Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zase ta věčná valdštejnská otázka

  18:42aktualizováno  18:42
Když v únoru 1634 dokonal v Chebu násilnou smrtí sesazený císařský generalissimus Albrecht z Valdštejna, začala se odvíjet nekonečná série pokusů o co možná nejpravdivější interpretaci jeho životního příběhu. Mýty a legendami opředený vojevůdce nepřestává dráždit fantazii romanopisců, autorů literatury faktu a samozřejmě historiků. Ti už po staletí hledají odpověď na provokující valdštejnskou otázku, jež se sveřepě brání zodpovězení, ač je napohled vcelku prostá: byl Valdštejn odsouzeníhodným spiklencem, který zradil císaře a zasloužil si potupnou smrt?
Anebo byl nevinnou obětí spiknutí,  jež musela být odstraněna, aby nestála v cestě záměrům svých  nepřátel z vlastního (tedy procísařského) tábora? Dlouhá řada pojednání na valdštejnské téma se nyní rozrostla o knihu Josefa Kollmanna Valdštejnův konec s podtitulem Historie druhého generalátu 1631-1634.
Kollmannův titul navazuje na autorovu práci vydanou předloni. V ní mapoval takzvaný první Valdštejnův generalát (tedy roky 1625-1630). Recenzenti tehdy poukazovali na metodicky tradiční uchopení tématu, ale oceňovali autorovu pečlivou heuristiku (včetně vytěžení do té doby nedostatečně zpracovaných pramenných souborů) i zasazení příslušného úseku Valdštejnova života do  široce pojatého kontextu soudobého politického, vojenského a  diplomatického dění.

Valdštejnův konec. Historie druhého generalátu  1631-1634

Autor: Josef Kollmann

Nakladatelství: Academia, Praha

Náklad: neuveden

Rozsah: 276 stran

Cena: 195 Kč

V obdobném duchu by bylo možné zhodnotit také další Kollmannovu knihu. Leč autor zde už dospěl k zenitu valdštejnské otázky a musel nejen zopakovat, ale též mnohem jednoznačněji formulovat závěr, jímž se netajil ani v předchozím díle: Valdštejn podle jeho názoru nebyl zrádcem, nýbrž obětí zrady. Nebyl ani cynicky chladným kariéristou (jak ho vylíčil například Josef Janáček), ale naopak velkorysým mužem, který chtěl bojující strany přimět k ukončení války v Evropě a nastolit v ní nejen mír, ale dokonce z jejího území i vypudit  Turky, kteří představovali stálou hrozbu pro křesťanský svět. Kdyby se jeho plány zdařily, "Valdštejn by nepochybně patřil mezi největší mírotvorce novějších dějin", píše Kollmann.

Mohlo by se zdát, že Kollmannova kniha nabízí definitivní zúčtování s obrazem Valdštejna jako bezcharakterního  prospěcháře sledujícího výlučně vlastní zájmy, s obrazem, k jehož proniknutí do obecnějšího povědomí (včetně dějepisných učebnic) přispěli zejména Josef Pekař a Josef Janáček. Ve skutečnosti Kollmann navazuje na opačnou linii valdštejnského bádání, představovanou v českém dějepisectví především Josefem Polišenským.

Spolu s ním vydal Kollmann v roce 1995 knihu  Valdštejn Ani císař, ani král, vyznívající v tomtéž duchu jako  jeho nejnovější monografie. Ta ovšem předchozí argumentaci autorské dvojice Kollmann - Polišenský rozšiřuje, doplňuje a rozvíjí. Ke slovu se zde v podstatně větší míře dostaly nejen vydané i nevydané prameny, ale rovněž odborná literatura. Právě na ní lze bohužel doložit selektivní přístup autora k pramenné základně i k historiografické produkci. V seznamu literatury sice nalezneme kupříkladu odkaz na práci německého historika Christopha Kampmanna, který otázku Valdštejnovy domnělé či skutečné zrady analyzoval z hlediska tehdejšího  pojetí práva; jeho (dodejme, že bez nadsázky převratné) závěry se ovšem do vlastního Kollmannova textu nijak nepromítly. Kniha působí tak, jako kdyby autor pouze hledal argumenty pro potvrzení předem stanoveného vyznění svého díla, namísto aby svůj koncept  zpřesňoval, dolaďoval, a případně i přetvářel v souladu s řečí pramenů i se zjištěními jiných historiků.

Nutno však zdůraznit, že o hrubou manipulaci s historickými fakty nejde; Josef Kollmann pouze zdůrazňuje vše, co odpovídá jeho mínění, a zběžným konstatováním odbývá vše, co jeho mínění odporuje. Otazníky kolem života a smrti této fascinující osobnosti Kollmannova kniha spíše rozhojnila než odstranila.   Definitivní a nezpochybnitelnou odpověď na věčnou valdštejnskou otázku neposkytuje, přesto se stává důstojným protějškem opačných interpretací valdštejnského tématu - a jako taková vstoupí do dějin české historiografie.
Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Najdete na iDNES.cz