Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žďár ovládly pěvecké sbory

  11:12aktualizováno  11:12
Žďár nad Sázavou - Narovnané autobusy před Městským divadlem ve Žďáru nad Sázavou, hloučky postávajících sboristů, kteří se snaží ještě na poslední chvíli se rozezpívat. Na některých tvářích kapka nervozity. Tak vypadala sobotní nálada ve slunci zalitém městě, které již od pátečního večera hostilo putovní 6. ročník mezinárodního festivalu pěveckých sborů Jaro se otvírá s Cenou Zdeňka Lukáše.

"Jedná se o putovní soutěžní festival pěveckých sborů, který je zaměřen na ztvárnění soudobé hudby. Sbory mají za úkol předvést repertoár soudobých mistrů a povinnou částí je uvedení alespoň jednoho díla Zdeňka Lukáše," vysvětlil Jiří Libra, hlavní organizátor žďárského ročníku soutěže.

Každoročně je jako hlavní cena udělena cena Zdeňka Lukáše, kterou zastupuje k této příležitosti a speciálně pro vítězný sbor zhotovená skladba tohoto soudobého skladatele. "Vítězný sbor potom skladbu přednese v následujícím ročníku festivalu," upřesnil Libra. 

Letos se Žďárským při zahajovacím koncertě v chrámu Nanebevzetí Panny Marie představil loňský vítěz soutěže, kterým bylo Pěvecké sdružení ostravských učitelek.

VELKÁ KONKURENCE
Konfrontovat své znalosti, zkušenosti, samozřejmě s ambicí uspět co nejlépe, se v soutěžní den sjelo do Žďáru nad Sázavou jedenadvacet pěveckých sborů z celé České republiky. Mezinárodní zastoupení soutěže obstaraly dva pěvecké sbory z Polska. Konkrétně se jednalo  o Wagro- wiecki kameralny chor a akademicki chor Harmonia Uniwersitetu Slaskiego z polského Těšína.

Své zastoupení měla na soutěži i pěvecká tělesa Jihlavského kraje, o čemž svědčí účast pěti souborů. Se svým programem se v Městském divadle ve Žďáru nad Sázavou představil dětský sbor Studánka z Bystřice nad Pernštejnem, dívčí sbor Gaudium z Jihlavy, havlíčkobrodský smíšený sbor Jasoň. Domácí barvy hostitelského města hájil smíšený komorní sbor Musica Sarensis a smíšený sbor Svatopluk.
V sále Městského divadla ve Žďáru nad Sázavou se v sobotu  12. května jednotlivé sbory představovaly porotě již od 10.00 hodin.  Odbornou jury tvořili celkem čtyři znalci sborového zpěvu. V hodnotící komisi tak zasedl Milan Uherek, Zdeněk Vimr, docent katedry hudební kultury Západočeské univerzity, Jaroslava Modrochová a profesor konzervatoře Adam Viktora. Poradcem poroty byl současný český skladatel Zdeněk Lukáš.

Pro svůj soutěžní hudební příspěvek měly sbory vymezen čas zhruba patnácti až dvaceti minut."Myslím, že to jsou vítězové," prozradil skromně svůj tip Jiří Libra, když se svým soutěžním pásmem skončil dívčí Jihočeský vysokoškolský sbor Jihočeské univerzity z Českých Budějovic. Právě tento sbor, který vede sbormistr Jiří Fuchs, si cenu Zdeňka Lukáše odnesl hned v prvním ročníku festivalu, jenž se uskutečnil v Hradci Králové.

VYROVNANÉ SÍLY
V sobotní podvečer v 18.30 hodin se již všechny sbory před porotou vystřídaly a ta po náležité poradě vyhlásila výsledky soutěže. "Úroveň všech pěveckých sborů byla tak vysoká, že jsem se rozhodl odevzdat cenu hned čtyřem sborům," vysvětlil  a zároveň zhodnotil letošní ročník soutěže Zdeněk Lukáš. Zároveň dodal, že si váží i toho, že ke stejnému názoru o vítězích festivalu dospěla i odborná porota.
S triumfálním úsměvem na tvářích tedy ze Žďáru nad Sázavou odjížděl sbor Iuventus ze Svitav, akademicki chor Harmonia Uniwersitetu Slaskiego z Polska, dívčí Jihočeský vysokoškolský sbor Jihočeské univerzity z Českých Budějovic a nakonec Sukův komorní sbor z Benešova.

Jako hlavní cenu a festivalový dar, si tedy čtveřice těchto hudebních těles odvezla právě skladbu Zdeňka Lukáše, kterou v premiéře předvede na dalším ročníku festivalu Jaro se otvírá.

Vedle této hlavní ceny porota udělila i sedm čestných uznání. Ta si ze soutěže odvezla i trojice pěveckých sborů z Jihlavského kraje. Jedná se o jihlavský dívčí sbor Gaudium, smíšený komorní sbor Musica Sarensis ze Žďáru nad Sázavou a uznáním se může pochlubit i dětský sbor Studánka z Bystřice nad Pernštejnem.

ZÁVĚREČNÝ KONCERT
Třídenní hudební přehlídku pěveckých sborů uzavřel v neděli druhý festivalový koncert v areálu kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tentokrát byl program vyhrazen výhradně čtveřici dětských sborů a tak od 10.30 hodin kostelem zazněly hlasy domácího pěveckého sboru Žďáráček, dětského sboru Vraník z Brna, Rosničky z Bruntálu a finále závěrečného koncertu jakož i samotného třídenního festivalu Jaro se otvírá si vzal na svá bedra pardubický dětský sbor Iuventus cantant.

Sbor Jasoň z Havlíčkova Brodu

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz