Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bartoška na křtu knihy o Zaoralové: Děkuji za to, jaká je

  10:12aktualizováno  10:12
Její jméno zná každý festivalový návštěvník a samozřejmě i kolegové ze zahraničí. Eva Zaoralová, nestorka české filmové kritiky a umělecká poradkyně karlovarské přehlídky, stojí v čele Varů s Jiřím Bartoškou už od roku 1994. Svůj život s kinematografií shrnula v knižním rozhovoru, který v pondělí pokřtil právě Bartoška.

K blížícím se osmdesátinám festival Evě Zaoralové daruje 5. července projekci jejího oblíbeného filmu - Felliniho Silnice.

Slavnostního uvedení knihy pamětí Život s filmem, kterou Zaoralová sepsala s filmovou publicistkou Alenou Prokopovou, se zúčastnila ministryně kultury Alena Hanáková.

Eva Zaoralová a její paměti

"Eva sice vyniká skvělou pamětí a zajímavým životem, ale myšlenku na sepsání své autobiografie odvrhovala, protože usoudila, že by taková kniha nikoho nezajímala. Zatímco usilovně pracovala na překladu biografie Fellini, život a filmy, kterou napsal Tullio Kezich, polevila v ostražitosti, takže jsem ji navrtala do 'autobiografického' knižního rozhovoru," uvedla Prokopová.

"Knížka je o tom, jaká Eva byla. Chtěl bych jí poděkovat za to, jaká je," uvedl kmotr a prezident festivalu Jiří Bartoška. Osobně zatím nemá potřebu vydávat podobnou knihu pamětí. "Tady je vidět, že jsme něco s celým týmem, kdy například Kryštof Mucha, který je dnes výkonným ředitelem, tady začínal jako brigádník, dovedli do určité úrovně. Proč o tom psát knížku," dodal.

Nápad postupovat chronologicky se prý v případě knížky s Evou Zaoralovou sám nabízel, stejně jako jednotlivé tematické části. Knížka začíná rodinnou anamnézou a končí oddílem karlovarským. Vyprávěním procházejí velcí režiséři i kolegové z redakcí. Nechybějí pasáže o tom, jakého uznání dosahovala česká kinematografie ve světě, co se dělo v zákulisí a jak se změnil její život po roce 1989. Publikaci doplňují fotografie a podrobná bibliografie.

Umělecká poradkyně festivalu Eva Zaoralová představila knihu Můj život s

Umělecká poradkyně festivalu Eva Zaoralová představila knihu Můj život s filmem. Křtil prezident přehlídky Jiří Bartoška.

Zaoralová je členkou prezidia České filmové a televizní akademie a členkou Evropské filmové akademie. Zasedala v porotách mnoha mezinárodních filmových festivalů (Benátky, Berlín, Cannes, Mannheim, Wiesbaden, Antalya). Jako novinářka působí v Mezinárodní federaci filmového tisku (FIPRESCI). V roce 2002 jí francouzská vláda udělila vyznamenání Rytíř Řádu umění a literatury. V témže roce obdržela medaili českého ministerstva kultury za zásluhy o kulturu. Získala také od MFF v Cannes plaketu za dlouholetou žurnalistickou činnost.

Filmová kritička a publicistka Alena Prokopová se v uplynulých 18 letech na festivalu podílela jako externí spolupracovnice programového oddělení.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

Češi jsou divní. Pořád někam spěchají, diví se rwandští akrobati

Rwandští akrobaté, hrdinové dokumentu Cirkus Rwanda, předvedli něco ze svého...

Loni začátkem srpna působil Rosťa Novák hodně unaveně. Ústřední postava Cirku La Putyka totiž právě finišovala přípravy...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz