Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Pravda pouliční výtržnice sluší ZAZ víc než šarže popové star

  12:59aktualizováno  12:59
Jedna z hvězd nadcházejícího ročníku Colours of Ostrava, francouzská zpěvačka říkající si ZAZ jede v současné době německé turné. Na pondělním koncertě v Lipsku předvedla to, co uvidíme 14. července na hlavní scéně ostravského festivalového areálu.

ZAZ | foto: Abdlwaheb Didi

Pro české fanoušky je docela škoda, že s ní nepřijede i předjezdkyně, se kterou absolvuje německou šňůru, rodačka ze souostroví Komory v Indickém oceánu, říkající si Imany. Zpěvačka báječně černého altu za doprovodu akustického kytaristy, hrajícího brilantně za celou kapelu, totiž svými průzračně čistými soul-folkovými songy v angličtině dokázala hravě nevděčnou úlohu rozehřívačky publika obrátit ve svůj prospěch a mnoha posluchačům doslova uhranout.

Fotogalerie

Od začátku kariéry jde o ZAZ řeč, že je "novou Edith Piaf". Po zhlédutí koncertu ale člověk dojde k zjištění, že s definitivní první dámou francouzského šansonu má společný snad jen ten jazyk. Necháme-li stranou zcela rozdílná hudební východiska, i její chování na pódiu a způsob projevu jsou naprosto jinde.

Zatímco Piaf se podle dochovaných záznamů "rozdávala" vestoje prakticky bez hnutí, ZAZ je plné pódium. Zatímco Piaf si udržovala od publika, jistě i v souladu s dobovými zvyklostmi, evidentní odstup, ZAZ si "zástupce davu" vytahuje přímo na pódium a vtipkuje s nimi. A zatímco není jisté, zda Piaf vůbec znala jména muzikantů, kteří ji zrovna doprovázejí, ZAZ na konci show jmenuje i zvukaře a osvětlovače a působí tak, že po skončení si s nimi v šatně dá večeři z jednoho hrnce.

ZAZ na festivalu v Rudolstadtu

ZAZ na festivalu v Rudolstadtu

Dar bezprostřednosti je ostatně tím nejsilnějším dojmem, který si návštěvník koncertu v lipské Areně (hale o velikosti někde mezi malou a velkou sportovní halou na pražském Výstavišti) mohl odnést. Neberme to jako rouhání Múzám. ZAZina obrovská muzikalita je očividná i "ušislyšná", ale bez onoho pocitu, že sledujete na pódiu svoji nejlepší kámošku (byť jí nerozumíte ani slovo, protože francouzsky si umíte leda tak objednat kafe), by byla poloviční.

Program ZAZ má dvě polohy, které se občas samosebou prolínají. Ta první je taková, jak zní většina jejího debutového studiového alba z roku 2010, tedy víceméně s "pouličním" soundem, hojně poznamenaným francouzským "gypsy swingem" - právě v tomto oboru osvědčují svou hráčskou kvalitu oba kytaristé na akustické nástroje, ale i klávesista, pokud zvolí klavírní rejstřík.

Druhá poloha, kterou najdeme na albu nejpatrněji v poslední písničce Éblouie par la nuit, je víceméně popová či poprocková. Tehdy kytaristé vymění španělky za elektrické kytary, klávesista nastaví buď varhanní, nebo syntezátorové zvuky a kontrabasista zavrhne "káču" ve prospěch baskytary.

ZAZ

V tu chvíli se ZAZ změní v sice stále sympatický, rozčepýřený a výtržnický, ale přece jen poněkud sofistikovaný pokus o "popovou hvězdu". Nelze říct, že by na to neměla potenciál, ale v kontextu celého koncertu je nad slunce jasnější, co je její pravá doména. Na pařížských předměstských dvorcích nebo na marseilleském nábřeží se do elektriky prostě těžko zapojíte...

Čertví, jestli za to mohla lehká indispozice nebo je to standard, ale ZAZ živě zpívala ještě poněkud sípavějším hlasem, než jaký od ní známe. Nicméně je to vlastně hlas "velký", a když potřebuje zakřičet, veškerá zdánlivá "vyřvanost" jde stranou a hlas zazní v plné síle. Stejně tak nemá zjevné limity v intonaci v tišších pasážích, které u tohoto typu hlasů občas bývají. Jinými slovy: dokonalá výrazová dynamika je pro ZAZ další bod k dobru.

ZAZ

ZAZ rozhodně koncertem v Lipsku potvrdila, že se na Colours of Ostrava máme nač těšit. Přijede s ní k nám pořádná porce písničkářství, které nejsme zvyklí slýchat každý den, a interpretka, která si přes lavinovitě se šířící slávu zachovává čistou hlavu "holky odvedle". Trochu excentrické, trochu divoké, hodně empatické. Možná ne holky na celý život, ale rozhodně na mnoho skvělých večerů. Jako kamarádky, samozřejmě.

Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz