Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ANKETA: Ptali jsme se osobností, čím je Zdeněk Svěrák výjimečný

  15:59aktualizováno  15:59
Každý se asi shodneme, že nadcházející osmdesátník Zdeněk Svěrák je výjimečnou osobností české kultury. Na konkrétní otázku, v čem jeho výjimečnost spočívá, se ale mohou odpovědi lišit.

Zdeněk Svěrák | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Jiří Suchý (19. srpna 2015)

Jiří Suchý

Tím, že mu Osud nalil do duše o pár litrů talentu víc než mnohým jiným.
Jiří Suchý, divadelník

Čehokoliv se jen dotkne, to se mu vydaří. Když se rozhodne bavit lidi, smějí se víc jak půl století. Když napíše scénář, vznikne nestárnoucí film. A dostane Oscara. Kdyby byl Zdeněk Svěrák třeba vědcem, už by dávno měl doma na polici medaili s podobiznou Alfréda Nobela. Kdyby byl atletem, určitě by zaběhl stovku za míň než 9 a půl sekundy.
V dětství chtěl stát prezidentem. Škoda, že ho to přešlo...
Alena Činčerová, dokumentaristka

Olga Sommerová

Olga Sommerová

Zdeněk Svěrák je kulturní světec a velký Čech, který spolu se svým alter ego Ladislavem Smoljakem invencí, vtipem a vzdorem vůči blbosti nezapomenutelně obohatil český lid a jeho kulturu.
Olga Sommerová, dokumentaristka

Zdeněk Svěrák je český tatínek, co se vyvedl. Laskavý a moudrý, směje se - umí být něžný, nesere se. Pohádky si neoškliví a i když se bojí, vznese se. Stydí se - ale tak hezky - uštěpačně. A jestliže i trvá na pitomostech - není to znát. Tatínek jak víno - zdá se mi.
Krásné narozeniny - národní tatínku!
Vladimír Morávek, režisér

Eliška Balzerová (Karlovy Vary, 3. července 2015)

Eliška Balzerová

Neobyčejnou šíří svého talentu. Překrásnou češtinou, bezbřehou fantazií, laskavým humorem, který ve všech podobách svých profesí využívá. Nevím, v jakém pořadí by si je on sám přál seřadit, ale z mého pohledu je především spisovatelem, básníkem, textařem, scenáristou, novinářem, hercem, brilantním komentátorem, zakladatelem divadla a dodnes jeho (bohužel už osamělou) - nejvýraznější tváří. Byl by býval skvělým učitelem, kdyby ze své původní profese „nezběhl“. Ale je také dobrým tátou svých dvou velmi talentovaných dětí. Syna přivedl při spolupráci s ním k filmařské metě nejvyšší - ceně Oskara. Půvabné knížky pro děti, které píše jeho dcera, čtu dneska já svým vnukům.
Co popřát panu Svěrákovi k jeho neuvěřitelnému jubileu? Především zdraví, pohodu a radost v kruhu své rodiny a přátel. My všichni ostatní mu děkujeme za všechno, co nám díky svému nezměrnému talentu dává a doufám, že ještě dlouho se z jeho práce budeme těšit.
Eliška Balzerová, herečka

Podívejte se, co by oslavenci přál Jaroslav Uhlíř:

Vladimír Mišík.

Vladimír Mišík.

Je to génius. Možná dokonce větší než Jára Cimrman!
Vladimír Mišík, zpěvák

Zdeněk Svěrák je synonymum pro laskavého člověka, v tom je jeho výjimečnost. A také v jemnosti jeho humoru.
Hana Jirmusová Lazarowitz, ředitelka Egon Schiele Art Centrum

Myslím, že síla Zdeňka Svěráka je v tom, že není vůbec ničím výjimečný. Jeho humor je právě proto tak srozumitelný, že v mnoha případech zlidověl. Vždycky si říkám, jak to, že tohle nenapadlo mne?
Michal Prokop, hudebník

Jan Hrušínský

Jan Hrušínský

Když mně bylo 16 let (1971), citoval jsem zpaměti celé pasáže z Járy Cimrmana a v době studií na Konzervatoři jsme za Cimrmany běhali po Praze, od Reduty k Zábradlí, na Solidaritu a zpátky, a všude kam soudruzi geniální tvůrce S & S vždycky zahnali. O 30 let později citovaly Cimrmana se stejným nadšením moje děti. V červnu se nám narodil vnuk a předpokládám, že Cimrmana bude znát za pár let perfektně i on. Co k tomu dodat? Přeji panu Svěrákovi zdraví a všechno nejlepší.
Jan Hrušínský, herec

Metelesku blesku, Hrdobec i Hujer, teď, teď tu byl... Zdeněk Svěrák je výjimečný v tom, že se stal nejen součástí české kultury, ale i českého jazyka.
Petr Dvořák, ředitel ČT

Jen velcí umělci dokáží na filmovém plátně v komedii vyvolat u diváků střídavě slzy smíchu se slzami dojetí. Zdeněk Svěrák to dokázal nejednou.
Ondřej Suchý, spisovatel

Režisér Jiří Strach

Jiří Strach

Je výjimečný tím, že zůstal normální.
Jiří Strach, režisér

Zdeněk Svěrák je výjimečný svým laskavým humorem, šíří svého záběru od hudební tvorby pro děti i dospělé přes psaní scénářů až po civilní herecký projev, kdy vlastně nehraje, on jenom je. Osobně jsem se s ním nikdy nepotkal, ale působí na mě jako laskavý, moudrý člověk, který žije život veselý přes jeho smutky a starosti. Mám rád jeho humor, rozumím mu a jsem moc rád, že se nevěnuje kreslení vtipů. Jsem přesvědčen, že by mu to šlo moc dobře a připravil mě o práci deníkoveho karikaturisty.
Miroslav Kemel, karikaturista a hudebník

Zdeňka Svěráka obdivuji a mám rád jako autora a spoluautora, jehož dílo v nejlepším slova smyslu zlidovělo. Na druhou stranu je pro mě asi nejtypičtějším příkladem naplano moralizujícího intelektuála, který rád zapomíná na svá vlastní minulá selhání.
Miroslav Mařenec, malíř

Fotbalový SENI Cup v Havlíčkově Brodě. Turnaje se zúčastnilo 14 týmů mentálně...

Jakub Kohák

Já bych chtěl Zdeňkovi pogratulovat k jeho životním oslavám, k jubileu. Pro mě je výjimečný v tom, že to je národní poklad. Jak se říká, že něco je národní stříbro, tak on je národní zlato. Je to opravdový génius a jakkoliv je toto slovo zprofanováno, tak u něj to absolutně platí. Rozdal během svého života spoustu radosti, legrace a smíchu. Navíc je to moudrý člověk, příjemný a velmi rád si s ním vždy popovídám. Moc si přeji, aby nás blažil ještě hodně dlouho. Vše nejlepší Zdeňku!
Jakub Kohák, herec

Zdeněk Svěrák je nejen skvělý autor, herec nebo tvůrce vlastního divadelního stylu. On je hlavně velmi laskavý jako člověk. Přirovnal bych ho k Miloši Formanovi - velký jako umělec i jako člověk. Vždy vlídný a dobře naladěný. A i když vás odmítá, tak to umí tak laskavě, že vám to nakonec vůbec nevadí a necítíte se býti odmítnutí. To je vzácná vlastnost.
Miloslav Šmídmajer, filmový producent

Zdeněk Svěrák je výjimečný ve vytváření absurdních věcí v naprosto běžných situacích. Jeho učitelský styl a rétorika jsou přirozeně vtipné, aniž by musel vyprávět jakékoli vtipy a dokáže pobavit diváky napříč generacemi, od dětí až po dospělé. Jeho humor je prostý a přitom neuvěřitelně originální a jedinečný, až je prakticky nezaměnitelný.
Pepa Bolan, hudebník (Mandrage)

Milan Cais

Milan Cais

Vtipem, schopností vystavět neotřelý rým i příběh, ve kterých umí popisovat běžné situace povětšinou dost zábavně.
Milan Cais, hudebník (Tata Bojs)

Zdeněk Svěrák je výjimečný v tom, že je mimořádně noblesní a lidový zároveň, vzdělaný a přitom skromný, hvězda, co si svou hvězdnost plně neuvědomuje, a hlavně ji nijak neprožívá. Povídala jsem si s ním jen jednou, procházeli jsme se parkem Ladronka, kolemjdoucí lidé se ho nebáli pozdravit, s naprostou samozřejmostí se na něj vrhali a on se nebránil. Každému věnoval úsměv, ochotně a neúnavně. Na rozdíl od mnoha jiných, kteří se po letech v obležení straní lidí, je má Zdeněk Svěrák stále rád. Hodně.
Emma Smetana, herečka a zpěvačka

Sára Saudková

Sára Saudková

Zdeněk Svěrák rozkvetl češtinu. Není to televizní šoumen, není to akční hrdina, není to bořič hitparád, ale nad těmito všemi posty vyniká svou schopností podat humor, nostalgii, smutek, radost i vzpomínky neobyčejně laskavě, brilantně a s důvtipem. A to je mimořádná schopnost. Upřímně mu přeji vše dobré!
Sára Saudková, fotografka

Myslím, že pro mnohé z nás, co žijeme už léta v zahraničí, je Zdeněk Svěrák naprosto ikonickou osobnosti, která zosobňuje to nejlepší z české duše. Pro mě je synonymem humoru, poetického náhledu na svět a čisté tvořiví vize, jež oslavuje lidství v tom nejkrásnějším slova smyslu. Zdeněk Svěrák na Hrad!
Míla Fürstová, výtvarnice

Celý život mi mluví z duše a ještě to vždycky řekne líp.
Ondřej Fencl, hudebník (Hromosvod, 5P)

Jiří Adamec

Jiří Adamec

Pro mě osobně je Zdeněk Svěrák výjimečný už jen tím, že vůbec je. Jsem přesvědčený, že bychom byli všichni, ti, kteří bezezbytku obdivují každé jeho slovo i všechny jeho činy, i ti, kteří se všemi jeho skutky ne zcela souhlasí, o mnoho chudší. Ať se mu ještě mnoho let daří a hlavně, ať je zdráv! V jeho případě je osmdesátka málo!
Jiří Adamec, režisér

Pro mne je Zdeněk Svěrák svoji tvorbou jedním z pravých dědiců čapkovské laskavosti a shovívavosti k malostem a nedokonalostem člověka. Na cimrmanovských citátech jsem na střední škole vyrůstal, a i díky Jáchymovi jsem chtěl odejít v dospělosti do Prahy. Nejvíce mne však dojímá Svěrákova role a celý menzelovský příběh Na samotě u lesa.
Rony Plesl, sochař a designér

Zdeněk Svěrák je pro mne, krom všeobecně uznávaného umu scenáristicko-vypravěčského, výjimečný svým naivním herectvím dovedeným k naprosté profesionalitě.
Dalibor Lipský, střihač

Známé tváře přejí Svěrákovi k narozeninám:


Autoři: , ,Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

KOMENTÁŘ: Churchill, který nekorektnost snídal i večeřel, by dnes neobstál

Oprah Winfreyová na předávání cen Zlaté glóby

Marná sláva, ať už to ve finále za pár dnů dopadne jakkoli, na první prezidentku to u nás opětovně nevypadá. Kdežto v...

Další z rubriky

Já a Svěrák. Čtenáři iDNES.cz vzpomněli na osobní setkání s jubilantem

„Setkala jsem se s panem Macháčkem i paní Kolářovou. A hlavně s panem Svěrákem....

Fotografie ze setkání, kresby, vlastní verze cimrmanovských her i seminářů. Na výzvu iDNES.cz, aby čtenáři poslali...

Kam bys šel oslavovat s Cimrmanem? Kolegové se ptali jubilanta Svěráka

Nela Boudová

Zdeněk Svěrák slaví 28. března 80. narozeniny. Týdeník 5plus2 požádal jeho herecké kolegy, aby mu položili jednu...

Nejlepší byl na samotě u lesa. Svěrákův rekreant porazil Kolju i Vratné lahve

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Nejoblíbenější filmovou postavou Zdeňka Svěráka je pro čtenáři iDNES.cz jeho role z filmu Na samotě u lesa. Svěrák se...

Najdete na iDNES.cz