Spisovatel Herman Wouk před dvěma lety, když vyšel jeho Zákonodárce v...

Spisovatel Herman Wouk před dvěma lety, když vyšel jeho Zákonodárce v angličtině. | foto: nakl. Simon and Schuster

Padesát let snil o Mojžíšově příběhu, napsal ho v sedmadevadesáti letech

  • 0
Držitele Pulitzerovy ceny Hermana Wouka známe paradoxně díky seriálové verzi jeho Vichrů války spíš než z knih. Nakladatelství Argo vydává jeho román Zákonodárce, trochu opožděně k Woukovým narozeninám. V květnu mu bylo devětadevadesát let. A v americké literatuře je živoucí legendou.

Zákonodárce napsal už jako stařík před dvěma lety. Přesto v románu figurují přepisy e-mailů, SMS zpráv, a dokonce i skypových rozhovorů. „Wouk snil o tom, že napíše Mojžíšův příběh, přes padesát let,“ popisuje autorův nakladatel. Nakonec klíč k uchopení příběhu našel: román vypráví o lidech, kteří se rozhodli natočit současnou filmovou verzi Mojžíšova osudu, což je způsob, jak mít od zobrazované látky náležitý odstup.

Obálka knihy Zákonodárce, vydává ji Argo.

V knize vystupuje sám autor jako stárnoucí spisovatel, jenž se proti vůli své manželky rozhodne přijmout práci filmového poradce. Mimo jiné se tu zobrazuje Woukův vztah s jeho skutečnou ženou, s níž žil 66 let a byli velmi propojeni. Hlavní hrdinkou je ovšem režisérka Margo, která se kvůli neshodám se svým otcem rabínem vzdala víry.

„Wouk se inspiroval vyprávěním velkých autorů devatenáctého století, sám je jedním z nejoblíbenějších spisovatelů století dvacátého, ale stvořil příběh, jenž spadá čistě do století jedenadvacátého,“ psaly kritiky.

Po vydání knihy poskytl Wouk rozhovor listu The New York Times: „Píšu o Mojžíšovi. Ale co se příběhu týká, neříkám víc, než stojí v Bibli, víc ani říct nelze.“ A dodal, že má rozepsanou další knihu, protože ve svém věku si nemůže dovolit jen tak nečinně sedět.


Témata: Brána