Zázraky života opisují Ordinaci, Robin Hood SuperStar, Škvorecký jen sebe

  7:37aktualizováno  7:37
Čekat od televizí původnost je pošetilejší než od komunistů omluvu. Ale kéž by alespoň nekopírovaly tak okatě, jak předvádí nejnovější kolečko premiér.

Ze seriálu Zázraky života | foto: TV Prima

Rytmus v patách včera na ČT 1 dopadl ještě nejlépe, autor příběhu Josef Škvorecký totiž "opisoval" jen sám od sebe: dávné téma – vlastní dospívání mezi jazzem a Internacionálou. Studentská romance z raných 50. let měla příjemnou náladu díky slušnému zpěvu a tanci i mladým hercům v čele s Vojtěchem Dykem, Janem Medunou a Vojtou Kotkem.

Slabší už byla její současná rovina, v níž se hrdina po letech sejde s bývalým estébákem a získá trochu kostrbaté alibi, proč jedině on tehdy unikl vězení. Hezký pohled na mladé recesisty z rodu Rebelů násobil nenucený jazyk.

Ovšem navzdory snaze režisérky Andrey Sedláčkové rozbít dlouhé dialogy nezvyklým počtem prostředí šlo o podívanou čistě televizní a přesycenou dobovými symboly – zvláště ve srovnání s příbuznými filmy 3 sezóny v pekle či Pouta. Dojem kazil i hlas vypravěče s alibistickými generačními omluvami typu "byli jsme mladí a naivní".

Zázraky života, které dnes odstartují na Primě, snad konečně probudí diváckou vzpouru pod hesly "Dejte nám seriál o popelářích, kominících nebo prostitutkách, jen už ne proboha o doktorech!". Osudy zaměstnanců a pacientů soukromé kliniky asistované reprodukce by mohly klidně nést název Rodinná ordinace.

Ze seriálu Zázraky života - Jana Plodková a Roman Zach

Od Ordinace v růžové zahradě totiž převzaly stavební půdorys, na němž se potkávají milostné trable lékařů s jejich pracovními případy, a od Rodinných pout zase základnu rodinné firmy s domáckými trampotami.

Už první dva díly nezapřou úspornost: stačí ordinace, čekárna, ambulance, byty; zdání pohybu zařídí pár záběrů sanity. Z herců se jen Jiří Ornest drží nad věcí, postava Tatiany Vilhelmové slibuje vývoj a šarm Romana Zacha je tu na místě. Naopak Jana Plodková v hlavní roli zosobňuje unylý typ budící spíš ochranitelské pudy.

Ale těžko může jiskřit větami "Sklenička je prasklá – a některé věci neslepíš" či smyčkou prostojů zdvořilostních pozdravů a řečnických otázek. Když se připočte školácky natočená nehoda a dojímání nad obrazy miminek, zdá se, že Zázraky života žádný přínos televizní tvorbě nenesou – leda pověsti soukromých klinik.

Robin Hood – Cesta ke slávě znamená zatím dost poklidnou, až ospalou verzi SuperStar. Třeba se rozjede s hlasováním o kandidátech na hlavní role v chystaném muzikálu, ale dokumenty z konkurzů a předvýběrů obsahují dlouhé promluvy, dlouhé výjevy a povšechné pravdy moderátorů Petra Vondráčka a Martiny Kociánové, kteří by k Adéle Banášové a Leoši Marešovi ze SuperStar mohli chodit do školy.

Pořad drží nad vodou jedna z autorek muzikálu Gábina Osvaldová, věcně zábavná jako vždy, a rovněž již tradičně vděčná hvězdná pěchota obohacená o sebeklam tanečníků. A s originalitou je Robin Hood taky na štíru: německá stanice SAT 1 už takhle hledala "pár snů" pro muzikál Tarzan. Že by čirá náhoda?

TELEVIZNÍ GLOSÁŘ
Rytmus v patách 60 %
Zázraky života 50 %
Robin Hood: Cesta ke slávě 40 %
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Nova se StarDance tančí po Evropě, jenom ne doma

Tereza Kostková ve StarDance IX

Austrálie, Belgie, Rumunsko, Izrael, Kanada, Polsko – v desítkách zemí světa nebyl divák ušetřen podívané, která dnes u...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

RECENZE: Její rodiče se rozvádějí, dospívající Nina se durdí. To známe

Záběr z filmu Nina

Filmům jako Nina se říká citlivé, oslovují poroty a po epizodě v kinech přijde jejich čas až na obrazovce. Slovenský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz