Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze spojení Hřebejk - Viewegh vznikne Nestyda

  1:00aktualizováno  1:00
Před třemi měsíci dotočil komedii U mě dobrý a už se znovu chystá režírovat. Ale teď bude leccos jinak. Film Nestyda, jehož první klapka padne 8. ledna, znamená pro Jana Hřebejka novou kapitolu. "Jen štáb je obdobný," říká režisér.

Režisér Jan Hřebejk a spisovatel Michal Viewegh | foto: Petr Pilař

Jeho novinka totiž výjimečně nevzniká podle scénáře Petra Jarchovského ani v produkci Ondřeje Trojana, nýbrž s producentským tandemem Hoffman – Biermann a podle knihy i scénáře Michala Viewegha.

Nestyda, jehož titulní roli ztvární Jiří Macháček, vychází z motivů Vieweghových Povídek o manželství a sexu. Ale doznal řady změn.

Děvkař nás omrzel
"Hlavní hrdina a vypravěč Oskar už není na rozdíl od knihy spisovatel – a dokonce ani děvkař," prozrazuje Hřebejk. Macháčkovu postavu popisuje jako učitele, jenž dočasně předpovídá počasí, čtyřicátníka v partnerské krizi: rozvede se s manželkou, žije s mnohem mladší ženou, poté se starší ženou, zůstane sám... "Je to vlastně úplně jednoduchý příběh," míní Hřebejk.

Povídky o manželství a sexu má rád, protože v nich cítí víc hořkosti než v jiných Vieweghových knihách. Není sám, před časem se podle nich připravoval dokonce povídkový film tří režisérů, vedle Hřebejka ještě Igora Chauna a Petra Nikolaeva.

Ale z projektu sešlo a poté, co podle jeho knih natočili Filip Renč Román pro ženy a Jiří Vejdělek Účastníky zájezdu, zavolal Viewegh Hřebejkovi, zda by nechtěl dávný nápad oživit. Pak napsal námět a scénář, do nějž Hřebejk s Macháčkem slovy režiséra "jen trochu přikecávali".

Na posunu hlavní postavy je znát i přerod tvůrců. "Proč má Oskar jinou povahu a příběh? Protože já jsem děvkaře nechtěl a Viewegh taky ne, omrzel nás. Teď je to spíš příběh o rodině a rodičovství," naznačuje režisér, že se filmový Nestyda více blíží dnešnímu spisovatelovu naladění než kniha z konce 90. let.

O Macháčkově obsazení měl jasno od začátku: "Dobře se mi s ním komunikuje, pokaždé spolu budujeme odlišný typ role. Doufám, že jako Nestyda bude i dojemný."

"Trochu jsme ho polidštili. V knize jsem hrdinu ironizoval jako malého playboye, o komedii jsem měl představu ještě drsnější a černější, ale Macháčkovi už připadal příliš nesympatický. Tak jsme dospěli ke kompromisu, a ta verze nám připadá nejlepší," shrnul Viewegh.

Povídkový projekt už je podle něj mrtvý: "Použili jsme motivy z pěti či šesti povídek, navíc si myslím, že ucelený příběh je divácky vděčnější."
 
Macháčkovu životní partnerku ztvární Simona Babčáková – právě oni dva zahájí natáčení scénou mezi ložnicí a kuchyní, v níž shrnou své neutěšené manželství.
Další hrdinky hrají Eva Kerekešová a Martina Krátká, role zpěvačky čeká na Emílii Vášáryovou. Má v repertoáru písně Hany Hegerové, takže k nim teď filmaři vyřizují autorská práva.

Macháčkovy rodiče představují Nina Divíšková s Pavlem Landovským, kromě toho se před kamerou objeví kupa dětí předškolního věku. "Není to snadné. Třeba hrdina v podání Pavla Lišky pracuje v zoo, jeho potomek si chodí mezi slony – a sežeňte takové dítě!" vykládá režisér.

Vieweghovským Nestydou vstoupí do jiného stylu než v případě děl podle povídek Petra Šabacha, počínaje Šakalími léty přes Pelíšky a Pupendo až po květnovou premiéru filmu U mě dobrý. Přesto Hřebejk tvrdí, že oba autoři mají dost společného.

"Znám je hodně dlouho, Šabacha dvacet let, Viewegha patnáct. Podle mě oba umějí psát v nejlepším smyslu slova jednoduše a jejich lehkost a zručnost rodí literaturu, není to jen čtivo." Navíc si Hřebejk s Jarchovským poetiku cizí předlohy prý vždy mírně uzpůsobili: "Jen naše filmy podle vlastních látek jsou trochu jiné."

Fakt, že po dlouhé době pracuje bez dvorního producenta i scenáristy, vysvětluje zcela věcně. "S Jarchovským jsme Trojana svým způsobem uštvali. Po Medvídkovi jsme už na něj spěchali s dalším současným dramatem S pravdou ven, jenže předchozí Kráska v nesnázích neuspěla natolik, abychom si takový projekt mohli dovolit. Takže Jarchovský napsal dva scénáře, které se daly snáze financovat, oba podle Šabacha: pro mě komedii U mě dobrý a pro Trojana historickou látku Občanský průkaz, což mu sedí."

Nicméně věří, že brzy, v ideálním případě už letos na podzim, se trio znovu sejde nad první klapkou snímku S pravdou ven.

Co umí komedie
Po léta byl Hřebejkovým vzorem americký tvůrce Woody Allen: sdílel s ním rytmus jednoho nového filmu rok co rok a žánr svých novinek často připodobňoval právě k Allenovým dílům.

Ale v případě Nestydy jej prý žádný příbuzný Allenův snímek nenapadá – a co se pracovního rytmu týče, už Allena předběhl. Do kin letos uvede hned dvě novinky: 15. května U mě dobrý s Bolkem Polívkou v hlavní roli a 9. října Nestydu, na jehož televizní předpremiéru  se pak mohou těšit diváci HBO.

Dokázal by natočit i tři filmy za rok – a je to vůbec v lidských silách? "Teoreticky se to dá, ovšem pokud je propojuje společný jmenovatel. Nemyslím teď jenom projekty typu trilogie Pán prstenů, jejíž všechny díly natočil Peter Jackson naráz, ale třeba volné cykly jako Kieslowského Krátký film o zabíjení a Krátký film o lásce," vysvětluje Hřebejk.

Samo natáčení prý nepředstavuje zase takový problém, ale obtížnější jsou přípravy, financování, propagace nebo zahraniční dráha filmu: "To všechno vyžaduje čas."

Za rok uplyne deset let od vzniku Pelíšků, které takřka zlidověly. Právě k Pelíškům přirovnává Hřebejk náladu snímku U mě dobrý, s tím rozdílem, že místo let šedesátých se tu děj odehrává na počátku let devadesátých. Zrodí druhou legendu? 

"To ukáže až čas. Ale U mě dobrý jsme točili jako čistou komedii, jiné ambice jsme nesledovali; přitom se může stát, že právě proto bude s odstupem času o polistopadové době vypovídat více než filmy, které o to přímo usilují," tipuje Hřebejk.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz