Zelenka točí příběh o lidech a balících

Režisér Petr Zelenka právě natáčí podle vlastního scénáře film Příběhy obyčejného šílenství. Tvůrce kultovních děl Knoflíkáři a Rok ďábla se pustil do tragikomické romance, v níž různé podoby lásky představují zároveň různé podoby šílenství.

"Příběhy obyčejného šílenství jsou love story o lidech, balících a o jednom člověku, který se nechá odeslat jako balík," uvedl Zelenka.

Jeho hrdina třicátník Petr usiluje o Janu tolik, až se uchýlí k černé magii, Jana k navázání vztahů využívá opuštěnou telefonní budku, Petrova matka prolévá krev na humanitární účely a posílá balíky do Bosny, Petrova otce odvrátí náklonnost k mladé potrhlé umělkyni od pozorování bublin v pivu...

Ve filmu, který vzniká na základě Zelenkovy úspěšné divadelní hry, se před kamerou Miro Gábora objeví známé tváře: trojnásobný držitel Českého lva Ivan Trojan v hlavní roli Petra, Nina Divíšková jako Petrova matka, v roli Petrova otce divadelní režisér Miroslav Krobot, který za svůj herecký debut v téže roli získal cenu Alfréda Radoka jako Objev roku. Janu hraje Zuzana Šulajová známá ze Záhrady, další role potkaly Zuzanu Bydžovskou, Jiřího Bartošku, Karla Heřmánka nebo Petru Lustigovou.

Film vzniká v mezinárodní koprodukci Česka, Slovenska a Německa s grantem státního fondu kinematografie a s rozpočtem 43 milionů korun. Film vyrábí společnost Negativ, která produkovala už předchozí Zelenkův Rok ďábla, na projektu se podílí televize Nova. "Nabídku Novy chápeme jako projev důvěry v kvalitu našeho filmu a jeho komerční potenciál," uvedl producent Pavel Strnad. Snímek se točí v Praze a okolí, do kin jej uvede společnost Bioscop 24. února příštího roku.

Původní hra oceněná Radokovou cenou vznikla na objednávku pro Dejvické divadlo v Praze, kde měla 16. listopadu 2001 premiéru. Na repertoáru zůstává dodnes, nastudovala ji i další divadla - České Budějovice, Plzeň, Pardubice - stejně jako scény v Polsku a na Slovensku. Text existuje v anglickém, ruském, polském, maďarském a srbském překladu.

Filmová verze je navíc na rozdíl od divadelní předlohy zprávou o cestě člověka na hranice šílenství a zpět, příběhem muže, který se ocitl v malé soukromé válce. A i když jde o film povětšinou realistický, hranice mezi realitou a fikcí je trochu volnější. "Jsou tady scény, kdy se projeví Petrův magický vztah k předmětům, s nimiž si rozumí lépe než s lidmi," zmiňují tvůrci třeba oživlou deku, vysokozdvižný vozík ze skladiště nebo roli zrcadel.

A jak hrdina skončí? Autoři prozradí málo: po přijetí matky na psychiatrii si prý uvědomí, že "skutečné šílenství je stejně vzácné jako genialita nebo absolutní sluch" a že návrat do reality včetně normálního vztahu není nemožný. Jeho poslední "žert" udeří ve chvíli, kdy se vše zdá obracet k lepšímu...