Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zase ta věčná valdštejnská otázka

  18:42aktualizováno  18:42
Když v únoru 1634 dokonal v Chebu násilnou smrtí sesazený císařský generalissimus Albrecht z Valdštejna, začala se odvíjet nekonečná série pokusů o co možná nejpravdivější interpretaci jeho životního příběhu. Mýty a legendami opředený vojevůdce nepřestává dráždit fantazii romanopisců, autorů literatury faktu a samozřejmě historiků. Ti už po staletí hledají odpověď na provokující valdštejnskou otázku, jež se sveřepě brání zodpovězení, ač je napohled vcelku prostá: byl Valdštejn odsouzeníhodným spiklencem, který zradil císaře a zasloužil si potupnou smrt?
Anebo byl nevinnou obětí spiknutí,  jež musela být odstraněna, aby nestála v cestě záměrům svých  nepřátel z vlastního (tedy procísařského) tábora? Dlouhá řada pojednání na valdštejnské téma se nyní rozrostla o knihu Josefa Kollmanna Valdštejnův konec s podtitulem Historie druhého generalátu 1631-1634.
Kollmannův titul navazuje na autorovu práci vydanou předloni. V ní mapoval takzvaný první Valdštejnův generalát (tedy roky 1625-1630). Recenzenti tehdy poukazovali na metodicky tradiční uchopení tématu, ale oceňovali autorovu pečlivou heuristiku (včetně vytěžení do té doby nedostatečně zpracovaných pramenných souborů) i zasazení příslušného úseku Valdštejnova života do  široce pojatého kontextu soudobého politického, vojenského a  diplomatického dění.

Valdštejnův konec. Historie druhého generalátu  1631-1634

Autor: Josef Kollmann

Nakladatelství: Academia, Praha

Náklad: neuveden

Rozsah: 276 stran

Cena: 195 Kč

V obdobném duchu by bylo možné zhodnotit také další Kollmannovu knihu. Leč autor zde už dospěl k zenitu valdštejnské otázky a musel nejen zopakovat, ale též mnohem jednoznačněji formulovat závěr, jímž se netajil ani v předchozím díle: Valdštejn podle jeho názoru nebyl zrádcem, nýbrž obětí zrady. Nebyl ani cynicky chladným kariéristou (jak ho vylíčil například Josef Janáček), ale naopak velkorysým mužem, který chtěl bojující strany přimět k ukončení války v Evropě a nastolit v ní nejen mír, ale dokonce z jejího území i vypudit  Turky, kteří představovali stálou hrozbu pro křesťanský svět. Kdyby se jeho plány zdařily, "Valdštejn by nepochybně patřil mezi největší mírotvorce novějších dějin", píše Kollmann.

Mohlo by se zdát, že Kollmannova kniha nabízí definitivní zúčtování s obrazem Valdštejna jako bezcharakterního  prospěcháře sledujícího výlučně vlastní zájmy, s obrazem, k jehož proniknutí do obecnějšího povědomí (včetně dějepisných učebnic) přispěli zejména Josef Pekař a Josef Janáček. Ve skutečnosti Kollmann navazuje na opačnou linii valdštejnského bádání, představovanou v českém dějepisectví především Josefem Polišenským.

Spolu s ním vydal Kollmann v roce 1995 knihu  Valdštejn Ani císař, ani král, vyznívající v tomtéž duchu jako  jeho nejnovější monografie. Ta ovšem předchozí argumentaci autorské dvojice Kollmann - Polišenský rozšiřuje, doplňuje a rozvíjí. Ke slovu se zde v podstatně větší míře dostaly nejen vydané i nevydané prameny, ale rovněž odborná literatura. Právě na ní lze bohužel doložit selektivní přístup autora k pramenné základně i k historiografické produkci. V seznamu literatury sice nalezneme kupříkladu odkaz na práci německého historika Christopha Kampmanna, který otázku Valdštejnovy domnělé či skutečné zrady analyzoval z hlediska tehdejšího  pojetí práva; jeho (dodejme, že bez nadsázky převratné) závěry se ovšem do vlastního Kollmannova textu nijak nepromítly. Kniha působí tak, jako kdyby autor pouze hledal argumenty pro potvrzení předem stanoveného vyznění svého díla, namísto aby svůj koncept  zpřesňoval, dolaďoval, a případně i přetvářel v souladu s řečí pramenů i se zjištěními jiných historiků.

Nutno však zdůraznit, že o hrubou manipulaci s historickými fakty nejde; Josef Kollmann pouze zdůrazňuje vše, co odpovídá jeho mínění, a zběžným konstatováním odbývá vše, co jeho mínění odporuje. Otazníky kolem života a smrti této fascinující osobnosti Kollmannova kniha spíše rozhojnila než odstranila.   Definitivní a nezpochybnitelnou odpověď na věčnou valdštejnskou otázku neposkytuje, přesto se stává důstojným protějškem opačných interpretací valdštejnského tématu - a jako taková vstoupí do dějin české historiografie.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Najdete na iDNES.cz