Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zázraky života opisují Ordinaci, Robin Hood SuperStar, Škvorecký jen sebe

  7:37aktualizováno  7:37
Čekat od televizí původnost je pošetilejší než od komunistů omluvu. Ale kéž by alespoň nekopírovaly tak okatě, jak předvádí nejnovější kolečko premiér.

Ze seriálu Zázraky života | foto: TV Prima

Rytmus v patách včera na ČT 1 dopadl ještě nejlépe, autor příběhu Josef Škvorecký totiž "opisoval" jen sám od sebe: dávné téma – vlastní dospívání mezi jazzem a Internacionálou. Studentská romance z raných 50. let měla příjemnou náladu díky slušnému zpěvu a tanci i mladým hercům v čele s Vojtěchem Dykem, Janem Medunou a Vojtou Kotkem.

Slabší už byla její současná rovina, v níž se hrdina po letech sejde s bývalým estébákem a získá trochu kostrbaté alibi, proč jedině on tehdy unikl vězení. Hezký pohled na mladé recesisty z rodu Rebelů násobil nenucený jazyk.

Ovšem navzdory snaze režisérky Andrey Sedláčkové rozbít dlouhé dialogy nezvyklým počtem prostředí šlo o podívanou čistě televizní a přesycenou dobovými symboly – zvláště ve srovnání s příbuznými filmy 3 sezóny v pekle či Pouta. Dojem kazil i hlas vypravěče s alibistickými generačními omluvami typu "byli jsme mladí a naivní".

Zázraky života, které dnes odstartují na Primě, snad konečně probudí diváckou vzpouru pod hesly "Dejte nám seriál o popelářích, kominících nebo prostitutkách, jen už ne proboha o doktorech!". Osudy zaměstnanců a pacientů soukromé kliniky asistované reprodukce by mohly klidně nést název Rodinná ordinace.

Ze seriálu Zázraky života - Jana Plodková a Roman Zach

Od Ordinace v růžové zahradě totiž převzaly stavební půdorys, na němž se potkávají milostné trable lékařů s jejich pracovními případy, a od Rodinných pout zase základnu rodinné firmy s domáckými trampotami.

Už první dva díly nezapřou úspornost: stačí ordinace, čekárna, ambulance, byty; zdání pohybu zařídí pár záběrů sanity. Z herců se jen Jiří Ornest drží nad věcí, postava Tatiany Vilhelmové slibuje vývoj a šarm Romana Zacha je tu na místě. Naopak Jana Plodková v hlavní roli zosobňuje unylý typ budící spíš ochranitelské pudy.

Ale těžko může jiskřit větami "Sklenička je prasklá – a některé věci neslepíš" či smyčkou prostojů zdvořilostních pozdravů a řečnických otázek. Když se připočte školácky natočená nehoda a dojímání nad obrazy miminek, zdá se, že Zázraky života žádný přínos televizní tvorbě nenesou – leda pověsti soukromých klinik.

Robin Hood – Cesta ke slávě znamená zatím dost poklidnou, až ospalou verzi SuperStar. Třeba se rozjede s hlasováním o kandidátech na hlavní role v chystaném muzikálu, ale dokumenty z konkurzů a předvýběrů obsahují dlouhé promluvy, dlouhé výjevy a povšechné pravdy moderátorů Petra Vondráčka a Martiny Kociánové, kteří by k Adéle Banášové a Leoši Marešovi ze SuperStar mohli chodit do školy.

Pořad drží nad vodou jedna z autorek muzikálu Gábina Osvaldová, věcně zábavná jako vždy, a rovněž již tradičně vděčná hvězdná pěchota obohacená o sebeklam tanečníků. A s originalitou je Robin Hood taky na štíru: německá stanice SAT 1 už takhle hledala "pár snů" pro muzikál Tarzan. Že by čirá náhoda?

TELEVIZNÍ GLOSÁŘ
Rytmus v patách 60 %
Zázraky života 50 %
Robin Hood: Cesta ke slávě 40 %
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Najdete na iDNES.cz