Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žďár hostil pohybové divadlo

  14:56aktualizováno  14:56
Žďár nad Sázavou - Posedmé se o víkendu sešli mladí adepti tanečního umění na přehlídce Divadlo, Pohyb, Tanec ve žďárském Městském divadle. Již tradičně měla přehlídka několik částí. V pátek večer zahájil celé setkání program věnovaný současné české a slovenské tvorbě. Čtyři choreografie přinesly seznámení s prací divadelníků z obou zemí někdejší federace.

Tanečná spoločnosť Artyci se uvedla choreografií Zuzany a Milana Kozánkových One Yin for every Yang. "Tato choreografie je návratem k duetu, kterým jsme začínali. Tím se přirozeně uzavírá pětiletá kapitola naší existence," řekl tanečník a choreograf Milan Kozánek.

Po choreografii Krátký princ se s Rozhovory o slovo přihlásilo Taneční a pohybové divadlo My, které je spolupořadatelem přehlídky. V inscenaci Rozhovory se představili Zita Pavlištová, Michal Džula a Jiří Lössl. "Na své cestě k pohybu jsme okouzleni rozmlouváním s prostorem, s divákem, spolu navzájem. Rozhovory jsou důsledkem tříletého hledání, které nikdy nekončí," komentoval svoji choreografii Jiří Lössl, jinak ředitel přehlídky a pedagog. Posledním pátečním vystoupením byla choreografie Petra Grolla In a minor key.

Sobotní dopoledne přivedlo účastníky setkání do několika seminářů, které vedli významní taneční pedagogové. Absolvent London Contemporary Dance School a pedagog pražského Duncan centre Jaroslav Langmaier se zaměřil na současnou techniku, pařížská choreografka Marie Kinsky vedla seminář věnovaný Limón technice a kineziologii.

Vedoucí seminářů zasedli také v porotě třetí části přehlídky. Jejich práce začala v sobotu odpoledne, kdy se ke slovu dostalo regionální kolo přehlídky Tanec, tanec ... 2001. "Nejde vůbec o pořadí. Smyslem je potkat se a ne stresovat se," prohlásil Lössl. I tak se musela porota pokusit vybrat a doporučit nějaké choreografie na říjnovou národní přehlídku do Ústí nad Orlicí. Před jejími zraky vystoupilo třináct souborů. Ty si připravily jedenadvacet choreografií. Od čtrnácti hodin se v rychlém sledu střídaly na jevišti Městského divadla choreografie, aby po rozborovém semináři mohla v hluboké noci porota vynést svůj verdikt.

Programové radě národní přehlídky doporučili porotci kvintet vystoupení pohybového divadla: soubor Flek z Chrudimi z choreografií Aussencia, Základní uměleckou školu z Uherského Brodu s vystoupením Jiní, Taneční divadlo Basta z Brna a choreografii Nelituj, inscenaci Blbá pražské taneční školy Hes a choreografii 72 tepů za minutu tanečního divadla Dotyky z Prostějova.

"Za těch sedm let se úroveň amatérských tanečníků nebývale zvedla. Hlavně je cítit, že amatéři mají jedinečnou šanci experimentovat, kdežto profesionál už často musí hrát na jistotu. Rozhodně nemám o taneční divadlo obavy," prohlásil Lössl o přehlídce, kterou podporuje i město.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz