Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žák, jenž nemohl natočit Mistrův portrét

  18:11aktualizováno  18:11
Praha - Příběh nedokončeného filmového portrétu Františka Vláčila dává režisérově smrti ještě trpčí příchuť. Bezmála dva roky bojoval mladý režisér Tomáš Hejtmánek o svůj celovečerní projekt podpořený státním grantem v České televizi, loni na podzim konečně film prosadil do plánu producent Ondřej Šrámek a od půli prosince se mělo točit.
Deset dní před prvním natáčením odvezli Vláčila do nemocnice, odkud se už nevrátil.
"Celý rok prakticky putoval po nemocnicích kvůli různým věcem, po srdeční příhodě se ale už neprobral k vědomí. Všechno naše povídání tak zůstalo jen na zvukových záznamech, až osudově se naplnila slova 'intimní setkání', jak jsme tenhle film s kameramanem Jaromírem Kačerem ještě v přípravách označovali," říká Hejtmánek. Přesto ničeho nelituje: jak říká, hlavně že žák mohl být se svým Mistrem. "Pro mne zůstane cenné už to setkání." Hned v úvodu vůbec prvního z řady rozhovorů se prý Vláčil zeptal - Nepotřebujete nějaké peníze?
Hejtmánek, jenž FAMU po sedmi letech opustil a téměř nepracoval, neboť nenacházel smysl filmu, objevil znovu motivaci právě v projektu o Františku Vláčilovi. Nechtěl však nějak "tlačit", pohánět okolnosti, natož bez smlouvy v kapse. "Věřím v přirozený běh věcí a jejich sled. Jistě, měl jsem pocit bezmoci - ale byl jsem s ním. Někde jinde se něco řešilo, proč se tím trápit? To jsem snad měl dvacetkrát opakovat a donekonečna posílat faxy, že čas netiká, ale pádí!? Já to vím."
Hejtmánek s Kačerem plánovali, že archivních ukázek z Vláčilových filmů využijí jen minimálně. "Chtěli jsme putovat jeho pamětí, světem, který nikomu neotevřel." Postupně se prý setkání s legendou přibližovala tomu, jak si je Hejtmánek představoval "od stolu", i když se Vláčil občas bránil. "On totiž dobře věděl, co je to film, a tak se choval trochu lišácky; moc dobře to věděl."
Jaký byl Vláčil na sklonku života? Osamělý, zvláště po smrti manželky, za níž ho ještě vozili do nemocnice. "On sice neměl rád oficiality, radši se stýkal s lidmi, kteří mu mohli sdělit něco zajímavého a vytrhovali ho ze života důchodce. Ale stejně mě trochu překvapilo, že se mu ozvali tak dva tři přátelé za měsíc."
Nicméně úvahám na téma, co všechno zůstala filmařská veřejnost Františku Vláčilovi dlužna, se Hejtmánek brání. "Já přece nemám žádné právo soudit, to si musí probrat každý sám se sebou. A je pozdě, pochopte, hlavně je už pozdě," říká žák, který byl se svým Mistrem.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz