Zájem diváků Febiofest neuživí

Mezinárodní přehlídka filmů, televize a videa Febiofest, jejíž devátý ročník začíná dnes v Praze a postupně se rozjede do jedenácti tuzemských a osmi slovenských měst, je už diváckým fenoménem. Přesto má letos dosud největší finanční problémy - takové, že osud příštích ročníků jeví se téměř ve hvězdách.

"Ze sponzorů nám zůstal věrný jen Telecom, z úřadů pouze hlavní město Praha. Marně jsme žádali o grant fondu kinematografie," říká pořadatel akce Fero Fenič, ředitel společnosti Febio, který poprvé prosil o podporu stát: "Pokud nepomůže rozpočtový výbor sněmovny, hrozí festivalu bankrot."

Febiofest má přece silné divácké zázemí. To nestačí?
Diváci jsou jediní, komu na Febiofestu záleží. Tři dny před zahájením vykoupili jen v pražském multiplexu přes šest tisíc vstupenek, ač ještě neměli informace, na co přesně jdou. Jenže jejich peníze nepomohou, celé vstupné zůstává kinům - na rozdíl od běžného provozu, kdy jsou lístky dražší, ale kinům z nich připadne jen půlka tržeb. Jenže jinak Febiofest nikoho nezajímá. Distributorům kazíme ceny a narušujeme promítací šňůry hitů. Stát si nevšímá, že vlastně vykonáváme jeho roli - propagaci českého filmu v zahraničí. Sponzoři utíkají z kultury ke sportu. Typický divák Febiofestu je student střední či vysoké školy, o tuhle skupinu zřejmě nikdo nestojí. A i když sponzor přispěje, polovina z jeho vkladu padne zase na jeho propagaci.

Program Febiofestu najdete ZDE.

Říká se, že Febiofest zbytečně utrácí za slavnostní úvod a zakončení.
To jsou naopak vůbec ty nejmenší náklady, vesměs jde o věcné plnění, které sponzor dodává zdarma. Jako na každé přehlídce, jsou i u Febiofestu nejdražší filmy. Jejich pojištění, proclení, dovoz a zase odeslání - máte film, který pošlou z USA a poté ho expedujeme do Austrálie. Na jedné straně nás těší, že se v zahraničí o Febiofestu už ví, na druhé straně nám začínají účtovat ceny jako jiným festivalům. Další vysokou položku činí tlumočníci, překlady do sálů, jejich ozvučení. Letos navíc vydáváme program i v angličtině, protože loni se po něm sháněla spousta cizinců. Katalog prodáváme za deset korun, ale výroba přijde na třicet korun za kus.

Tak proč nevrátíte rozmáchlý program - letos jej tvoří už přes pět set titulů - ke skromným začátkům Febiofestu?
Cesta zpátky není. Uvědomte si, že klubové počátky Febiofestu byly v jiné době, tehdy šlo o jedinou alternativu v situaci, kdy všechna kina hrála jen filmy jako Rambo. Kdežto dnes už existují i distributoři nekomerčních filmů, festival pro hrstku spiklenců nemá smysl. Výjimečnost Febiofestu je naopak v tom, kolik různých menšin osloví. Nabízí filmy od asijské exotiky přes mexickou kolekci po severské poetiky, od každoročně vyprodané izraelské sekce po muslimský svět, ale i pro minority jiného typu - homosexuály či milovníky ulítlého béčkového videa. Já si vychutnám dvě retrospektivy, gruzínskou a Schlöndorffovu, ale až na brněnském Febiofestu jako divák na dovolené.

Není-li cesty zpět, jak vypadá v krizovém roce ta vpřed?

Nevím. Ale bude-li vůbec ještě Febiofest 2003, bude bez regionů a bez Slovenska, jen v Praze, kde je stálý hlad po kultuře. A nanejvýš možná ještě v Brně...

Co byste bez Febiofestu dělal? Natočíte konečně slibovaný film?

Náhodou mám scénář z osmdesáti procent hotový; dopíšu ho po Febiofestu. Jmenuje se Česká komedie, sleduje osudy hrdiny půl století od konce války do let devadesátých, je v něm černý humor, morální patos a tak překvapivá pointa, že se třesu strachy, aby na ni mezitím nepřišel někdo jiný. Je to film mého srdce, víc neprozradím.

Febiofest získal čtyřmilionovou státní dotaci!

Fero Fenič si pár dní před začátkem Febiofestu 2002 postěžoval na nedostatek financí a prohlásil, že stát o tuto nekomerční přehlídku filmu, televize a videa nedbá. V den zahájení přehlídky se však dozvěděl, že Febiofest získal už loni v prosinci čtyřmilionovou státní dotaci. "Nikdo mi o tom nic konkrétního neřekl. Teprve teď jsem se dozvěděl, že se mám o peníze přihlásit dopisem na ministerstvu financí. Ještě dnes to udělám," řekl překvapený a potěšený Fenič.

Konkrétní částku rozpočtu Febiofestu Fenič neupřesnil, jen prozradil, že jde o zhruba třetinu nákladů na zlínský festival a osm procent rozpočtu karlovarského festivalu. "Jsme rozhodně levnější než večer vyhlašování Českých lvů," řekl.

Informace o tom, že Poslanecká sněmovna souhlasila při schvalování státního rozpočtu s dotací na Febiofest, Feniče uklidnila. "Letošní festival je tím zachráněn," řekl. O podporu prý oficiálně nežádal, jen loboval dopisem u členů rozpočtového výboru. Informaci o čtyřmilionové státní podpoře potvrdila ČTK mluvčí ministerstva kultury Dita Fuchsová.

Podle Feniče však tato přehlídka nebude ani tak výdělečnou záležitostí. Na jejím financování se podílejí především sponzoři, hlavní město Praha poskytlo 1,6 milionu korun. Nic by podle něj nezměnilo ani zdražení vstupného, s nímž nepočítá. V Praze je velice nízké, pohybuje se od 39 do 69 korun. "Tento zisk zůstává provozovatelům kin a distributorům," uvedl.



Několik tipů z programu Febiofestu

Zvětšenina
- slavný Antonioniho film z roku 1966 tu má osobně uvést představitel hlavní role David Hemmings
Ticho po výstřelu - nejnovější dílo Volkera Schlöndorffa, který zde převezme cenu Kristián za celoživotní dílo
Urbania - nejoceňovanější gay snímek roku 2001
Lagaan - pětihodinový indický muzikál
Svět pořádku a spravedlnosti - cyklus krimi snímků uváděný zdarma v Muzeu české policie
Italština pro začátečníky - dánský hit navrhovaný na Oscara
Každý nějak začíná - ukázky prací posluchače FAMU Tomáše Bařiny


Šéf Febiofestu Fero Fenič.

, ,