Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdeněk Troška jde z pohádky do pohádky

  0:26aktualizováno  0:26
Zdeněk Troška se po sedmi letech vrací na pohádkovou scénu. Nejkrásnější hádanka vstoupí do kin 21. února. Režisér současně píše Černou princeznu.

Nejkrásnější hádanka - Zdeněk Troška a Ladislav Potměšil - snímek z filmu | foto: Falcon

Nejkrásnější hádanka už má za sebou první testovací promítání – a dopadlo nadějně. Z kina včera vycházeli diváci vesměs s úsměvy a s ulehčením, přestože to byli hlavně dospělí.

"Nejkrásnější hádanku jsem natočil pro určitou věkovou skupinu, pro děti od mateřských školek po první stupeň, tak do páté třídy základní školy," říká Troška. "Snažil jsem se, aby byla čistá, jednoduchá, průzračná, letní, světlá a slunečná."

Ukázka z pohádky Nejkrásnější hádanka

S výsledkem jsou spokojeni i producenti. Zatímco drdovská Nejkrásnější hádanka se chystá do kin, kam vstoupí 21. února, Barrandov Studio, které ji vyrobilo spolu s Novou, si už od režiséra objednalo další pohádkový film.

Tentokrát podle příběhu Boženy Němcové a s pracovním názvem Černá princezna. "Už se pracuje na scénáři, a pokud vše půjde podle plánu, letos na podzim bychom mohli začít s natáčením," potvrdila producentka Helena Uldrichová.

"Netočím na jedno použití"
I tuto pohádku Troška upravuje. Chce ji projasnit, protože Černá princezna je "první český katolický horor", jak prý žertem říkává dramaturgyně Marcela Pittermannová.

"S úděsem jsem sledoval ve vánoční televizi nové pohádky; vesměs byly temné a depresivní. Přitom si všimněte, že se reprízují spíš ty veselé – a není divu, kdo by taky chtěl vidět tolik tmy," říká režisér.

Troška zastává názor, že správná cesta k pohádce vede přes tradiční svět princezen či loupežníků, na který se filmař dívá se současným nadhledem. "Tak jsem to zkusil v Nejkrásnější hádance, tak mě to učil klasik české pohádky Bořivoj Zeman. Půdorys je pořád stejný, a jakmile ho opustíte, jakmile začnete porušovat pravidla a jdete proti duchu žánru, říkáte si o průšvih," prohlašuje režisér, jehož pohádkovou prvotinu O princezně Jasněnce a létajícím ševci milují diváci i po jedenadvaceti letech od premiéry.

S Dolanským a Kubařovou
Stejně jako Jasněnka nebo dvoudílné Z pekla štěstí vznikla také Nejkrásnější hádanka podle pohádkové knihy Jana Drdy Český Honza. Tentokrát z ní Troška vybral a propojil příběhy dva, loupežnický O Matějovi a Majdalence a veselý O princezně, která hádala, až prohádala.

V hlavní roli chasníka Matěje, kterého bohatý sedlák vyžene od své dcery Majdalenky do světa, se představí Jan Dolanský. Princeznu, jejíž hádanky rozlouskne, hraje Veronika Kubařová, pana krále Ladislav Potměšil, zákeřnou dvorní dámu Taťjana Medvecká a v čele loupežníků stojí Madlafous alias Miroslav Táborský.

Distribuční společnost Falcon chystá pro Nejkrásnější hádanku šestatřicet kopií – očekává zjevně obdobný zájem jako o Troškovy předešlé pohádky. Princeznu ze mlejna 2 vidělo půl milionu lidí. Trvalkami jsou i komedie Slunce, seno... Při nedávné repríze opět našly 1,8 milionu diváků. "To je má cesta, nechci dělat filmy na jedno použití," říká Troška.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz