Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bartoška na křtu knihy o Zaoralové: Děkuji za to, jaká je

  10:12aktualizováno  10:12
Její jméno zná každý festivalový návštěvník a samozřejmě i kolegové ze zahraničí. Eva Zaoralová, nestorka české filmové kritiky a umělecká poradkyně karlovarské přehlídky, stojí v čele Varů s Jiřím Bartoškou už od roku 1994. Svůj život s kinematografií shrnula v knižním rozhovoru, který v pondělí pokřtil právě Bartoška.

K blížícím se osmdesátinám festival Evě Zaoralové daruje 5. července projekci jejího oblíbeného filmu - Felliniho Silnice.

Slavnostního uvedení knihy pamětí Život s filmem, kterou Zaoralová sepsala s filmovou publicistkou Alenou Prokopovou, se zúčastnila ministryně kultury Alena Hanáková.

Eva Zaoralová a její paměti

"Eva sice vyniká skvělou pamětí a zajímavým životem, ale myšlenku na sepsání své autobiografie odvrhovala, protože usoudila, že by taková kniha nikoho nezajímala. Zatímco usilovně pracovala na překladu biografie Fellini, život a filmy, kterou napsal Tullio Kezich, polevila v ostražitosti, takže jsem ji navrtala do 'autobiografického' knižního rozhovoru," uvedla Prokopová.

"Knížka je o tom, jaká Eva byla. Chtěl bych jí poděkovat za to, jaká je," uvedl kmotr a prezident festivalu Jiří Bartoška. Osobně zatím nemá potřebu vydávat podobnou knihu pamětí. "Tady je vidět, že jsme něco s celým týmem, kdy například Kryštof Mucha, který je dnes výkonným ředitelem, tady začínal jako brigádník, dovedli do určité úrovně. Proč o tom psát knížku," dodal.

Nápad postupovat chronologicky se prý v případě knížky s Evou Zaoralovou sám nabízel, stejně jako jednotlivé tematické části. Knížka začíná rodinnou anamnézou a končí oddílem karlovarským. Vyprávěním procházejí velcí režiséři i kolegové z redakcí. Nechybějí pasáže o tom, jakého uznání dosahovala česká kinematografie ve světě, co se dělo v zákulisí a jak se změnil její život po roce 1989. Publikaci doplňují fotografie a podrobná bibliografie.

Umělecká poradkyně festivalu Eva Zaoralová představila knihu Můj život s

Umělecká poradkyně festivalu Eva Zaoralová představila knihu Můj život s filmem. Křtil prezident přehlídky Jiří Bartoška.

Zaoralová je členkou prezidia České filmové a televizní akademie a členkou Evropské filmové akademie. Zasedala v porotách mnoha mezinárodních filmových festivalů (Benátky, Berlín, Cannes, Mannheim, Wiesbaden, Antalya). Jako novinářka působí v Mezinárodní federaci filmového tisku (FIPRESCI). V roce 2002 jí francouzská vláda udělila vyznamenání Rytíř Řádu umění a literatury. V témže roce obdržela medaili českého ministerstva kultury za zásluhy o kulturu. Získala také od MFF v Cannes plaketu za dlouholetou žurnalistickou činnost.

Filmová kritička a publicistka Alena Prokopová se v uplynulých 18 letech na festivalu podílela jako externí spolupracovnice programového oddělení.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Thermal obsadil jeden z Avengers, ve Varech řeší smrt indiánky

Na kolonádě se na akci pořádané Innogy podepisovali filmoví tvůrci fanouškům,...

Karlovarský festival uzavírá předposlední den. Vše se pomalu chýlí k sobotnímu vyhlášení, ale v lázeňském městě se...

Vary vyhrál český film Křižáček, režisér Vorlíček převzal celoživotní cenu

Václav Vorlíček s cenou za celoživotní přínos českému filmu (8. července 2017).

Hlavní ceny z mezinárodní soutěže zůstanou v bývalém Československu. Hlavní soutěž 52. ročníku karlovarského filmového...

OBRAZEM: Vary skončily. Projděte si nejlepší momenty letošního festivalu

Jeremy Renner si ze závěrečného večera odnesl hned dvě ceny (8. července 2017).

Dvaapadesátý ročník MFF Karlovy Vary je od sobotního večera minulostí. V našich fotografiích si můžete znovu projít...

Najdete na iDNES.cz