Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze zámku na Slapech je starobinec, baví se v něm Krampol, Zindulka i Janžurová

  11:39aktualizováno  11:39
Na zámku ve Slapech se natáčí nový seriál ČT Elixír života, v němž hrají Jiří Krampol, Stanislav Zindulka, Iva Janžurová či Lenka Vlasáková.

Z natáčení seriálu Elixír života | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nenápadný slapský zámeček uprostřed zahrady vlastně také patří k hvězdám. Zahrál si už v řadě děl, od snímku Obsluhoval jsem anglického krále po dokončovanou fantasy V síti ztraceného času. A nejnověji se proměnil ve veselý starobinec.

"Tak se seriál původně opravdu jmenoval – Veselý starobinec," ujišťuje jeden z obyvatel seriálového domova důchodců Stanislav Zindulka, "a skutečně je tady veselo."

Autorka scénáře Irena Obermannová říká svému šestnáctidílnému příběhu Třetí míza a ČT nakonec zvolila název Elixír života. V každém případě však jde o cyklus komediální, přestože na sklonku života se smích běžně nečeká. "Většina seriálů vypráví o mladých a krásných. Já jsem napsala o starých a ošklivých – protože jsou nejkrásnější," vysvětluje autorka, že stáří považuje za obrovské a velmi aktuální téma.

Petice za sex seniorů

Známá spisovatelka navíc objevuje novou půdu: "Psaní seriálu je věda, znamená to vymýšlet mechanismus – stroječek, na který autor věší příběhy. Ale metodu seriálového, řekněme limonádového žánru, jsem se snažila použít při sdělení čehosi zásadnějšího, než kdo s kým spí," dodává Obermannová.

Z natáčení seriálu Elixír života

Čímž se hercům zjevně trefila do noty. "Nesnáším seriály líčící, kdo s kým chodí, ale tohle je jiný případ. Po dlouhé době mám krásnou roli, je to skvěle napsané, a když se podíváte, kdo se tu sešel – nádhera," jmenuje další z herců Jiří Krampol své vesměs slavné kolegy od Květy Fialové po Danielu Kolářovou. "Děkuju za to pánubohu, živit se je sice hezké, ale občas by si herec mohl dopřát i takovou radost," dodává.

Krampol hraje bývalého trampa, který se nesmířil se stářím. Do domova jen dochází pobavit se s kamarády, aby se doma nenudil, a vymyslí petici za svobodný sexuální život seniorů. "Prožene ji různými ministerstvy, naučí se dokonce zacházet s internetem, až naváže družbu s jistým podnikem, který důchodcům dodává mladou krásnou – no řekněme terapeutku. A můj hrdina určuje, kdo a kdy s ní přijde na řadu," směje se Krampol.

"Ale není to ani v nejmenším vulgární," ujišťuje hned Zindulka. V Elixíru života představuje stále veselého domácího kutila, jenž vše bere s humorem a svá tajemství vyjeví teprve postupně. Jeho parťák v podání Oldřicha Vlacha je prý naopak protiva, ale i to Zindulkův penzista díky svému optimismu zlehka přechází.

"Tohle je opravdu jiný seriál. Člověk ví, oč jde, kam figury směřují – a že humorem zakrývají smutek, který před ostatními nepřiznají. Zkrátka jako furianti zahánějí to, čeho se všichni bojíme," shrnuje Zindulka.

Zatímco se s Krampolem přebíjejí anekdotami, před kameru už přicházejí statisté a další herci, od Ladislava Trojana po Igora Bareše. "Sedejte si do sálku, komparz se může polohlasem bavit," připravuje režisér Petr Slavík scénu, v níž se objeví i dámy.

Konkrétně Lenka Vlasáková coby zkrachovalá herečka, která po vyhazovu z divadla našla práci právě v domově důchodců, a Iva Janžurová v roli její matky. "Jsem taky taková veselá postava, ale ještě neodepsaná, nevím, jak skončím," přiznává Janžurová, již čeká například vztah s koktavým mladíkem.

Z natáčení seriálu Elixír života

Vlasáková líčí, že špatnou herečku nemusela nijak názorně předvádět. "Hned na začátku mou hrdinku ze souboru rovnou vyhodí, jen sama zmiňuje, že naposledy hrála hříbečka, takže asi zrovna zásadní role neměla," žertuje herečka. Rovněž ona scénář chválí. "Je to napsané s obrovským nadhledem, s láskou a vírou v plný život do posledního dechu. A navíc tu jsem ve velmi dobré společnosti – jen se rozhlédněte," ukazuje Vlasáková sestavu hereckých legend.

Krampol vzpomíná na "čundry"

To byl také důvod, proč si seriál zkusil režisér Slavík. "Pro starší herce není mnoho příležitostí, natož těch, kde se mohou sejít dohromady – což je pro mě o to zajímavější," říká před scénou, kdy do sálu plného pamětnických tváří přivádí Vlasáková jako hosta svou seriálovou maminku.

Podle herců obsahuje Elixír života znalost ženských problémů i mužských charakterů – včetně "čundráctví" Krampolova hrdiny, jež herec sám pěstoval. "Byl to útěk od všeho, od práce, rodiny a hlavně od bolševiků, hráli jsme si na Američany a toužili být svobodní," popisuje herec svá trampská léta, na něž v seriálu dojde – stejně jako na pokusy věčného Casanovy.

"Zkrátka je to seriál o životě, lásce a smrti – to vše ve stáří nabývá na intenzitě," shrnuje scenáristka. Vystupují tu však i mladí, od pubertálního syna Vlasákové až po mladičkou zakladatelku seniorské rockové kapely a šiřitelku Facebooku. S premiérou se počítá na podzim 2011.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz