Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Digitalizace, globalizace. Jak je důležité míti Zdeňka Svěráka

  14:51aktualizováno  14:51
Ne, opravdu už nehrozí žádné další gratulace, projevy, oslavy, přípitky,vzpomínky ani veselé historky z natáčení, natož seznamy tvůrčích zásluh. Osmdesátiny Zdeňka Svěráka, které připadly na letošní pomlázku, totiž vyjevily i jiné důvody, proč je důležité mít takového jubilanta.

Přinejmenším ve třech ohledech, nazvěme je dejme tomu unifikace, digitalizace, globalizace. Zní to bláznivě?

Zaprvé, obehraná komedie Vesničko má středisková, ke které Svěrák napsal scénář a kterou by většina národa zvládla odrecitovat zpaměti slovo za slovem, hlášku za hláškou, zase už vyhrála svůj televizní večer. Její nedělní, bůhvíkolikátou reprízu si dopřálo více než milion diváků, takže porazila oba premiérové seriály vyživované mocnou reklamní kampaní, V.I.P. vraždy na Primě i Novu s cyklem Na vodě, které běžely přímo proti ní.

A jestliže jsou diváci ochotni obětovat neznámé příběhy na oltář více než známého filmu, bude asi něco shnilého ve státě českém. Tedy v tuctových, konfekčních, ledabylých, unifikovaných seriálech.

Obecná škola před a po digitalizaci

Zadruhé, každá pozvánka na narozeninové promítání „omlazené“, digitálně remasterované Obecné školy, kterou dostal jubilant jako dárek od svého syna Jana Svěráka, obsahovala drobný unikát. Jedno pamětní okénko ze starého filmového pásu snímku, který ve vyčištěné podobě na plátně doslova zasvítil.

Což byl v současné odbornické válce o způsob digitalizace starších děl krásný laický důkaz, jak to může vypadat, když se poklady nevozí k výhodnému zpracování do ciziny, nýbrž je oživují pod dohledem režiséra domácí špičkové firmy jako UPP nebo Soundsquare, lidé se znalostí hodnoty, historie i podstaty díla.

Jistě i s láskou, lze předpokládat, ovšem v neposlední řadě i s věcnou obchodní kalkulací: v takové moderní kvalitě už se dá s Obecnou školou leccos dál podnikat.

Zatřetí, k návratu Obecné školy patřila mapa světa s vyznačenými body na všech místech, která se k jejímu promítání ve výroční den připojila. A bez levného sebedojímání, byl to fascinující pohled. Jenom na Novém Zélandu blikaly hned čtyři tečky, jedna se našla dokonce v mongolském Ulánbátaru, Chicago poskytlo kinosál s více než tisícovkou míst, naopak na Aljašce se diváci sešli v malém kostelíku, kde připíjeli oslavenci českým pivem.

V době globalizace, kdy se stalo módou vydávat se přinejmenším za hrdého Evropana, ne-li rovnou za světoobčana, překvapí i potěší, kolik lidí po celé zeměkouli se dokáže přihlásit k sounáležitosti s Českem. A je lhostejné, kterých bylo víc, jestli krajanských spolků, sokolských sdružení, rodáků pracujících právě v zahraničí nebo jednotlivých nadšenců.

Ať už se přidali z náklonnosti vůči Zdeňku Svěrákovi, ze společenské recese, nebo aby pozvedli osvětovou zástavu zneuznaného génia Járy Cimrmana, prostě dali vědět, že cosi jako češství existuje napříč rovnoběžkami a poledníky nejen tehdy, když Jaromír Jágr nastupuje za národní tým.

Jistě, byl to pouhý sváteční okamžik, sice milá, ale prchavá hra. Přijdou ponarozeninové kocoviny, všední dny bez Svěráků i bez Jágrů, obvyklé chvíle českého sebemrskačství, malomyslnosti a přimykání se k novým velkým mocným, neřkuli strach ze stále zužované hranice mezi přirozeným vlastenectvím a útočným nacionalismem.

Ale právě pak se bude hodit vzpomínka na světýlka s českou stopou, která existuje daleko mimo křižovatku Pražského hradu s Pražskými kanalizacemi. Kupodivu, jedno blikalo i v Šanghaji. Není to málo, Antone Pavloviči? zeptal by se Cimrman.
Nejčtenější

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...

RECENZE: Mistr hororu Marilyn Manson šířil místo děsu spíš trapnost

Marilyn Manson na koncertu v Hamburku (16. listopadu 2017)

Oddaní fanoušci se na nedělním koncertu zpěváka Marilyna Mansona v pražské Tipsport Areně sice očividně dobře bavili,...

V převleku jsem obelstila porotu Superstar, vypráví Anastacia

Zpěvačka Anastacia

Před lety už podruhé překonala rakovinu a nyní je nezdolná bojovnice zpátky. Devětačtyřicetiletá zpěvačka Anastacia...Další z rubriky

První svěrákovské muzeum ukáže lavici Obecné školy i tmavomodrou stíhačku

Jan a Zdeněk Svěrákovi na filmovém festivalu v Karlových Varech (9. července...

Jediné muzeum filmů otce a syna Svěrákových na světě se začátkem dubna otevře na zámku v Čechách pod Kosířem na...

Kam bys šel oslavovat s Cimrmanem? Kolegové se ptali jubilanta Svěráka

Nela Boudová

Zdeněk Svěrák slaví 28. března 80. narozeniny. Týdeník 5plus2 požádal jeho herecké kolegy, aby mu položili jednu...

KOMENTÁŘ: Digitalizace, globalizace. Jak je důležité míti Zdeňka Svěráka

Hostem videochatu iDNES.cz byl herec, spisovatel a scénárista Zdeněk Svěrák....

Ne, opravdu už nehrozí žádné další gratulace, projevy, oslavy, přípitky,vzpomínky ani veselé historky z natáčení, natož...Najdete na iDNES.cz