Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze zákulisí Sluhy dvou pánů aneb Když nápověda může luštit křížovky

Exkluzivně   11:40aktualizováno  11:40
Obyčejné pondělí. U zastávky tramvaje Národní divadlo se scházejí páry v elegantních šatech a na poslední chvíli zkoumají plakáty představení Sluha dvou pánů. Začne za necelou půlhodinu.

Dva nejdůležitější muži představení: inspicient Milan Školník a herec Miroslav Donutil. | foto: David Port, MF DNES

Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - Antonie Talacková (Beatrice)Ty elegantní páry s úctou překračují práh nejváženější české divadelní scény a opatrně, leč dychtivě vdechují neopakovatelnou atmosféru, která jim mnohdy ve školních letech nevoněla.

U zadního vchodu pražského divadelního svatostánku se s vrátným míjejí postavy zachumlané do kabátů. Přicházejí do šichty. Místo píchaček berou do ruky tužku a zapisují se do prezenční listiny. Poté se bleskurychle ztratí v labyrintu zákulisí. Spěch je nutný jen kvůli převleku do kostýmů. Sluha dvou pánů má jinak velmi poklidné tempo.

. Nuda to není díky publiku

Herec Miroslav Donutil v rozhovoru pro MF DNES vzpomíná na nastudování a historii představení Sluha dvou pánů v režii Ivana Rajmonta.

Bar U Sodovky
Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - Miroslav Donutil (vlevo) s Janem NovotnýmZatímco se zdobené sedačky v sále plní, v zákulisí otevírá bar U Sodovky. U mašinky na sifon, která překvapivě nepolyká peníze, se postupně scházejí osoby jedné z divácky nejoblíbenějších her Carla Goldoniho. Miroslav "Truffaldino" Donutil a Jan "Brighella" Novotný, kteří v inscenaci hrají od premiéry v roce 1994, vybudovali pevné základy popularity. Hra dosáhne 19. října 404. reprízy, čímž o jedno představení trumfne historicky nejhranější Örkényho Kočičí hru s Danou Medřickou v hlavní roli a ustanoví nový rekord českých jevišť.

Krása tkví v jednoduchosti, tvrdí úsloví. Goldoniho Sluha to dokazuje. Představení je technicky mimořádně jednoduché, proto je za oponou nebývalé ticho. Inspicient má rekvizity, které se vejdou do jednoho proutěného koše, nachystané do deseti minut. Nápověda hledá v kabelce křížovky. Dva technici nemají co opakovat. Bez práce jsou i hasiči, kterým ani oči nejiskří. Tady se totiž říká, že kdyby v některém divadle hořelo, nesmí to být Národní.

Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - inspicient Milan Školník

"Poprvé jsem se cítil triumfálně, protože se povedlo něco, co se v mnoha očích povést nemělo. A dnes? Dnes se v tom jen utvrzuji," zamýšlí se Donutil nad prvním uvedením. Několik málo minut před zahájením si sedá na schůdky k nápovědě a přes kolena si přetahuje svetr, do kterého se převléká patnáctý rok. "Připraví se pan Donutil. Pan Donutil," hlásí do mikrofonu inspicient Milan Školník a podívá se k nohám, kde mu volaný sedí. "Tohle považuji za vrchol stupidity. Volat někoho, do koho stačí šťouchnout," brblá Truffaldino. "Ty moc dobře víš, proč to dělám,"  škádlí ho zpět nejdůležitější muž za oponou.

Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - Miroslav Donutil (vpravo) s režisérem Ivanem RajmontemKlubko zásnub, záměn a nedorozumění se opět zamotává, v očekávaných momentech se ozývá salva smíchu a bouřlivý potlesk. Publikum hltá každou vtipnou narážku, za kulisami se už nikdo nesměje. Všichni soustředěně poslouchají  dialogy, protože jejich text se po patnácti letech původnímu scénáři blíží pouze v klíčových slovech.

"Stačí se zaposlouchat a naskočí to," šeptá inspicient. V koutku u nápovědy je klid, v Donutilových pasážích scénář dokonce překrývá sešit sudoku, v němž bryskně přibývají číslice. První polovina představení končí dřív, než by víla vůbec stihla vytáhnout zpod pláště kouzelný proutek. Sál šumí, foyer se zaplňuje, hromadně se pěje chvála.

Ze zákulisí inscenace Sluha dvou pánů - nápověda Zuzana Němečková

Ožil i bar U Sodovky. Herci v nablýskaných kostýmech si zapalují cigarety, od vznešených frází se utíká ke každodenním starostem a zážitkům. Zdá se, že se na mě tým domluvil. Téměř na povel začne vzpomínat na měnící se obsazení, nejlepší výkony a historky. Debata má zároveň společného jmenovatele – režiséra Ivana Rajmonta, bez něhož by Donutil pražské diváky neuhranul.

Žádný Donutil, žádný Sluha
Neuplyne ani dvacet minut a ozve se výzva: Dámy a pánové, za pět minut budeme pokračovat. Cigarety dohasínají, švitoření o psech a porouchaných autech pomalu utichá. Ze starostlivých otců a maminek jsou zase postavy commedie dell’arte na plný úvazek.

Herec Miroslav Donutil alias Truffaldino v Goldoniho hře Sluha dvou pánů"Bez Mirka Donutila by Sluha nebyl. Kdyby jednoho dne řekl, že končí, inscenace by se stáhla z repertoáru. Všichni jsme nahraditelní, ale Mirek ne," tvrdí asistentka režie Eva Kafruňková. A při nezvyklém pohledu na jeviště ze zákulisí nezbývá než souhlasit.

Nějakou chvíli před koncem se inspicient podívá na kulatý ciferník menších nástěnných hodin a začne počítat zbývající minuty. "S děkovačkou to vypadá na dvanáct minut," prohodí s ledovým klidem. Přesně. Cípy opony už se zase dotýkají, bar U Sodovky zavírá. Zase příště, tentokrát s rekordem.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz