Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zamilovaného robota je snadné si zamilovat

  0:01aktualizováno  0:01
Po rybím Nemovi či krysím Ratatouille přichází ze studia Pixar další rodinná animovaná pohádka. Nese jméno svého robotího hrdiny: VALL-I.

Z filmu Vall-I | foto: Falcon

Z filmu Vall-IPíše se rok 2700 a na vylidněné Zemi uklízí nepořádek jen malý rezavý robot typu WALL-E. Pak do jeho samoty přistane bělostná moderní robotka EVE čili Eva a zrodí se láska, jež hrdiny zavede až do vesmíru a možná vdechne druhý život i zmizelé civilizaci.

Zcela nový styl
Animovaná meziplanetární romance téměř beze slov, to tu opravdu ještě nebylo. Filmem nazvaným VALL-I (česky i v anglickém WALL-E se vyslovuje dohromady a dlouze jako mazlivě znějící zdrobnělina křestního jména) si společnost Pixar připisuje novou, už devátou čárku za objevování nekonečných možností animace – a také nové zisky.

Trailer filmu Vall-I

Jen ve Státech se tržby už vyšplhaly na dvě stě milionů dolarů, dalších osmdesát milionů posbíral VALL-I ve světě, kde teprve nyní postupně startuje. Předstihl své kolegy počínaje klasickou  disneyovkou Bambi a konče současnými příběhy Lilo a Stitch nebo Roboti, podle hodnocení fanoušků na filmovém serveru IMDb se stal nejlepším animovaným dílem všech dob a kritici mu prorokují oscarové šance.

. Obdivuhodný krysák Remy

Z dílny Pixaru

Animovaný snímek Ratatouille o kuchařském učni a jeho krysím kamarádovi Remym zaujal porotu americké filmové akademie natolik, že si jeho tvůrci včetně českého spolurežiséra Jana Pinkavy ze slavnostního ceremoniálu odnesli Oscara. Recenzi animovaného filmu čtěte ZDE.

Joe Morgenstern z listu Wall Street Journal píše o mistrovském díle, A. O. Scott z New York Times o zcela nových základech, Roger Ebert z Chicago Sun-Times o naprosto odlišném stylu a Ty Burr v Boston Globe shrnul: "Je to doposud nejlepší americký film roku."

Z filmu Vall-ISci-fi romance režiséra Andrewa Stantona, jenž debutoval hitem Hledá se Nemo, má přitom stejně dávný původ jako úspěšná rybí road movie. Nápad na film VALL-I se zrodil roku 1994 u oběda dnešních veteránů Pixaru: zakladatele Johna Lassetera, Peta Doctera, Joea Ranfta a Stantona.

Právě se točil jejich první celovečerní film Příběh hraček a nastal čas vymýšlet, s čím přijdou příště. Tehdy u jídla se poprvé probíraly nápady, které vedly ke vzniku děl Život brouka, Příšerky s.r.o. a Hledá se Nemo. "Jedním z nich byl i námět o malém robotovi, kterého lidé nechali na Zemi," líčí Stanton.

Z filmu Vall-I

"Neměli jsme pro něj žádný příběh. Byl to takový Robinson Crusoe ve stylu: co by se stalo, kdyby lidstvo muselo opustit Zemi a někdo by zapomněl vypnout posledního robota, jenž netuší, že by mohl přestat dělat to, co dělá?"

Jen citoslovce
Čtrnáct let po památném obědě vstoupil VALL-I na plátno. Stále plní svůj úkol na pusté Zemi, kde je jeho jediným společníkem šváb. Bydlí v maringotce plné pokladů od Rubikovy kostky přes kuchyňský šlehač až po videokazetu s muzikálem Hello Dolly; jednoho dne objeví malou rostlinku, již zasadí do staré boty. A pak přiletí na průzkum krásná robotka, kterou květina velmi zajímá...

Krátký klip k filmu Vall-I

Ač točil animovanou pohádku, vycházel režisér z klasické hrané sci-fi; miluje prý hlavně filmy 2001: Vesmírná odysea, Hvězdné války, Vetřelec, Blade Runner a Blízká setkání třetího druhu. Výtvarník Ralph Eggleston se zase inspiroval návrhy NASA z 50. a 60. let a Disneyho zábavním parkem Tommorowland: "Začali jsme komedií, ale pak jsme si uvědomili, že je to také romantický příběh. VALL-I je špinavý, ošklivý, ale dětsky nevinný hrdina, jenž bezděčně ovlivní celý svět. A Eva je takzvaně techno-sexy."

Z filmu Vall-IJedním z klíčových prvků se stala hudba z filmu Hello Dolly z roku 1969. Jediný, stokrát viděný kousek robotovy videotéky v něm probudil cit pro romantiku – a pro lásku beze slov, neboť roboti nemluví, jen vydávají zvláštní citoslovce. Řeč se dostaví teprve s postavami lidí z kosmické lodi, jejíž podoba podle výtvarníka připomíná luxusní zaoceánské parníky a kratochvíle v Las Vegas.

O to zajímavější byl zrod českého znění: herci v režii Jiřího Stracha totiž museli napodobovat vesměs pouhé zvuky. Kromě slavného muzikálu ve filmu zní i původní hudba, kterou stejně jako v případě Nema napsal Thomas Newman. Skladatel také spolu s rockovou legendou Peterem Gabrielem  vytvořil závěrečnou píseň Down To Earth.

"Ukázalo se, že hudbu k Hello Dolly složil Thomasův legendární strýc Lionel Newman, takže v podstatě šlo o rodinnou záležitost," podotýká režisér. A že je VALL-I hlavně zpočátku němý, není podle koproducentky Lindsey Collinsové vůbec na škodu: "Koneckonců všichni zbožňujeme domácí zvířata a malé děti, a ty přece také nemluví."
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz