Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zcela nesoustavná zpráva o karlovarském festivalu

  10:19aktualizováno  10:19
Tak jaký byl letošní karlovarský festival? Bráno podle závěrečného večírku, bohatý. "Na závěrečné party se nesmí stát, že něco dojde před jejím koncem. Takže místo obvyklých pěti až osmi set gramů hotového jídla na jednoho hosta, byla připravena tuna jídla na tisíc hostů," dozvěděli jsme se z obvykle dobře informovaných zdrojů, které si přály být jmenovány.

43. MFFKV - rezervovaná křesla pro workshop Master Class - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (6. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

Snažil jsem se přepočítat množství festivalových projekcí na počet diváků, abych došel k podobně jasným závěrům, ale nepodařilo se mi to. A u uměleckých zážitků už to prý nejde kvantifikovat vůbec. Posbírám tedy alespoň drobné střípky.

Cennosti
Přestože jsou všechny ceny už rozdány, navrhoval bych ještě jednu - pro nejvíce diskriminovaný film. Dva festivalové tituly se odpromítaly pouze jedenkrát. Scorseseho záznam koncertu Rolling Stones Shine a Light, který ovšem jde do distribuce, a norský snímek O'Horten. Proč se to stalo právě režiséru Bentu Hamerovi, když právě festival přivedl do našich kin jeho Povídky z kuchyně a Faktótum, a on sám zde před dvěma roky porotcoval? Jeho snímek s nezaměnitelným humorem vypráví příběh strojvůdce odcházejícího do důchodu. Doporučuji udělit mnou navrhovanou cenu a pak film zakoupit z peněz ušetřených důchodovou reformou, abychom se s ní lépe smiřovali.

Hlasitosti
Stan kapitána Morgana se stal oficiálním pojmem. Mimo jiné se zde letos konalo šest moderovaných setkání Master Classes s několika zahraničními hosty. Přesto jsem se jich nezúčastnil. Nevěřil jsem tomu, že hudba, která odtud ohlušovala celé údolí, při jejich promluvách přestane dunět. Naopak jsem zřetelně zaslechl a na vlastní kůži se i přesvědčil, že samovolně došlo k přesunutí setkávacího centra. Ke skutečně festivalovému lidu měl nejblíže Aeroport club, dočasně umístěný po dobu festivalu na Divadelní náměstí. I zde časem přišli na to, že když neřve hudba, lidé mají sklon si povídat a málo konzumují. Budiž jim odpuštěno, neboť uvedou do kin přinejmenším tři cizí snímky. Potměšilosti. Kdyby jen Arturo Ripstein, osobně vedoucí jednu z Mistrovských lekcí, věděl, jak si koleduje. V roce 1993 si dovolil do své Královny noci situované do Mexika za 2. světové války vyslat jako zástupce Evropy postavu pojmenovanou Klaus. Zarážejícím faktem je, že šlo o komunistu, který se navíc v hostitelské zemi podílel na stávce učitelů.

Nezapomenutelnosti
Podivuhodných setkání i s těmi na filmovém plátně se uskutečnilo nespočetně. Bulharská tragikomedie Svět je velký a záchrana kyne odevšad s Miki Manojlovicem v roli svérázného strýčka nás tak dojemně dokázala provést historií i současností jedné ze socialistických zemí. Životabudič, připomínající nejen dobu, kdy Fidel Castro cukrem oslazoval život socialistického tábora, ale i zdánlivě nepochopitelné poměry v utečeneckém táboře a estébáckou všemocnost. Kdo myslíte, že je na současném bilboardu slibujícím světlou budoucnost (Bulharska)?

Závěrečnosti
Těch 38 českých i zahraničních z celkem 235 na festivalu uvedených filmů, které se dostanou i k pofestivalovým divákům, je pouze miniaturní ukázkou toho, jakou zprávu o stavu současné kinematografie podal letošní karlovarský festival. I když je možné, že cesta povede i tak, jak naznačil americký nezávislý filmař Les Blank. Po projekcích svých dokumentů a besedách osobně prodával v předsálí svá originální DVD (i ručně malovaná trička). No, uvidíme i na příštím karlovarském festivalu.

Autor:



Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...



Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz