Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žďár hostil pohybové divadlo

  14:56aktualizováno  14:56
Žďár nad Sázavou - Posedmé se o víkendu sešli mladí adepti tanečního umění na přehlídce Divadlo, Pohyb, Tanec ve žďárském Městském divadle. Již tradičně měla přehlídka několik částí. V pátek večer zahájil celé setkání program věnovaný současné české a slovenské tvorbě. Čtyři choreografie přinesly seznámení s prací divadelníků z obou zemí někdejší federace.

Tanečná spoločnosť Artyci se uvedla choreografií Zuzany a Milana Kozánkových One Yin for every Yang. "Tato choreografie je návratem k duetu, kterým jsme začínali. Tím se přirozeně uzavírá pětiletá kapitola naší existence," řekl tanečník a choreograf Milan Kozánek.

Po choreografii Krátký princ se s Rozhovory o slovo přihlásilo Taneční a pohybové divadlo My, které je spolupořadatelem přehlídky. V inscenaci Rozhovory se představili Zita Pavlištová, Michal Džula a Jiří Lössl. "Na své cestě k pohybu jsme okouzleni rozmlouváním s prostorem, s divákem, spolu navzájem. Rozhovory jsou důsledkem tříletého hledání, které nikdy nekončí," komentoval svoji choreografii Jiří Lössl, jinak ředitel přehlídky a pedagog. Posledním pátečním vystoupením byla choreografie Petra Grolla In a minor key.

Sobotní dopoledne přivedlo účastníky setkání do několika seminářů, které vedli významní taneční pedagogové. Absolvent London Contemporary Dance School a pedagog pražského Duncan centre Jaroslav Langmaier se zaměřil na současnou techniku, pařížská choreografka Marie Kinsky vedla seminář věnovaný Limón technice a kineziologii.

Vedoucí seminářů zasedli také v porotě třetí části přehlídky. Jejich práce začala v sobotu odpoledne, kdy se ke slovu dostalo regionální kolo přehlídky Tanec, tanec ... 2001. "Nejde vůbec o pořadí. Smyslem je potkat se a ne stresovat se," prohlásil Lössl. I tak se musela porota pokusit vybrat a doporučit nějaké choreografie na říjnovou národní přehlídku do Ústí nad Orlicí. Před jejími zraky vystoupilo třináct souborů. Ty si připravily jedenadvacet choreografií. Od čtrnácti hodin se v rychlém sledu střídaly na jevišti Městského divadla choreografie, aby po rozborovém semináři mohla v hluboké noci porota vynést svůj verdikt.

Programové radě národní přehlídky doporučili porotci kvintet vystoupení pohybového divadla: soubor Flek z Chrudimi z choreografií Aussencia, Základní uměleckou školu z Uherského Brodu s vystoupením Jiní, Taneční divadlo Basta z Brna a choreografii Nelituj, inscenaci Blbá pražské taneční školy Hes a choreografii 72 tepů za minutu tanečního divadla Dotyky z Prostějova.

"Za těch sedm let se úroveň amatérských tanečníků nebývale zvedla. Hlavně je cítit, že amatéři mají jedinečnou šanci experimentovat, kdežto profesionál už často musí hrát na jistotu. Rozhodně nemám o taneční divadlo obavy," prohlásil Lössl o přehlídce, kterou podporuje i město.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz