Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahrál desítky profesí, ale hřebík nezatloukl

  9:49aktualizováno  9:49
Ve svém hereckém životě mistrně ztvárnil desítky profesí. Byl továrníkem, profesorem, starožitníkem, zlodějem i milionářem, ale i svářečem a cihlářem. U dělnických profesí je s podivem, že si nikdo nevšiml jeho pověstné nešikovnosti doma prý Jaroslav Marvan nezatloukl ani obyčejný hřebík.

O Marvanovi, od jehož narození uplynulo sto let, se říká, že jediné, čemu doopravdy rozuměl, bylo herectví. Pro Marvanovu tvorbu byl vždy charakteristický věcný, střízlivý a nevzrušivý přístup k sebedramatičtější situaci. Pomalá chůze i pohyby a klidná intonace se spoustou zámlk byly vždy nejnápadnějšími prvky jeho herectví, jímž byl doslova posedlý.

Jeho žena Márinka si ho moc neužila. Z divadla se vracel kolem půlnoci, a pokud ho čekalo natáčení, vstával už ve čtyři ráno. Mezitím se v posteli učil text.. . Rolemi Marvan žil i doma. Když se točil seriál Hříšní lidé města pražského, s Márinkou prý mluvil stejnou dikcí jako rada Vacátko.

Na začátku umělecké dráhy stál trochu ve stínu svého principála Vlasty Buriana, který ho ve dvacátých letech přijal do souboru. Klidný a vždy připravený Marvan se pro nervózního a zapomnětlivého Buriana postupně stal nepostradatelným partnerem. Spolu odehráli stovky představení, ale i desítky filmů. Marvan, považovaný za vynikajícího komika, celý život toužil po velkých dramatických rolích. Od Buriana proto odešel do Městských divadel pražských, odkud v roce 1954 přešel do Národního divadla.

Všemu, ať šlo o motor v autě, vybavení bytu, ale i politiku, říkal porichtung". Nikdy nebyl členem žádné politické strany, ale k režimům, v nichž žil, byl většinou loajální. Představení pro Baťu, roli Stalina stejně jako recitační zájezdy do hornické Ostravy bral jako nezbytnou daň - tomu, co ho v životě bavilo nejvíc - herectví.

Se ženou Márinkou děti neměl. Když se mu v 59 letech narodila nemanželská dcera, označili to straničtí funkcionáři za nemravný život" a na deset let mu pozastavili udělení titulu národní umělec. 

Jaroslav Marvan se narodil 11. prosince 1901 v Praze na Žižkově. Za svůj umělecký život vytvořil 149 divadelních rolí, 195 rolí filmových a v televizních inscenacích ztvárnil 21 postav. Do povědomí diváků se například zapsal jako rada Vacátko v seriálu Hříšní lidé města pražského a nebo v oblíbených, ale poněkud tendenčních komediích Dovolená s Andělem a Anděl na horách. Právě revizor pražských dopravních podniků Gustav Anděl v jeho podání zvítězil v roce 2000 v divácké anketě Hrdina filmového úsměvu tisíciletí. Marvan zemřel 25. května 1974.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz