Bez roucha) a Číňani.

Vznikl tak originální divadelní scénář, který využívá osvědčených komediálních postupů i velmi specifických vlastností herecké profese a povahy.

Oba hlavní protagonisté "v přímém přenosu" podstupují nemilosrdnou zkoušku: okolnosti je nutí vymýšlet neskutečné převleky i krkolomné improvizace. A při tom ještě řeší své pracovní i milostné vztahy.

Petr Zelenka, režisér filmů Knoflíkáři, Rok ďábla a Příběhy obyčejného šílenství a inscenací Dejvického divadla Příběhy obyčejného šílenství a Teremin, nastudoval slovenskou verzi Herců pod názvem Odjezdy vlaků již před čtyřmi lety v bratislavské Astorce.

Tehdy se v ní objevili Anna Šišková a Ady Hajdu, kteří s inscenací v posledních dvou letech hostovali v pražském Švandově divadle v rámci přehlídky Léto hereckých osobností.

"Když mě Anička Šišková oslovila, abych pro ni a pro Adyho Hajdu něco napsal, stvořil jsem tuhle 'hru o hře". Frayn mi dal svolení, ale v hloubi duše byl pobouřen tím, že někdo použil jeho hru jen jako nějaké pozadí, na kterém se odehrává jiný příběh," komentoval Zelenka vznik svého textu.

Zamýšlí se v něm nad "diagnózou" herců, s nimiž ho baví pracovat, i když jim prý při zkouškách neumí dát žádné kloudné připomínky. Říká jim jen, ať hrají rychleji, pomaleji, hlasitěji nebo tišeji. "Proto si myslím, že je spolupráce se mnou dost obtížná. Baví to jen ty z nich, kteří si z mého chování na zkoušce dokážou odvodit něco víc," dodal.

Autoři: Filter,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz