Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdeněk Troška jde z pohádky do pohádky

  0:26aktualizováno  0:26
Zdeněk Troška se po sedmi letech vrací na pohádkovou scénu. Nejkrásnější hádanka vstoupí do kin 21. února. Režisér současně píše Černou princeznu.

Nejkrásnější hádanka - Zdeněk Troška a Ladislav Potměšil - snímek z filmu | foto: Falcon

Nejkrásnější hádanka už má za sebou první testovací promítání – a dopadlo nadějně. Z kina včera vycházeli diváci vesměs s úsměvy a s ulehčením, přestože to byli hlavně dospělí.

"Nejkrásnější hádanku jsem natočil pro určitou věkovou skupinu, pro děti od mateřských školek po první stupeň, tak do páté třídy základní školy," říká Troška. "Snažil jsem se, aby byla čistá, jednoduchá, průzračná, letní, světlá a slunečná."

Ukázka z pohádky Nejkrásnější hádanka

S výsledkem jsou spokojeni i producenti. Zatímco drdovská Nejkrásnější hádanka se chystá do kin, kam vstoupí 21. února, Barrandov Studio, které ji vyrobilo spolu s Novou, si už od režiséra objednalo další pohádkový film.

Tentokrát podle příběhu Boženy Němcové a s pracovním názvem Černá princezna. "Už se pracuje na scénáři, a pokud vše půjde podle plánu, letos na podzim bychom mohli začít s natáčením," potvrdila producentka Helena Uldrichová.

"Netočím na jedno použití"
I tuto pohádku Troška upravuje. Chce ji projasnit, protože Černá princezna je "první český katolický horor", jak prý žertem říkává dramaturgyně Marcela Pittermannová.

"S úděsem jsem sledoval ve vánoční televizi nové pohádky; vesměs byly temné a depresivní. Přitom si všimněte, že se reprízují spíš ty veselé – a není divu, kdo by taky chtěl vidět tolik tmy," říká režisér.

Troška zastává názor, že správná cesta k pohádce vede přes tradiční svět princezen či loupežníků, na který se filmař dívá se současným nadhledem. "Tak jsem to zkusil v Nejkrásnější hádance, tak mě to učil klasik české pohádky Bořivoj Zeman. Půdorys je pořád stejný, a jakmile ho opustíte, jakmile začnete porušovat pravidla a jdete proti duchu žánru, říkáte si o průšvih," prohlašuje režisér, jehož pohádkovou prvotinu O princezně Jasněnce a létajícím ševci milují diváci i po jedenadvaceti letech od premiéry.

S Dolanským a Kubařovou
Stejně jako Jasněnka nebo dvoudílné Z pekla štěstí vznikla také Nejkrásnější hádanka podle pohádkové knihy Jana Drdy Český Honza. Tentokrát z ní Troška vybral a propojil příběhy dva, loupežnický O Matějovi a Majdalence a veselý O princezně, která hádala, až prohádala.

V hlavní roli chasníka Matěje, kterého bohatý sedlák vyžene od své dcery Majdalenky do světa, se představí Jan Dolanský. Princeznu, jejíž hádanky rozlouskne, hraje Veronika Kubařová, pana krále Ladislav Potměšil, zákeřnou dvorní dámu Taťjana Medvecká a v čele loupežníků stojí Madlafous alias Miroslav Táborský.

Distribuční společnost Falcon chystá pro Nejkrásnější hádanku šestatřicet kopií – očekává zjevně obdobný zájem jako o Troškovy předešlé pohádky. Princeznu ze mlejna 2 vidělo půl milionu lidí. Trvalkami jsou i komedie Slunce, seno... Při nedávné repríze opět našly 1,8 milionu diváků. "To je má cesta, nechci dělat filmy na jedno použití," říká Troška.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz