Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze zákulisí Sluhy dvou pánů aneb Když nápověda může luštit křížovky

Exkluzivně   11:40aktualizováno  11:40
Obyčejné pondělí. U zastávky tramvaje Národní divadlo se scházejí páry v elegantních šatech a na poslední chvíli zkoumají plakáty představení Sluha dvou pánů. Začne za necelou půlhodinu.

Dva nejdůležitější muži představení: inspicient Milan Školník a herec Miroslav Donutil. | foto: David Port, MF DNES

Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - Antonie Talacková (Beatrice)Ty elegantní páry s úctou překračují práh nejváženější české divadelní scény a opatrně, leč dychtivě vdechují neopakovatelnou atmosféru, která jim mnohdy ve školních letech nevoněla.

U zadního vchodu pražského divadelního svatostánku se s vrátným míjejí postavy zachumlané do kabátů. Přicházejí do šichty. Místo píchaček berou do ruky tužku a zapisují se do prezenční listiny. Poté se bleskurychle ztratí v labyrintu zákulisí. Spěch je nutný jen kvůli převleku do kostýmů. Sluha dvou pánů má jinak velmi poklidné tempo.

. Nuda to není díky publiku

Herec Miroslav Donutil v rozhovoru pro MF DNES vzpomíná na nastudování a historii představení Sluha dvou pánů v režii Ivana Rajmonta.

Bar U Sodovky
Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - Miroslav Donutil (vlevo) s Janem NovotnýmZatímco se zdobené sedačky v sále plní, v zákulisí otevírá bar U Sodovky. U mašinky na sifon, která překvapivě nepolyká peníze, se postupně scházejí osoby jedné z divácky nejoblíbenějších her Carla Goldoniho. Miroslav "Truffaldino" Donutil a Jan "Brighella" Novotný, kteří v inscenaci hrají od premiéry v roce 1994, vybudovali pevné základy popularity. Hra dosáhne 19. října 404. reprízy, čímž o jedno představení trumfne historicky nejhranější Örkényho Kočičí hru s Danou Medřickou v hlavní roli a ustanoví nový rekord českých jevišť.

Krása tkví v jednoduchosti, tvrdí úsloví. Goldoniho Sluha to dokazuje. Představení je technicky mimořádně jednoduché, proto je za oponou nebývalé ticho. Inspicient má rekvizity, které se vejdou do jednoho proutěného koše, nachystané do deseti minut. Nápověda hledá v kabelce křížovky. Dva technici nemají co opakovat. Bez práce jsou i hasiči, kterým ani oči nejiskří. Tady se totiž říká, že kdyby v některém divadle hořelo, nesmí to být Národní.

Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - inspicient Milan Školník

"Poprvé jsem se cítil triumfálně, protože se povedlo něco, co se v mnoha očích povést nemělo. A dnes? Dnes se v tom jen utvrzuji," zamýšlí se Donutil nad prvním uvedením. Několik málo minut před zahájením si sedá na schůdky k nápovědě a přes kolena si přetahuje svetr, do kterého se převléká patnáctý rok. "Připraví se pan Donutil. Pan Donutil," hlásí do mikrofonu inspicient Milan Školník a podívá se k nohám, kde mu volaný sedí. "Tohle považuji za vrchol stupidity. Volat někoho, do koho stačí šťouchnout," brblá Truffaldino. "Ty moc dobře víš, proč to dělám,"  škádlí ho zpět nejdůležitější muž za oponou.

Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - Miroslav Donutil (vpravo) s režisérem Ivanem RajmontemKlubko zásnub, záměn a nedorozumění se opět zamotává, v očekávaných momentech se ozývá salva smíchu a bouřlivý potlesk. Publikum hltá každou vtipnou narážku, za kulisami se už nikdo nesměje. Všichni soustředěně poslouchají  dialogy, protože jejich text se po patnácti letech původnímu scénáři blíží pouze v klíčových slovech.

"Stačí se zaposlouchat a naskočí to," šeptá inspicient. V koutku u nápovědy je klid, v Donutilových pasážích scénář dokonce překrývá sešit sudoku, v němž bryskně přibývají číslice. První polovina představení končí dřív, než by víla vůbec stihla vytáhnout zpod pláště kouzelný proutek. Sál šumí, foyer se zaplňuje, hromadně se pěje chvála.

Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - nápověda Zuzana Němečková

Ožil i bar U Sodovky. Herci v nablýskaných kostýmech si zapalují cigarety, od vznešených frází se utíká ke každodenním starostem a zážitkům. Zdá se, že se na mě tým domluvil. Téměř na povel začne vzpomínat na měnící se obsazení, nejlepší výkony a historky. Debata má zároveň společného jmenovatele – režiséra Ivana Rajmonta, bez něhož by Donutil pražské diváky neuhranul.

Žádný Donutil, žádný Sluha
Neuplyne ani dvacet minut a ozve se výzva: Dámy a pánové, za pět minut budeme pokračovat. Cigarety dohasínají, švitoření o psech a porouchaných autech pomalu utichá. Ze starostlivých otců a maminek jsou zase postavy commedie dell’arte na plný úvazek.

Herec Miroslav Donutil alias Truffaldino v Goldoniho hře Sluha dvou pánů"Bez Mirka Donutila by Sluha nebyl. Kdyby jednoho dne řekl, že končí, inscenace by se stáhla z repertoáru. Všichni jsme nahraditelní, ale Mirek ne," tvrdí asistentka režie Eva Kafruňková. A při nezvyklém pohledu na jeviště ze zákulisí nezbývá než souhlasit.

Nějakou chvíli před koncem se inspicient podívá na kulatý ciferník menších nástěnných hodin a začne počítat zbývající minuty. "S děkovačkou to vypadá na dvanáct minut," prohodí s ledovým klidem. Přesně. Cípy opony už se zase dotýkají, bar U Sodovky zavírá. Zase příště, tentokrát s rekordem.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz