Oficiální plakát inscenace

Oficiální plakát inscenace | foto: Národní divadlo

Národní varuje, aby diváci nebrali na klasiku bratří Čapků malé děti

  • 4
Pražské Národní divadlo chystá na čtvrteční večer premiéru klasiky bratří Čapků Ze života hmyzu. Hru Daniela Špinara doporučuje až od patnácti let výše, aby na ni návštěvníci automaticky nebrali malé děti.

V drsné alegorii o fungování lidské společnosti se v hlavní roli Tuláka, kterého omrzí lidé a rozhodne se na ně podívat jako na hmyz, objeví Saša Rašilov. Do rolí motýlů obsadil režisér Daniel Špinar Karla Dobrého, Kateřinu Winterovou, Filipa Kaňkovského, Martina Pechláta a Davida Matáska. Jako cvrček se objeví Igor Orozovič, chrobákem bude Petr Motloch.

"Především to nebude pohádka o broučcích," předesílá Špinar. "Hra bratří Čapků je nesmírně krutou groteskou. A přestože je už téměř devadesát let stará, neztratila nic ze své aktuálnosti," dodává režisér, který s novou sezonou nastupuje na zdejší scénu do angažmá.

Špinarova verze je doporučena divákům až od patnácti let výše. "Doporučená návštěvnost vychází z faktu, že divadelní hra Ze života hmyzu nebyla napsána jako pohádka," vysvětluje mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Divadlo by se podle něj rádo vyhnulo tomu, aby návštěvníci automaticky považovali hru Ze života hmyzu za něco vhodného pro děti jen proto, že jsou pod ní podepsání bratři Čapkové. "Režisér Daniel Špinar rozehrává avantgardní alegorii v duchu autorů. Ani jejich předloha nebyla pro děti určená," dodává Staněk.

Hru poprvé uvedli v roce 1922 v Národním divadle v Brně, kde měla světovou premiéru v režii Bohuše Stejskala, a o málo později i v Národním divadle v Praze, kde se jí ujal K. H. Hilar. Národní divadlo se od té doby k Životu hmyzu pravidelně vracelo - v roce 1946 ho zde režíroval Jindřich Honzl, v roce 1965 Miroslav Macháček, naposledy v roce 1990 Miroslav Krobot.

Tvůrčí dílny pro středoškoláky

Národní divadlo svým divákům nabízí možnost ponořit se do témat inscenace buď ještě před anebo po jejím zhlédnutí. Tvůrčí dílny přiblíží dramatické dílo "na vlastní kůži", nastíní jeho inscenační historii i možnosti současného pojetí. K aktuální inscenaci nabízí ND středoškolákům dílnu "Hmyz pod lupou", kde mohou debatovat i s tvůrci inscenace. Dílna "Tahák" je zase určena středoškolským pedagogům ve snaze navázat se školami užší spolupráci. Přihlášky a další informace na emailu cinohra@narodni-divadlo.cz.

zdroj: www.youtube.com