V Česku vznikala i fantasy Letopisy Narnie a filmaři si natáčení pochvalovali. Vrátí se?

V Česku vznikala i fantasy Letopisy Narnie a filmaři si natáčení pochvalovali. Vrátí se? | foto: Martin Adamec

Zaveďte pobídky, vzkazuje Hollywood Česku

  • 35
Tolik vlivných přímluvčích ještě český film neměl. K otci Hvězdných válek Georgi Lucasovi se přidali producent Paul Hitchcock, režisér Terry Gilliam – a všichni říkají totéž. Zaveďte pobídky čili výhody pro zahraniční produkce, jinak u vás nebudeme moci točit.

Čísla vskutku varují. Loni se poprvé utratilo víc peněz v českém filmu než v zahraničních zakázkách, které vždy činily největší díl. V letech 2002 a 2003 přesahoval celkový objem produkce sedm miliard korun, loni jen něco přes tři miliardy.

Zaměstnanost v oboru spadla o polovinu. Česká tvorba si ukrojila 880 milionů korun, na zahraniční snímky natáčené u nás zbylo jen 700 milionů. Stabilní zůstává pouze dvoumiliardový objem reklam, kolísá spíše podle proměn kurzů měny.

Pád někdejší Mekky amerických štábů zaznamenal i list Wall Street Journal. Citoval poradenskou společnost, podle níž loni v Česku utratili zahraniční filmaři jen 40 milionů dolarů proti 270 milionům před šesti lety; další zhoršení předvídá.

"Žádná velká hollywoodská ani mezinárodní produkce sem letos dosud nepřišla," řekla listu Jasmina Torbatiová z firmy Centralscope sídlící v barrandovském areálu. Jedinou výjimkou byl film o černošských letcích Rudé ocasy, jejž přivezl Lucas – jenže nový Lucasův projekt, chystaný televizní seriál Hvězdné války, bez pobídek do Česka nedorazí.

Stihneme Hvězdné války?

Hity natočené uv česku

Mission: Impossible (1996)
první díl akční série o americkém špionovi v podání Toma Cruise

Bídníci (1998)
v přepisu románu s francouzskými kulisami hrál Liam Neeson

Johanka z Arku (1999)
Luc Besson přivezl historický příběh s Millou Jovovichovou

Příběh rytíře (2001)
středověká komedie představila Heathe Ledgera

Z pekla (2001)
po stopách Jacka Rozparovače se vydal Johnny Depp

Agent bez minulosti (2002)
Matt Damon se proháněl Prahou coby muž stižený ztrátou paměti

Šanghajští rytíři (2003)
Jackie Chan a Owen Wilson udělali z Prahy starý Londýn

Hellboy (2004)
v komiksu o zplozenci pekla ve službách dobra se mihli i Češi

Van Helsing (2004)
přitažlivý Hugh Jackman v Česku čelil upírům nebo vlkodlakům

Kletba bratří Grimmů (2005)
s hororovou fantasy se k nám vrátili Legder i Damon

Letopisy Narnie (2OO5)
úvodní film ze série dětské fantasy využil i naše skalní města

Casino Royale (2006)
Daniel Craig coby nový James Bond se v roli projel i pendolinem

Letopisy Narnie II (2008)
film s podtitulem Princ Kaspian přinesl nejdražší zakázku

Wanted (2008)
Angelina Jolie v akčním komiksu

"Naštěstí naši politici konečně veřejně slíbili, že chtějí hledat řešení," věří Helena Uldrichová z asociace producentů. I Brusel potvrdil, že úlevy pro filmaře povoluje; už je má deset zemí Evropy a dalších pět je chystá.

"ODS i ČSSD se zavázaly, že zavedení pobídek urychlí. Oddělí je od zákona o kinematografii, kde jde spíš o zdroje pro českou tvorbu; ten má čas do roku 2011, dokdy dostává fond kinematografie peníze z reklamy v ČT," líčí Uldrichová.

"Ale chceme systém, ne jednorázové gesto, kdy se peníze rychle někam nalijí," říká producentka Monika Kristelová.

Jen Státy vydají ročně za natáčení mimo své území tři miliardy dolarů – jak je dostat právě k nám? "Nechceme, aby stát dával cokoli předem, ale až z utracených peněz vracel zpět jistou část," říká Kristelová.

Kolik?

Nejvýhodnější podmínky nabízí Irsko, jež vrací cizím štábům až 28 procent nákladů. Maďarsko čtvrtinu – což mu stačí, aby Česku přetáhlo většinu klientů. Malta vrací 22 a Německo 20 procent – jako Francie, jež pobídky zavedla a už hlásí projekty Leonarda DiCapria, Johna Travolty i Woodyho Allena.

Ale nejde jen o peníze, jež Hollywood přiváží; bez pobídek utíkají do ciziny za prací i zdejší profesionálové. "Na Hellboye 2 si vzali Američané do Budapešti naše lidi. Až se Maďaři naučí řemeslo, nebude nás Hollywood potřebovat vůbec," varuje producent Petr Keller. Film v Česku zaměstnává na patnáct tisíc lidí přímo v profesi, další tisíce nepřímo.

Zavedeme pobídky tak rychle, aby tu příští rok mohly případně vznikat Hvězdné války? "Věřím, že ano, byl by to pěkný symbol," doufá Uldrichová. Do té doby musí krizi zachraňovat domácí film. Zatím to jde, loni si české novinky připsaly skoro 40 procent tržeb kin, což nás staví v Evropě hned za první Francii.

Některé národní kinematografie "urvou" jen dvě tři procenta, v Česku podíl z tržeb nikdy neklesl pod 30 procent, i letošek už má domácí hity v čele s Líbáš jako Bůh.

Ale co když za pobídkami půjdou do ciziny i české štáby? "Už se to děje, díky koprodukci se část Venkovského učitele točila v Německu," zmínil producent Pavel Strnad. Pomoci má Barrandov, jenž od září nabídne zvýhodněné ceny českým tvůrcům – když už Hollywood jezdí jinam.