Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zakladatel folku Pete Seeger dostane v Praze cenu

  17:30aktualizováno  17:30
Festival Music On Film - Film On Music (MOFFOM), jehož 5. ročník proběhne ve dnech 16. - 20. října, udělí ceny za celoživotní přínos hudbě zakladateli amerického folkového hnutí Petu Seegerovi a české zpěvačce Martě Kubišové.

Pete Seeger | foto: archiv

Pete Seeger"Bohužel, ve věku téměř devadesáti let se pan Seeger předání osobně nezúčastní. Měli bychom od něj alespoň obdržet rozhovor a pozdrav natočený přímo pro náš festival," upřesnila iDNES.cz mluvčí MOFFOM Monika Klementová.

Pete Seeger (1919) je klíčová postava poloviny 20. století. Právě on stojí za oživením americké lidové hudby. Ve čtyřicátých letech se stal stálicí na národní rádiové stanici a jako člen skupiny The Weavers vydal začátkem padesátých let řadu hitových singlů. Pro své levicové smýšlení se však během nechvalně známého mccarthismu ocitl na černé listině a jeho hudební kariéra byla řadu let značně omezena.

V šedesátých letech se znovu objevil na veřejnosti jako průkopník protestsongů. Pete Seeger má největší podíl na popularizaci písně We Shall Overcome, která se v šedesátých letech stala hymnou amerického hnutí za občanská práva. Jako skladatel se proslavil především písní Where Have All the Flowers Gone? (v české verzi známou jako Řekni, kde ty kytky jsou?).

Pete Seeger: Where Have All the Flowers Gone? (Stockholm 1968)

Pete Seeger pomohl znovuobjevit a propagovat řadu pozapomenutých černých i bílých amerických lidových hudebníků a stál také u prvních krůčků takových hvězd, jako byl Bob Dylan. Právě k němu se vztahuje tradovaná (byť zřejmě napravdivá) historka o hrozbě přeseknutí elektrického kabelu sekerou, když se Dylan dopustil v roce 1965 "drzosti vystoupit na folkovém festivalu v Newportu s rockovou kapelou za zády".

Bob Dylan a Pete Seeger na festivalu v Newportu

. Bob Dylan o Petu Seegerovi

"Měl úžasnou schopnost přinutit lidi ke zpěvu a vytvořit z jejich hlasů celý orchestr. Ať se vám jeho píseň líbila či ne, pokaždé jste se přistihli, že si její slova zpíváte společně s ostatními. To bylo úžasné."

V roce 1964 se Pete Seeger objevil za účelem koncertování v Praze. Spolupracoval s nejstarší českou folkovou kapelou Spirituál kvintet, jež byla Seegerovou tvorbou ovlivněna a z jeho repertoáru hrála několik skladeb. Seeger také jako jeden z prvních představil českým hudebníkům dnes běžné, tehdy nepříliš známé pětistrunné bendžo.

Seegerovy písně zpívala řada hvězd hudebního nebe, mezi jinými i Louis Armstrong, Aretha Franklin, Johnny Cash nebo Marlene Dietrich. Bruce Springsteen dokonce na jeho počest založil kapelu The Seeger Sessions Band. V rámci MOFFOM bude promítán dokumentární film Pete Seeger:The Power of Song o Seegerově životě plný archivních záběrů a osobních výpovědí, které nikdy nebyly zveřejněny.

Marta Kubišová při natáčení materiálu k písni Všechny bolesti utiší láskaDruhá oceněná, zpěvačka Marta Kubišová, patří k legendám české popmusic, jež v době tzv. normalizace měla zakázánu uměleckou činnost. Na počest Marty Kubišové bude představen český film Mučedníci lásky (1966). Režisér a později zpěvaččin manžel Jan Němec obsadil do hlavních rolí vedle Marty Kubišové také Karla Gotta a mnoho dalších významných umělců.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz