Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ZÁPISNÍK: Jako novinář končím. Neudělal jsem rozhovor s prezidentem

  5:00aktualizováno  5:00
Tak vám pěkně děkuji. Zkazily jste mi celý festival! A kdo za to může? Dvě slečny, jmenují se Jana Záhorková a Tereza Spáčilová, obě zaměstnává podivná společnost Mafra. Ty dvě mě přemluvily k tomu, abych celý týden přemýšlel, jak smysluplně vyplnit tři tisíce znaků, aby to mělo alespoň trochu hlavu a patu. A tahle práce není jen tak!

Režisér Jiří Strach glosoval celý týden dění na zlínském filmovém festivalu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Znamená to nedat festivalový mejdan do plnejch (protože v noci musíte ještě psát), znamená to ztratit kamarády ("Nic ti neřeknu, ty vole! Já ti něco řeknu a ty to zejtra napíšeš do novin!") a znamená to, že vás nepustí do VIP salonků ("Strach sem nesmí, on tu není za celebritu, ale jako novinář."). Je to fakt potupná otročina, tahle novinařina.

Přesto jsem podlehl touze po exkluzivitě napsat něco výjimečného, co nikdo jiný nemá. Vědět první. Poznal jsem tu ješitnost novináře, který každé ráno běží do trafiky, aby viděl, jak ten jeho článek vypadá na novinovém papíru. V kavárně jsem se rozhlížel, kdo z hostů má nalistovanou právě tu moji stránku, a díval jsem se do tváří čtenářů, jak reagují. A chtěl jsem stále víc! Zatoužil jsem jít výš a výš, maximálně využít sílu oné mediální velmoci a skrze ni změnit svět. Být zkrátka lepší, než jsou ostatní novináři.

Seriál: Strach má velké oči

Režisér Jiří Strach Režisér Jiří Strach píše sloupky exkluzivně pro festivalové listy, které vydává MF DNES na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.

A co je nejvíc? Prodrat se tam, kam se jiný nedostane. Laťku jsem si dal vysoko. Vlastně nade vše. Rozhodl jsem se, že udělám pro festivalové listy rozhovor s prezidentem. Ale jak se to dělá? Kde vzít kontakt na prezidentova tajemníka či mluvčího? Napsal jsem tedy mail redakčnímu kolegovi Suchomelovi, ať mi jej sežene. Odpověď dlouho nepřicházela. Možná neměl čas, ale paranoidně jsem v tom spatřoval kolegiální rivalitu. Fajn, musím tedy sám.

Naštěstí webové hradní stránky jsou vybaveny i odkazem na kontakty. Nebylo těžké najít e-mail na Radima Ochvata, Klausova tiskového mluvčího. Napsal jsem vřelý (moje šéfová kulturní rubriky Záhorková řekla, že servilní) dopis, zdali bych mohl pana prezidenta obtěžovat několika otázkami, které by se týkaly světa dětského filmu a pohádek.

Radim Ochvat reagoval rychle. Zavolal zpátky nejdéle do pěti minut. Pánbůh zaplať, řekl jsem si, alespoň že prezidentský úřad v Čechách funguje, jak má. Bez známek povýšenosti či arogance, naopak přátelsky a laskavě vysvětlil, že se velmi omlouvá, ale že pan prezident je zaměstnán jinými, důležitějšími a státnickými starostmi při jednáních o nové vládě, ale kdybych vznesl prosbu později, třeba v červenci či srpnu, jistě by si na odpověď udělal čas. Namítl jsem, že moje kariéra novináře končí v sobotu a že se napříště hodlám věnovat filmové režii.

Nicméně jsem předpokládal, že od toho je přece tiskový odbor, který připraví panu prezidentovi odpovědi a on je jen přečte a posvětí, třeba cestou autem do Lán. Na druhém konci zavládla chvíle strnulého ticha. "Nene, pan prezident píše odpovědi zásadně sám," pravil ledově Radim Ochvat. Byl jsem tedy ve vší slušnosti a eleganci odkopnut, ale vlastně jsem měl radost. Pochopil jsem, že nežijeme v matrixu, že s námi hradní pánové nehrají žádné Vrtěti psem, nýbrž když čtu někde rozhovor s prezidentem, je to opravdu rozhovor s prezidentem. Nikoli s jeho poradcem.

Vše o filmu Kuky se vrací

A vlastně mi to bylo líto! Měl jsem připravené takové krásné otázky! "Pane prezidente, víme, že jste jako čtyřletý chlapec stavěl barikády – měl jste čas v té době také chodit do kina? Máte jako prezident a zároveň dědeček čas číst svým vnoučatům pohádky? Máte rád pohádkovou komedii Konec vodníků v Čechách, nebo vás vodnická zelená příliš irituje? Režisér Strach vám chce v pokračování pohádky Anděl Páně svěřit roli svatého Václava... měl byste chuť si zahrát ve filmu jako svůj předchůdce?" Mno, otázky by byly, odpovědi do tisku ne. Jako novinář jsem zklamal.

Nejvyšší čas to zase předat povolaným. A po krutém týdnu smeknout klobouk před všemi filmovými publicisty, kteří to dennodenně dělají. Bez červených koberců, bez reflektorů, bez popularity a mimo VIP salonky. Dokud si to člověk nevyzkouší, nezjistí, jaká je to řehole. A přitom našim filmům tak pomáhají k jejich medializaci a k jejich proslavení. Film by nebyl bez tvůrců. Ale bez novinářů, kteří o nich píší, také ne. To je třeba mít na paměti. Takže: Sedláčku, Míšková, Folle, Záhorková, Ryndo, Renči, dvě Spáčilové a mraky dalších – dík, že vás máme a že jste tu s námi!

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Vítězný Batman porazil Hřebejkova Nápadníka o padesát tisíc diváků

Záběr z Ligy spravedlnosti

Víkendová kina v Česku ovládl premiérový komiks Liga spravedlnosti, v němž Batman a Wonder Woman budují tým proti zlu;...

VIDEO: Mimoni a karaoke. Na DVD ukáže Já, padouch 3 přidané scény

Já, padouch 3 (2017) – Mimoni ve vězení

Animovanou komedii Já, padouch 3 vidělo v našich kinech šest set tisíc diváků, což ji řadí k nejúspěšnějším filmům...

Pitt či Cruise v popředí, vrah Manson v pozadí. Tarantino chystá retro

Quentin Tarantino v pražském studiu při nahrávání filmové hudby k westernu The...

„Nejde o Charlese Mansona, jde o rok 1969,“ prohlásil Quentin Tarantino o svém příštím projektu. Případ vraha Sharon...Najdete na iDNES.cz