Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zázračné moravské znovuzrození Johnnyho Wintera

  13:39aktualizováno  13:39
Jedna z největších žijících kytarových legend Johnny Winter koncertovala 13. května v Uherském Brodě. Tak skvělý výkon, jaký předvedl, čekal ovšem málokdo.

Johnny Winter - Kulturní dům Uherský Brod (13. května 2008) | foto: Jan KarásekMF DNES

Johnny Winter, mezi bílými blues(rock)ovými kytaristy extratřída od konce 60. let, se díky vrozeným dispozicím i divokému životnímu stylu potýká s nejrůznějšími zdravotními obtížemi. Ty také zvítězily nad jeho hrou při Winterově první návštěvě v tuzemsku, kdy v roce 2002 koncertoval na pražském Střeleckém ostrově.

Leckteří z nás, kteří jsme u jeho tehdejšího smutného vystoupení před šesti lety byli, se proto nemohli až do prvních tónů úterního koncertu zbavit jistého skepticismu a obav, a to i přesto, že o Winterově výrazně zlepšeném stavu kolovaly nejen kuloárové zvěsti, ale byly doložitelné i některými aktuálními záznamy třeba na serveru Youtube.com.

Johnny WinterUž Winterovy první tóny (po třičtvrtěhodinovém příjemně revivalovém vystoupení slovensko-slezské dvojice Luboš Beňa & Matěj Ptaszek) jasně naznačily, že kytarista je v nesrovnatelně větší pohodě a hráčské i pěvecké formě.

Překvapením bylo už to, že se vzápětí po nástupu Johnnyho Wintera na scénu odporoučel druhý kytarista jeho kapely do zákulisí, a téměř celý koncert pak kapela odehrála jen v triu, kde zvuk Winterovy kytary byl zcela dominantním prvkem. To svědčilo o navráceném frontmanově sebevědomí.


Johnny Winter podruhé živě

Kytarista vystoupí 14. května ve 20 hodin v pražském Lucerna Music Baru. Vstupenky v předprodeji stojí 770 - 1 430 korun.


Co se odehrávalo následující bezmála dvě hodiny, bez nadsázky mnohým divákům (mezi nimiž byla dlouhá řada známých zejména bluesových muzikantů z Moravy i Slovenska, kteří zážitek oslavili dlouhým jamsessionem po skončení) vehnalo slzy do očí. Při jejich zavření velmi často z pódia znělo přesně to, co znali z nejlepších Winterových nahrávek.

Uchvátil Hendrixem
Speciálně zhruba od poloviny, od pomalého blues Black Jack (jedné z nemnoha volnějších skladeb večera, většina se odvíjela ve středním a rychlém tempu, což byla oproti roku 2002 také významná změna) začal koncert dokonale gradovat.

Johnny WinterFantastickým zážitkem byl Hendrixův Red House, ve kterém Winter osvědčil svou typickou hráčskou originalitu, stejně jako jeho velký hit Johnny Guitar či závěrečná palba, známá zejména od Rolling Stones, It´s All Over Now.

Pokud něco překvapilo winterovské znalce, byl to fakt, že po celý základní set Winter nesáhl po slidekytaře, byť je v této technice jedním z nejuznávanějších mistrů kytarové historie. Bohatě, byť jen dvěma skladbami, tento "deficit" vynahradil v přídavku.

"Rychlopalné" Lenoirovo Mojo Boogie a zejména pak Winterova slavná coververze Dylanovy Highway 61 Revisited byly zcela bezchybnými vrcholy koncertu, který se nečekaně zařadil mezi to nejlepší, co jsme v oblasti blues v Česku vůbec kdy viděli. Je tedy pravděpodobné, že dnešní koncert v pražském Lucerna Music Baru bude podobným zážitkem.

Johnny Winter
Předkapela Luboš Beňa & Matěj Ptaszek
Kulturní dům Uherský Brod, 13. 5. 2008

Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Najdete na iDNES.cz