Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zbondovatěl jsem, říká Daniel Craig

  0:48aktualizováno  0:48
Vpadne do hotelového salonku, hned si chce se všemi podat ruku. Představitel agenta 007 Daniel Craig v Londýně uvedl novou bondovku Quantum of Solace. Česko se filmu dočká za týden.

Z filmu Quantum Of Solace | foto: Falcon

Velká multimediální příloha

Pravou má zavázanou v šátku, prý to však nesouvisí s natáčením, nýbrž s plánovanou operací ramene. Daniel Craig tedy napřahuje ke všem novinářům levačku, i v té má však ohromný stisk. Asi jako James Bond.

Při natáčení filmu Quantum of Solace došlo k několika úrazům. Zničili jste jedno auto, dokonce i vy jste byl několikrát zraněn.
Když se pouštíte do takového filmu, jako je James Bond, musíte s něčím podobným počítat. Je tam příliš mnoho akce, klade to obrovské nároky na fyzickou kondici, ale i na psychiku, to mi ostatně bylo jasné už ve chvíli, kdy jsem četl scénář. Jsem rád, že jsme se nakonec všichni uzdravili.

Jak se váš život změnil postavou Jamese Bonda? Srovnáváte život před Bondem a po něm?
No, říkají o mně, že jsem zbondovatěl.

Na tom něco je...
... že jsem byl dřív mnohem stydlivější, nejistý sám sebou a vlastním herectvím a teď jsem si zase až přespříliš jistý. To samozřejmě říkám s notnou dávkou ironie. Pravdou samozřejmě je, že vás taková role strašně změní, váš život i to, jak se o vás svět zajímá. Snažím se to brát co možná nejracionálněji, přistupovat k tomu s chladnou hlavou, oddělit soukromý život a práci. Žít jako dřív, i když je to někdy těžké. Moji přátelé snad dosvědčí, že jsem se úplně nezbláznil. Ale těší mě, že moje pojetí Bonda má úspěch.

Máte oblíbeného Bonda?
Jistě, Seana Conneryho.

A proč?
On tu postavu zhmotnil, on jí dodal ono charizma, které se pak všichni snažili napodobit. On byl první Bond, ten pravý.

Jaká je vaše nejoblíbenější bondovka?
Teď se asi ztrapním – nejsem v tomhle směru až takový znalec. No, vlastně mám hodně rád Žít a nechat zemřít.

Z jakého důvodu?
Je to krásně natočené, zručná filmařina, působí to realisticky a to mám rád. Není to samý digitální trik, když se tam skáče a padá, je to doopravdy, až vás zabrní v kolenou. A to mě na tom filmu baví.

Jako kluk jste Bonda nehltal?
Ale jistě, koukal jsem na něj, ale stejně jsem měl rád třeba Supermana, byl jsem jako všechny normální děti.

Žádného z těch dosavadních Bondů jste se nesnažil napodobit?
No, měl jsem v tomhle směru výhodu. Nemusel jsem k nikomu odkazovat. Casino Royale i Quantum of Solace jsou z hlediska chronologie Bondových dobrodružství vlastně prvními příběhy tohoto agenta. My začínáme vyprávění. Bond se tu formuje, jeho charakteristické rysy se teprve utvářejí. Zamiluje se, pak ho někdo zradí, on se s tím musí vyrovnat, začne hledat svoji podstatu, sám sebe. A to mě bavilo. Hra je na začátku.

Ve filmu je spousta aktuálních věcí, z hlediska současné politicko-ekonomické situace.
My naštěstí tím filmem nevyjadřujeme žádný politický názor. Znáte to – podobnost s aktuální realitou je čistě náhodná, i když je mi jasné, že lidi v tom odkazy mohou hledat – třeba v dějové linii s původem ropy a ekonomickou krizí.

Vraťme se k vašemu pojetí Bonda. Čím se liší od těch ostatních?
Je pravda, že srovnání je těžké, jak už jsem řekl. Spousta lidí je obrovskými fanoušky všech těch bondismů, jak já říkám, a já vlastně taky – protřepat, nemíchat, takové ty sugestivní hlášky typické pro předchozí Bondy. Ale uvědomte si, že tohle by měl být skvělý film i pro ty, kdo nikdy žádnou jinou bondovku neviděli. Kteří nemají klíč ke každé scéně. Možná to už není taková legrace jako dřív. Jenom dobrý akční film.

Nečelíte kritice za to, že spousta klasických "bondismů" z nového filmu vypadla? Třeba právě hláška "protřepat, nemíchat"?
Mě to ani tak moc nemrzí. V tomhle díle to prostě nefungovalo. Zkoušeli jsme to, ale děj se těmi klasickými hláškami hrozně zpomaloval. Tak jsme se jich prostě zbavili. Film nejde točit tak, že máte listinu hlášek, co tam musí zaznít, a vy si je postupně odškrtáváte. Snažili jsme se celé téma zrychlit. A to by nešlo, kdyby byl přetížen vtípky a glosičkami troušenými mezi střelbou.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz