Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámostí - dva dny hudby a tance

  10:15aktualizováno  10:15
Třebíč - Už jenom několik málo dní dělí pořadatele třebíčského hudebního open air festivalu Zámostí od doby, kdy vpustí své první návštěvníky na travnatou plochu pod třebíčským zámkem a ti tak dají tak prostor zábavě v rytmech rockové i taneční hudby. V letošním roce připadlo konání festivalu na 1. a 2. června.

Jako každoročně se i v tomto jubilejním pátém ročníku, v areálu zvaném Zámostí rozvinou hned tři hudební scény. "V letošním roce jsme celý prostor určený festivalu zvětšili a posílili jsme hygienický servis návštěvníkům i ostrahu areálu," vyjmenoval některá z vylepšení Milan Šťastný, hlavní koordinátor festivalu Zámostí.

Po ukončení loňského ročníku byl totiž další osud festivalu na vážkách.  Radním Třebíče se nelíbila údajná přílišná hlučnost. Nedodržení některých hygienických limitů bylo jedním z důvodů, proč třebíčští zastupitelé nechtěli organizátorům znovu pronajmout louku pod zámkem. Přesto ale jednání s městem nakonec dopadla úspěšně. "Udělali jsme letos všechno pro to, aby se nám nic nemohlo vymknout zpoza kontroly," upřesnil Milan Šťastný.

CO NABÍDNE ZÁMOSTÍ 2001

1. 6. od 14.00
Hlavní podium
: Dan Bárta & Illustratosphere, Plastic People of the Universe, Krausberry, Děda Mládek illegal band, Fru - Fru Serious, Kurtizány z 25. avenue, Iné kafé, Boo, Už jsme doma
Taneční šapitó: Xentrix, Javas, Agent, Vik, LK, Orbith
Tee-a-pee: DJs Braindread, Rido, Hellium, Yukimora, MC Čárys & Rybář

2. 6. od 10.00
Hlavní podium:
J.A.R., Michal Kaščák & Neuropa, Nana Zorin, Mig 21, Divokej Bill, Wohnout, Bumble-bee, Significant other, Čankišou, Cirkus mrodrý ublues, Vyhoukaná sova, Vypsaná fixa, CHe.cz
Taneční šapitó: Tráva, Koala, Lila, Tvyks & Dara Rolins, George, Mnich
Tee-a-pee:DJs Liquid A, Matsuwa, Mc herb D, Mc Špína, Houba, Id fanatic

V dramaturgické skladbě programu se pořadatelé drží nepsaného pravidla, že páteční program je zaměřen více na rockovou hudbu, kdežto sobota dává prostor progresivnějším tanečním směrům. "Sledujeme nejnovější hudební směry a trendy. Naší snahou je být 'in' a poskytnout posluchačům novinky a zajímavosti ze současné hudební scény," věří svému programu Milan Šťastný a dodává. "Po pěti letech se nám konečně podařilo do programu zařadit Plastic People. I když už bohužel bez Mejly Hlavsy." Právě na hlavní scéně se od pátku do soboty představí na třiadvacet kapel a zpěváků zvučných jmen z Česka i ze zahraničí.

I když přesný časový harmonogram vystoupení jednotlivých hudebníků pořadatelé zatím pečlivě tají, je jisté, že hlavní hvězdy večera, kterými je v pátek Dan Bárta s projektem Illustratosphere, Plastic People of the Universe a v sobotu J.A.R., Michal Kaščák & Neuropa i projekt Nana Zorin, vystoupí v hlavním programovém čase od 20.00 do 23.00 hodin.

Na Zámostí si přijdou na své i vyznavači hudby v rytmech house, jungle či hip hop. Poslouží jim k tomu speciálně vytvořené prostory. Taneční cirkusové šapitó bude hostit například projekt Xentrix z Belgie, DJ Trávu a přivítá například i Tvykse s Darou Rolins. Indiánský tee-a-pee stan bude poskytovat tetování ale i hudbu z produkce Liquid A, Braindread, Id Fanatik či Matsuwa. 

O multikulturní ráz festivalu se vedle nejrůznějších hudebních žánrů a proudů snaží pořadatelé například i filmovými projekcemi a řadou dalších doprovodných akcí. "V loňském roce se nám tento způsob velice osvědčil. Letos jsme dokonce kvůli větší kapacitě zaměnili kino Pasáž za kino Moravia, kam se vejde mnohem více lidí. V programu jsme zvolili filmy, které by mohly naše festivalové hosty zaujmout a možná i oslovit," domnívá se Milan Šťastný.

Letošní novinkou festivalu bu- de zcela jistě divadelní představení. V sobotu se sem chystá divadelní soubor Samota, který předvede hru Woodyho Allena Obrana Allenova. "Již dlouho jsme pomrkávali po účasti na festivalu Zámostí, ale nemohli jsme najít vhodný text na takovou akci - tedy krátký a hlavně vtipný. Až tento dialog Sokrata se svými přáteli s osobitým humorem Allena se nám zdál tím pravým," říká za soubor Samota Ondřej Krhútek.

Festival Zámostí 2001 začíná v pátek od 14 hodin a potrvá až do nočních hodin soboty 2. června.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz