Robyn

Robyn - Švédská zpěvačka Robyn | foto: Universal Music

Zasloužím si novou šanci, věří Robyn

  • 3
Ve druhé polovině devadesátých let bodovala v hitparádách po celé Evropě, ale i v Americe s tanečními hity jako Show Me Love, Do You Know (What It Takes) nebo Electric.

Mladičká švédská blondýna měla podle všeho před sebou zářnou kariéru popové hvězdičky, ale pak se po ní zničehonic slehla zem. Nyní vydala čtvrté, tentokrát eponymní album Robyn a v rozhovoru ochotně vysvětluje, kam se na celá ta léta poděla.

"Doma ve Švédsku mé další nahrávky normálně vycházely, ale do Evropy a do Ameriky už se nedostaly," říká. Za vším stály spory s gramofonovou firmou, která už její druhé album My Truth (1999) odmítla vydat za oceánem a nutila zpěvačku, aby ho přetočila. "Říkali mi, že můj nový sound není vhodný do amerických rádií, a proto musím celou desku předělat. Já jsem odmítla, protože jsem si za těmi písničkami stoprocentně stála, a tak jsem prostě měla smůlu."

Přitom dva roky předtím sklízela Robyn v Americe úspěchy nejen se svými singly a debutovým albem Robyn Is Here, ale i v roli předskokanky na turné tehdy velmi populárních Back Street Boys.

"Tato zkušenost mě naučila, že sláva trvá opravdu jen patnáct minut. Bylo mi osmnáct a vůbec jsem si neuvědomovala, čeho jsem vlastně dosáhla - malá holka ze Švédska na takovém obřím turné v Americe, kde jí tleskají desetitisíce lidí. Brala jsem to jako logické a samozřejmé pokračování svých úspěchů v Evropě. Ale pak jsem dopadla tvrdě na zem, za dva roky po mně ani pes neštěkl," vzpomíná.

Robyn po této zkušenosti změnila gramofirmu a v roce 2002 vydala ve Švédsku další album Don’t Stop The Music. Do Evropy se však bohužel dostalo pouze prostřednictvím coververze singlu Keep This Fire Burning v podání britské zpěvačky Beverly Knight. Když poté nová gramofirma příznivě nepřijala ani nové písničky, které měly tvořit další album, rozhodla se Robyn k radikálnímu kroku: "Už jsem byla tak otrávená, že jsem se rozhodla založit vlastní label, i když mi bylo jasné, že nebude vůbec jednoduché se prosadit."

Album Robyn vyšlo na značce Konichiwa Records v roce 2005 a trvalo dva roky, než se podařilo dostat ho za hranice Švédska. "Je to dřina, ale konečně přináší výsledky. Nedovedete si představit, jak jsme se na tom s několika přáteli, kteří se rozhodli mi pomoci, nadřeli. Ale jsem svobodná - a to je hlavní," říká hrdě Robyn.

Její nový repertoár stále splňuje kritéria hitparádového popu, ale obsahuje i elektronické prvky či vlivy rapu, r&b nebo new age. "Nechci být vnímána jako tupá popová zpěvačka s hloupými písničkami," tvrdí Robyn. "Taková možná byla moje minulost, ale teď chci lidem ukázat, že jsem dospěla a vytvářím sofistikovaný pop pro chytré lidi. Snad se k nim moje hudba dostane," dodává.

Osmadvacetiletá Robyn věří, že ji toho ještě hodně čeká. "Před těmi deseti lety jsem si nedokázala dostatečně vážit toho, čeho jsem dosáhla," přiznává. "A vím, že tak rané zkušenosti se showbyznysem mohou člověku prospět i uškodit. Momentálně to vnímám tak, že jsem získala hodně zkušeností, které mohu nyní upotřebit a zužitkovat. Doufám, že mi posluchači dají novou šanci, protože věřím, že si ji zasloužím."