Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdeněk Svěrák vyzývá: Dopište mou Puklou patu

  11:12aktualizováno  11:12
Možnost stát se spoluautorem námětu filmové povídky se Zdeňkem Svěrákem, a upozornit tak na svůj talent nabízí stanice Český rozhlas 2 - Praha. Princip spočívá v dopsání námětu filmové povídky zvané Puklá pata. Zájemce může dle svých představ dokončit její námět, přičemž pro svůj text má povolen maximální rozsah pětačtyřiceti řádek strojopisu. Ty může odeslat do středy 28. listopadu (do půlnoci onoho dne) na e-mailovou adresu sverak@atlas-as.cz.

Výsledky soutěže zazní v pátek 30. listopadu 2001 mezi 15.30 a 17.00 hod. v živém vysílání Českého rozhlasu 2 - Praha, jehož hosty budou Zdeněk a Jan Svěrákovi.

Přímý přenos lze případně sledovat také na internetové adrese http://sverak.atlas.cz. Na této stránce pak budou uvedeny další podrobnosti o této akci.

Zdeněk Svěrák: Puklá pata


Bohuslav Lapáček žije v malé žižkovské garsonce se smutným výhledem na železniční trať. Přestože brzo oslaví pětatřicátiny, je svobodný. Je zaměstnancem velké potravinářské samoobsluhy, kde pracuje ve výkupu zálohovaných lahví. To povolání je náročné na nohy. Bohuš si téměř nemá čas sednout, neboť u okénka je pořád někdo, kdo mu přináší v tašce své vypité láhve.

Bohuš se několikrát pokusil navázat známost, neboť k jeho okénku přicházelo mnoho dívek a žen, které se mu líbily. Ale na jeho otázku "Jak se máte?" některé odpověděly "Dobře" a některé neodpověděly vůbec. K dalšímu rozvinutí konverzace Bohouš nesebral odvahu. A tak si ve svém šedém bytě nad tratí o těch ženách jen snil, dívaje se na oblé střechy projíždějících vlaků. Bohouš není bez fantazie. Ve svém dospělém věku si například hraje na indiány. Přesněji řečeno na indiána. Dal si jméno Vratná lahev. Ale teď si ho změnil, protože ho začaly trápit rozpraskané paty. Říká si Puklá pata.

Jednoho dne Bohuš usoudil, že jak doma chodí bos, je koberec jeho garsonky od jeho ostrých pat tak poničený, že by bylo záhodno koupit nový, nejlépe s indiánskými motivy. Koupil ho a na střeše svého starého auta Škoda 120 ho vezl domů. Cestou se zastavil v restauraci U náčelníka a vypil jedno nealkoholické pivo. Když si pak před domem koberec položil na rameno, zdál se mu k neunesení těžký. Doma, když ho na podlaze rozvinul, s úžasem poznal proč. V koberci byla zavinuta dívka. Podle smolně černých vlasů a podle tvaru lícních kostí bylo jasné, že je indiánského původu. Puklá pata se vyděsil, neboť nejevila známky života. Potom však otevřela oči a posadila se.

"Jak se máte?" zkusil na ni Bohuš svou seznamovací větu.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

Najdete na iDNES.cz