Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze spojení Hřebejk - Viewegh vznikne Nestyda

  1:00aktualizováno  1:00
Před třemi měsíci dotočil komedii U mě dobrý a už se znovu chystá režírovat. Ale teď bude leccos jinak. Film Nestyda, jehož první klapka padne 8. ledna, znamená pro Jana Hřebejka novou kapitolu. "Jen štáb je obdobný," říká režisér.

Režisér Jan Hřebejk a spisovatel Michal Viewegh | foto: Petr Pilař

Jeho novinka totiž výjimečně nevzniká podle scénáře Petra Jarchovského ani v produkci Ondřeje Trojana, nýbrž s producentským tandemem Hoffman – Biermann a podle knihy i scénáře Michala Viewegha.

Nestyda, jehož titulní roli ztvární Jiří Macháček, vychází z motivů Vieweghových Povídek o manželství a sexu. Ale doznal řady změn.

Děvkař nás omrzel
"Hlavní hrdina a vypravěč Oskar už není na rozdíl od knihy spisovatel – a dokonce ani děvkař," prozrazuje Hřebejk. Macháčkovu postavu popisuje jako učitele, jenž dočasně předpovídá počasí, čtyřicátníka v partnerské krizi: rozvede se s manželkou, žije s mnohem mladší ženou, poté se starší ženou, zůstane sám... "Je to vlastně úplně jednoduchý příběh," míní Hřebejk.

Povídky o manželství a sexu má rád, protože v nich cítí víc hořkosti než v jiných Vieweghových knihách. Není sám, před časem se podle nich připravoval dokonce povídkový film tří režisérů, vedle Hřebejka ještě Igora Chauna a Petra Nikolaeva.

Ale z projektu sešlo a poté, co podle jeho knih natočili Filip Renč Román pro ženy a Jiří Vejdělek Účastníky zájezdu, zavolal Viewegh Hřebejkovi, zda by nechtěl dávný nápad oživit. Pak napsal námět a scénář, do nějž Hřebejk s Macháčkem slovy režiséra "jen trochu přikecávali".

Na posunu hlavní postavy je znát i přerod tvůrců. "Proč má Oskar jinou povahu a příběh? Protože já jsem děvkaře nechtěl a Viewegh taky ne, omrzel nás. Teď je to spíš příběh o rodině a rodičovství," naznačuje režisér, že se filmový Nestyda více blíží dnešnímu spisovatelovu naladění než kniha z konce 90. let.

O Macháčkově obsazení měl jasno od začátku: "Dobře se mi s ním komunikuje, pokaždé spolu budujeme odlišný typ role. Doufám, že jako Nestyda bude i dojemný."

"Trochu jsme ho polidštili. V knize jsem hrdinu ironizoval jako malého playboye, o komedii jsem měl představu ještě drsnější a černější, ale Macháčkovi už připadal příliš nesympatický. Tak jsme dospěli ke kompromisu, a ta verze nám připadá nejlepší," shrnul Viewegh.

Povídkový projekt už je podle něj mrtvý: "Použili jsme motivy z pěti či šesti povídek, navíc si myslím, že ucelený příběh je divácky vděčnější."
 
Macháčkovu životní partnerku ztvární Simona Babčáková – právě oni dva zahájí natáčení scénou mezi ložnicí a kuchyní, v níž shrnou své neutěšené manželství.
Další hrdinky hrají Eva Kerekešová a Martina Krátká, role zpěvačky čeká na Emílii Vášáryovou. Má v repertoáru písně Hany Hegerové, takže k nim teď filmaři vyřizují autorská práva.

Macháčkovy rodiče představují Nina Divíšková s Pavlem Landovským, kromě toho se před kamerou objeví kupa dětí předškolního věku. "Není to snadné. Třeba hrdina v podání Pavla Lišky pracuje v zoo, jeho potomek si chodí mezi slony – a sežeňte takové dítě!" vykládá režisér.

Vieweghovským Nestydou vstoupí do jiného stylu než v případě děl podle povídek Petra Šabacha, počínaje Šakalími léty přes Pelíšky a Pupendo až po květnovou premiéru filmu U mě dobrý. Přesto Hřebejk tvrdí, že oba autoři mají dost společného.

"Znám je hodně dlouho, Šabacha dvacet let, Viewegha patnáct. Podle mě oba umějí psát v nejlepším smyslu slova jednoduše a jejich lehkost a zručnost rodí literaturu, není to jen čtivo." Navíc si Hřebejk s Jarchovským poetiku cizí předlohy prý vždy mírně uzpůsobili: "Jen naše filmy podle vlastních látek jsou trochu jiné."

Fakt, že po dlouhé době pracuje bez dvorního producenta i scenáristy, vysvětluje zcela věcně. "S Jarchovským jsme Trojana svým způsobem uštvali. Po Medvídkovi jsme už na něj spěchali s dalším současným dramatem S pravdou ven, jenže předchozí Kráska v nesnázích neuspěla natolik, abychom si takový projekt mohli dovolit. Takže Jarchovský napsal dva scénáře, které se daly snáze financovat, oba podle Šabacha: pro mě komedii U mě dobrý a pro Trojana historickou látku Občanský průkaz, což mu sedí."

Nicméně věří, že brzy, v ideálním případě už letos na podzim, se trio znovu sejde nad první klapkou snímku S pravdou ven.

Co umí komedie
Po léta byl Hřebejkovým vzorem americký tvůrce Woody Allen: sdílel s ním rytmus jednoho nového filmu rok co rok a žánr svých novinek často připodobňoval právě k Allenovým dílům.

Ale v případě Nestydy jej prý žádný příbuzný Allenův snímek nenapadá – a co se pracovního rytmu týče, už Allena předběhl. Do kin letos uvede hned dvě novinky: 15. května U mě dobrý s Bolkem Polívkou v hlavní roli a 9. října Nestydu, na jehož televizní předpremiéru  se pak mohou těšit diváci HBO.

Dokázal by natočit i tři filmy za rok – a je to vůbec v lidských silách? "Teoreticky se to dá, ovšem pokud je propojuje společný jmenovatel. Nemyslím teď jenom projekty typu trilogie Pán prstenů, jejíž všechny díly natočil Peter Jackson naráz, ale třeba volné cykly jako Kieslowského Krátký film o zabíjení a Krátký film o lásce," vysvětluje Hřebejk.

Samo natáčení prý nepředstavuje zase takový problém, ale obtížnější jsou přípravy, financování, propagace nebo zahraniční dráha filmu: "To všechno vyžaduje čas."

Za rok uplyne deset let od vzniku Pelíšků, které takřka zlidověly. Právě k Pelíškům přirovnává Hřebejk náladu snímku U mě dobrý, s tím rozdílem, že místo let šedesátých se tu děj odehrává na počátku let devadesátých. Zrodí druhou legendu? 

"To ukáže až čas. Ale U mě dobrý jsme točili jako čistou komedii, jiné ambice jsme nesledovali; přitom se může stát, že právě proto bude s odstupem času o polistopadové době vypovídat více než filmy, které o to přímo usilují," tipuje Hřebejk.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Najdete na iDNES.cz