Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žánrové hudební ceny znají majitele

aktualizováno 
Skupiny Lucie a Sexy Dancers jsou největšími favority tuzemských výročních hudebních cen, které budou vyhlášeny v sobotu za účasti kamer TV Nova. Obě kapely spolu pomyslně soupeří nejen v kategoriích skupina a deska roku, ale jsou nominovány rovněž na píseň roku.

Lucie zde má dokonce dva favority včetně hitu Medvídek. Sexy Dancers se navíc mohou stát objevem roku a jejich zpěvák Dan Bárta nejlepším vokalistou.

Obě skupiny už posbíraly trofeje v žánrových oceněních, které byly předány včera v pražském Veletržním paláci a jejichž vítězové se objeví na sobotním ceremoniálu ze záznamu. Lucie je nejlepší pop-rockovou kapelou a její Medvídek videoklipem roku. Cenu přebíral baskytarista Petr Břetislav Chovanec, který se nedávno do Lucie vrátil. Trofej za videoklip si vyzvedl autor hudby Oskar Petr a režisér Filip Renč, který si neodpustil teatrální gesto. "Ochraňuj mě před televizní cenzurou," hovořil k sošce, již představuje anděl s rozpaženými křídly.

Skupinu Sexy Dancers, která je nejlepší taneční kapelou roku, zastupoval Dan Bárta. "V naší kapele jsou hudebníci, kteří hrají jazz. Škoda, že jazzová hudba není v žánrových cenách zastoupena," dodal Bárta po obvyklých slovech díků. Folkařem roku se stal Jaromír Nohavica, ve sféře country byl oceněn Robert Křesťan a producentem roku je Ivan Král. Skladatel Karel Svoboda získal trofej za záznam hudby, již složil pro muzikálový film Noc na Karlštejně.

Hlavní ceny - zpěvák, zpěvačka či skupina roku - budou předány až v sobotu. Vůbec poprvé v historii této ankety o nich rozhodne Akademie populární hudby (APH) na základě zveřejněných nominací přímo na místě, pod dohledem televizních kamer v hale Veletržního paláce. "Odpadá tak tradiční otevírání obálek a stejně tradiční dotazy: Kdo vlastně jsou ti akademici, jak se jejich hlasy počítají, kdo na to dohlíží a tak dále," říká předseda Akademie Michal Horáček, který bude sobotní galavečer moderovat. Prý si uvědomuje, že je to riskantní pokus, neboť při hlasování může dojít ke zmatkům, ale je ochoten to risknout.

O letošních nominacích rozhodlo v prvním kole 174 hlasujících, lidí z hudební branže. Smyslem a cílem Akademie rozšířené o členy z mimopražských regionů má být podle reformovaného statutu "hledání tvůrců a tvůrčích činů, které nejvíce prospívají české populární hudbě". Tím Akademie tak trochu naznačuje, že nehledá výlučně uměleckou kvalitu, ale také další hlediska platná v této branži. "Jiný pohled na to, co naší populární hudbě nejvíce prospívá, může mít vedle kritika rozhlasový redaktor, další pak diskžokej, hudební režisér, pořadatel koncertů nebo prodejce desek," míní Horáček. Podle něho vydává tímto hlasováním hudební branže svědectví sama o sobě.

"Akademie znovu pohlédla na jména těch, jimž nabízí své členství. A tak se stalo, že některá jména se mezi akademiky neobjevují," sdělila Akademie ve svém včerejším prohlášení. Hlasování se letos například vzdali zástupci vydavatelství, čímž bylo podle Horáčka minimalizováno podezření z lobbingu.

Organizátorům se podařilo získat i některé kritiky předchozích ročníků, například režiséra Zdeňka Suchého, který loni odmítl převzít cenu za nejlepší videoklip. "Michal Horáček se ke mně choval slušně, nebyl důvod držet se stranou," uvedl Suchý. Kytarista Michal Pavlíček, jenž měl k Akademii rovněž výhrady, by měl v sobotu předat jednu z cen. "Hovořil jsem i s Ivou Bittovou, která ceny dříve odmítala. Nyní se k nim tvářila mnohem příznivěji," dodal k tomu Michal Horáček. Přeje si, aby se Bittová na výroční hudební ceny vrátila - ať už jako vítězka, nebo předávající některé z trofejí.
Vůbec poprvé v historii domácích hudebních cen také přijedou na vyhlášení velké hvězdy ze zahraničí. Američtí R.E.M., kteří přiletí do Prahy už dnes, zahrají dvě skladby z alba Up a předají cenu za nejlepší domácí píseň; do předávání se zapojí také další exkluzivní hosté: Ital Andrea Bocelli, jenž zazpívá v premiéře novou píseň Canto Della Terra, vtiskne sošku anděla do rukou vítěze kategorie objev roku. Americká diskohvězda Cher, která se uvede skladbou Believe, pak předá cenu za album roku.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Změna pravidel hudebních Andělů přinesla klid, ale i další protest

Soška hudebních Andělů - Anděl 2008

Změna pravidel, ke které pořadatele hudebních cen Anděl, přiměla znepokojená reakce hudebníků a akademiků, uklidnila...

KOMENTÁŘ: Renč a Andělé? Příprava v duchu písně „sedm piv a jedna zelená“

Režisér Filip Renč na udílení hudebních cen Anděl 2009

Členství v Akademii populární hudby bylo poprvé v životě docela zábava. A to především díky režisérovi Filipu Renčovi,...

Pořadatel Andělů Wronka rozhodl: Nohavica nezahraje živě, cenu nezíská

Jaromír Nohavica

Za svou živou desku V Lucerně měl podle členů Akademie populární hudby Jaromír Nohavica šanci získat cenu Anděl. O tu...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz