Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájem o Foglara vzrostl, potvrzují knihkupci

  17:52aktualizováno  17:52
Praha - Výhradním nakladatelem knih v sobotu zesnulého Jaroslava Foglara je pražská Olympia. Pohled do jejího letošního edičního plánu je výmluvnější než obvyklá fráze o díle, které přežívá svého autora. Mezi celkem dvanácti Foglarovými tituly, jež nakladatelství v tomto roce chystá, je například už šestnácté vydání Hochů od Bobří řeky, dále knihy Pod junáckou vlajkou, Stínadla se bouří či Tajemství Velkého Vonta. Zájem o Foglara neklesá.

"Foglarovy knihy se stabilně prodávají dobře, ale pravda je, že dnes byl zájem ještě zřetelně vyšší," uvedl včera Jan Kanzelsberger mladší, vedoucí pražského Domu knihy.
Prakticky táž byla zkušenost prodavače v pražském firemním knihkupectví Olympia.
Mezi třemi tituly, které Olympia dodá na trh ještě v lednu, bude také již druhé úplné vydání kreslených Rychlých šípů - přestože poprvé kniha vyšla před necelými třemi měsíci a její dosavadní náklad činí osmadvacet tisíc výtisků. "Učinili jsme jen některé změny v ediční poznámce a opravili pár chyb v samotných příbězích," dodává šéfredaktorka Olympie Slávka Toberová.
Rychlé šípy jsou zdaleka nejznámějším, ale ne jediným Foglarovým comicsem.
Olympia chystá na říjen výpravnou publikaci Svorní Gambusíni a jiné příběhy, která bude shrnovat všechny "nešípácké" autorovy comicsy z let 1943-1991. Kromě titulních Gambusínů například Medvědí družinu, Kulišáky či seriály, které vznikly na základě knih a povídek. Pod názvem Z Bobří hráze také poprvé vyjde výbor z Foglarových článků pro časopisy Mladý hlasatel, Vpřed a Junák.
"S panem Foglarem jsme uzavřeli smlouvu o výhradním vydávaní jeho sebraných spisů, přičemž termín její platnosti hluboce přesahuje rok 2000," předjímá Slávka Toberová možné pokusy konkurence přiživit se nyní na foglarovkách. Svou roli bude samozřejmě hrát vypořádání autorovy poslední vůle - přinejmenším v otázce honorářů.
"On o poslední vůli občas mluvil, ale na druhou stranu opravdu věřil, že bude žít do sto dvou let jako jeho matka, tak nevím, jestli ji napsal. V každém případě chtěl, aby to, co našetřil, zase nějak posloužilo mládeži," říká Foglarův přítel Jiří Raba. Od spisovatelova synovce Petra Foglara, autorova jediného příbuzného, se zatím nepodařilo získat bližší vyjádření.

Autor:


Témata: vypořádání

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz