Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zázraky života opisují Ordinaci, Robin Hood SuperStar, Škvorecký jen sebe

  7:37aktualizováno  7:37
Čekat od televizí původnost je pošetilejší než od komunistů omluvu. Ale kéž by alespoň nekopírovaly tak okatě, jak předvádí nejnovější kolečko premiér.

Ze seriálu Zázraky života | foto: TV Prima

Rytmus v patách včera na ČT 1 dopadl ještě nejlépe, autor příběhu Josef Škvorecký totiž "opisoval" jen sám od sebe: dávné téma – vlastní dospívání mezi jazzem a Internacionálou. Studentská romance z raných 50. let měla příjemnou náladu díky slušnému zpěvu a tanci i mladým hercům v čele s Vojtěchem Dykem, Janem Medunou a Vojtou Kotkem.

Slabší už byla její současná rovina, v níž se hrdina po letech sejde s bývalým estébákem a získá trochu kostrbaté alibi, proč jedině on tehdy unikl vězení. Hezký pohled na mladé recesisty z rodu Rebelů násobil nenucený jazyk.

Ovšem navzdory snaze režisérky Andrey Sedláčkové rozbít dlouhé dialogy nezvyklým počtem prostředí šlo o podívanou čistě televizní a přesycenou dobovými symboly – zvláště ve srovnání s příbuznými filmy 3 sezóny v pekle či Pouta. Dojem kazil i hlas vypravěče s alibistickými generačními omluvami typu "byli jsme mladí a naivní".

Zázraky života, které dnes odstartují na Primě, snad konečně probudí diváckou vzpouru pod hesly "Dejte nám seriál o popelářích, kominících nebo prostitutkách, jen už ne proboha o doktorech!". Osudy zaměstnanců a pacientů soukromé kliniky asistované reprodukce by mohly klidně nést název Rodinná ordinace.

Ze seriálu Zázraky života - Jana Plodková a Roman Zach

Od Ordinace v růžové zahradě totiž převzaly stavební půdorys, na němž se potkávají milostné trable lékařů s jejich pracovními případy, a od Rodinných pout zase základnu rodinné firmy s domáckými trampotami.

Už první dva díly nezapřou úspornost: stačí ordinace, čekárna, ambulance, byty; zdání pohybu zařídí pár záběrů sanity. Z herců se jen Jiří Ornest drží nad věcí, postava Tatiany Vilhelmové slibuje vývoj a šarm Romana Zacha je tu na místě. Naopak Jana Plodková v hlavní roli zosobňuje unylý typ budící spíš ochranitelské pudy.

Ale těžko může jiskřit větami "Sklenička je prasklá – a některé věci neslepíš" či smyčkou prostojů zdvořilostních pozdravů a řečnických otázek. Když se připočte školácky natočená nehoda a dojímání nad obrazy miminek, zdá se, že Zázraky života žádný přínos televizní tvorbě nenesou – leda pověsti soukromých klinik.

Robin Hood – Cesta ke slávě znamená zatím dost poklidnou, až ospalou verzi SuperStar. Třeba se rozjede s hlasováním o kandidátech na hlavní role v chystaném muzikálu, ale dokumenty z konkurzů a předvýběrů obsahují dlouhé promluvy, dlouhé výjevy a povšechné pravdy moderátorů Petra Vondráčka a Martiny Kociánové, kteří by k Adéle Banášové a Leoši Marešovi ze SuperStar mohli chodit do školy.

Pořad drží nad vodou jedna z autorek muzikálu Gábina Osvaldová, věcně zábavná jako vždy, a rovněž již tradičně vděčná hvězdná pěchota obohacená o sebeklam tanečníků. A s originalitou je Robin Hood taky na štíru: německá stanice SAT 1 už takhle hledala "pár snů" pro muzikál Tarzan. Že by čirá náhoda?

TELEVIZNÍ GLOSÁŘ
Rytmus v patách 60 %
Zázraky života 50 %
Robin Hood: Cesta ke slávě 40 %
Nejčtenější

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Novinka kin s názvem Věčně tvá nevěrná dokonale naplňuje zvyklost, že tuzemské romantické komedie jsou špatné, dojemně...

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

Když hraju dobře, mám štěstí, tvrdí Menzel. Premiéru má k narozeninám

Jiří Menzel při natáčení Tlumočníka

Slovenský Tlumočník, ve kterém hraje titulní roli, má dnes večer, přesně v den osmdesátin Jiřího Menzela, světovou...

TELEVIZIONÁŘ: SuperStar. Lehce odřená, zohýbaná, zažloutlá stářím

Ondřej Soukup, Marta Jandová, Klára Vytisková a Paľo Habera v porotě SuperStar

Při sobotním startu zbrusu nové řady SuperStar člověka napadne, kde asi skončily její minulé tváře. Jedna se živí jako...

DO KINA: Spielberg odhalí Akta Pentagon, Pračlověk zase zrod fotbalu

Trailer k filmu Pračlověk

Na každý den týdne vychází jedna novinka. O pozornost si v nich říkají zahraniční hvězdy Tom Hanks, Willem Dafoe či...

Najdete na iDNES.cz