Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahrada se přestěhovala na Hanou

  14:04aktualizováno  14:04
Náměšť na Hané, Strážnice - Třídenní festival Zahrada, na kterém se každoročně schází tuzemská folková špička, se v roce 1998 přemístil do Náměšti na Hané. "Ve Strážnici zvedli nájem o půl milionu korun. Hrozily nám také pokuty, pokud by někdo z návštěvníků přespával v parku. Už to pro nás nebylo únosné," vysvětluje dramaturg Zahrady Michal Konečný.

"Uzavřeli jsme dohodu s radnicí v Náměšti a získali pro festival pětiletou perspektivu. Vybudovali jsme kolem areálu plot a postarali se o nějaké terénní úpravy. I městu to pomůže: nyní může areál dále pronajímat," uvedl Konečný.

Pořadatele inspirovala i krátká vzdálenost z Náměšti do Olomouce, která Zahradě nabídla své kluby a sály. "V budoucnu bychom chtěli festival rozšířit právě do hanácké metropole a dělat tu především komorní recitály nebo koncerty," plánuje dramaturg.

Na megapodniku, kterým je Zahrada už osm let, totiž dosud postrádal jemnější odstíny - třeba vystoupení Dagmar Andrtové, Ivy Bittové i jiných nadžánrových sólistů. A to by se dalo v dohledné době realizovat.

Zahrada zvládla i další podstatný problém - dostatek mladé muzikantské krve. Festival má konkursní systém, který tvoří hustá síť vyhledávacích oblastních přehlídek. "Letos jich bylo jedenatřicet a pokryly území České republiky i Slovenska. Naším konkursem prošlo asi pět set nových kapel a písničkářů," informuje Konečný. Z nich pořadatelé vybrali čtyřiadvacet nováčků, kteří vystoupí na hlavním pódiu v náměšťském amfiteátru.

Dalších dvacet skupin a deset písničkářů se objeví na některé z vedlejších scén; Konečný pozval i vítěze Trampské Porty, která má podobný vyhledávací systém talentů jako Zahrada. "Muzika přitvrzuje. Každá druhá skupina používá bicí, rozdíly mezi rockem, folkem a dalšími styly se stírají," shrnuje své dojmy Konečný.

Líbila se mu například skupina Happy To Meet, která má ve svých řadách rodilého Ira, nebo třináctičlenný sbor Black Uganda Choir. Obě kapely také dostaly pozvání. Stále prý platí, že duchem Zahrady je lidové muzicírování a písničkaření, pro které vlastně žádné stylové hranice neexistují.

Lidé tančí pod pódiem hlavní scény v amfiteátru během festivalu Zahrada v Náměšti na Hané v roce 1998
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na Semtex Culture

Zpěvák Shaggy

Portál iDNES.cz připravil bleskovou soutěž o volné vstupenky na jeden z posledních festivalů letní sezony Semtex...

Festivalový Votvírák láká zdarma na Michala Davida a Lucii Bílou

Michal David

Na poměry českých hudebních festivalů nečekané headlinery zveřejnili organizátoři akce Votvírák. "Mezi nejzajímavější...

Na rekordní fotce z trutnovského festivalu je 3 995 lidí

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Na největší skupinové fotografii v historii Česka, kterou pořídil na víkendovém Open Air Music Festivalu v Trutnově...

Najdete na iDNES.cz