Zapomeňte na Axla! Je tu Velvet Revolver

  • 3
Pokud někoho unavilo čekání na nové album Guns'n'Roses, ať nezoufá. Je tu náhrada jménem Velvet Revolver. Tři "pistolníci s růží" přibrali do party někdejšího zpěváka Stone Temple Pilots a kytaristu z Wasted Youth. Plnokrevné rockové překvapení bylo na světě.

Vše započalo na jaře 2002, kdy se při jamování sešli kytarista Slash,  baskytarista Duff McKagan a bubeník Matt Sorum, někdejší spoluhráči z Guns'n'Roses.

Legendární kapela se v druhé půlce 90. let prakticky rozpadla pro neshody se zpěvákem Axlem Rosem. Kvůli jeho perfekcionismu dosud nevyšla nová deska Guns'n'Roses, nástupce úspěšných alb Use Your Illusion a výběru coververzí The Spaghetti Incident.

Pro vznik nového uskupení se Slash, McKagan a Sorum (kteří se dlouho zabývali vlastními projekty) rozhodli, když zjistili, že si spolu při hraní stále rozumí. "Známe se, bydlíme nedaleko od sebe, občas jsme si navzájem vypomáhali," říkal Slash.

Asi před dvěma lety si společně zahráli na koncertu pořádaném na počest zemřelého bubeníka Randyho Castilla. "Bylo to strašně intenzivní. Druhý den jsme si s Duffem volali, že s tím musíme něco udělat. Nemůžeme ignorovat, jak silná je tahle kombinace. Tehdy jsme se rozhodli, že do toho půjdeme," vzpomínal Slash v rozhovoru pro časopis Rock&Pop.

Trojice začala pracovat na novém materiálu a také musela najít zpěváka. Post si vyzkoušel Josh Todd, někdejší lídr Buckcherry, či Kelly Shaeferová z kapely Neurotica. Neuspěli.

Mezitím budoucí Velvet Underground získali druhého kytaristu, když se ke skupině přidal Dave Kushner z Wasted Youth. Slash si pochvaluje, že Kushnerův styl se doplňuje s jeho tradičnějším rukopisem.

Zpěvák ovšem stále nikde. Kapela hledala i mezi známějšími jmény Chtěla například Mika Pattona, populárního i v Česku díky skupině Faith No More, ale Patton odmítl. A tak Velvet Revolver pátrali po někom neznámém. Devět měsíců se přehrabovali nahrávkami, které jim zaslali účastníci konkurzu.

Hledání, které pečlivě a pravidelně sledovaly i kamery hudební televize VH1, skončilo překvapivě - za mikrofon se postavil Scott Weiland, který ve své předchozí kapele Stone Temple Pilots proslul drogovými excesy.

Slash měl Weilanda vyhlédnutého již dříve, ale Stone Temple Pilots tehdy ještě fungovali a budoucí "Velveti" nechtěli kapelu rozbíjet. Nakonec se rozpadla sama a  Weiland byl volný.

"Nejsme žádný projekt, žádná superskupina nebo nějaká prefabrikovaná záležitost. To, jak kapela vznikla, byla naprosto přirozený proces," komentoval vznik kapely, která se přejmenovala z The Project na Velvet Revolver, Duff McKagan.

Kapela podepsala smlouvu se společností RCA a vrhla se do nahrávání (Weiland také na soudně nařízenou léčbu). Po singlu Set Me Free pro soundtrack k fimu Hulk z podzimu 2003 došlo i na album, kvůli Weilandovým problémům s drogami opožděném o půl roku. "Scotta jsme podrželi, vždyť jsme sami prošli drogovým obdobím," řekl Slash.

Deska dostala název Contraband. "Dobré rokenrolové album je v tom korporátním marastu něco jako pašované drogy a kontraband je super slovo," vysvětluje McKagan, podle čeho album dostalo název.

Album, jehož titulním singlem se stala píseň Slither, nabízí porci moderního rocku. "Velvet Revolver s energií a nadhledem těží ze své hudební minulosti a živých vokálních linek," napsal v recenzi renomovaný magazín Rolling Stone.

Kapela Velvet Revolver hraje na koncertu v lasvegaském klubu Hard Rock Joint během turné k desce Contraband. (11. června 2004)

Kapela Velvet Revolver hraje na koncertu v lasvegaském klubu Hard Rock Joint během turné k desce Contraband. (11. června 2004)

Kapela Velvet Revolver hraje na koncertu v lasvegaském klubu Hard Rock Joint během turné k desce Contraband. (11. června 2004)

Kapela Velvet Revolver hraje na koncertu v lasvegaském klubu Hard Rock Joint během turné k desce Contraband. (11. června 2004)