Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahrada 1999: boj o Krtečky a stín

  14:19aktualizováno  14:19
Náměšť na Hané - Již od pátečního odpoledne se začali sjíždět do Náměště na Hané fanoušci nejen folku, aby strávili následující tři dny na největším tuzemském festivalu této hudby - Zahradě. A již ráno prvního festivalového dne se naplnila předpověď počasí - tisíce lidí čekalo slunce a nic než slunce.

Den první
Úder sobotní jedenácté také vdechl život dvojici vedlejších scén. Festivalové dění odstartovala recitálem u kapličky kapela Folklok a zároveň, na nové scéně za radnicí, formace Karelia. Hlavní pódium v amfiteátru čekalo až do druhé odpolední, kdy začala první půle maratonu kapel soutěžících o Krtečky.

"Vymysleli jsme cenu jako legraci, ptákovinu, abychom oživili festival. Ale ono se z toho chtě nechtě stalo něco úplně jiného. Soutěž, která pomáhá k rozjezdům kapelám," vzpomínal v zákulisí Michal Jupp Konečný, dramaturg Zahrady.

V plejádě účinkujících, kterých nakonec vystoupilo sto sedmdesát pět, se některé objevily i víckrát. Například Bokomara, která stihla za sobotu a neděli hned tři koncerty a objevila se postupně na všech scénách. Začala u radnice, pokračovala u kapličky. "Komornější scény mají výhodu, že tam máme větší prostor, můžeme se lépe představit a hrát i pomalejší věci," soudí lídr kapely Luboš Javůrek.

Se zapadajícím sluncem začal hlavní program prvního dne. Nabídl hudební všehochuť - od nadějného folkového Jarretu přes písničkáře Slávka Janouška až po svitavský Točkolotoč, který energickou romskou hudbou poprvé roztancoval návštěvníky amfiteátru.

Největší hvězdou prvního dne byl Jan Nedvěd, který zahrál se svými přáteli, částí kapely Příbuzní. Pro Nedvěda byl koncert na Zahradě prvním větším vystoupením po jeho nemoci.

Voda, která se musela přivážet v cisternách, byla největším úskalím Zahrady. Organizátoři hledali pomoc na místní radnici, okresním úřadě, u armády i jinde. "Po všech možných komplikacích a výhrůžkách, že cena vody bude trojnásobná oproti loňsku, jsme se nakonec domluvili na kompromisu," prozradil dramaturg Michal Konečný.

Den druhý
Program prostředního dne přehlídky byl rozplánován podobně jako úvodní. Radnice si zažila písničkářské open a potom přehršli dalších kapel. U kapličky se začalo recitály, odpoledne dostaly prostor bluegrassové formace, stejně jako ve večerní Klekánici, kdy zahráli Poutníci a Cop.

V amfiteátru hrála odpoledne druhá polovina osmadvaceti soutěžících o Krtečky. Před sluncem se chtěli lidé schovat také v kostele svaté Kunhuty, kde od dvou hodin odpoledne zpívali Svítání, Eva Henychová a MEDart. Večer patřil opět tuzemským hudebním stálicím, ovšem ne úplně folkového či country ražení.

Začala trojice "tradičních" kapel Devítka, Bafalo a Semtex, který bavil svéráznými úpravami známých písniček, například Pionýři malované děti. "Lidé chtějí coververze slyšet, protože se chtějí bavit. Všechny kapely, které se snaží řešit nějaké problémy a vesmírné otázky, nemají takovou šanci pobavit," směje se člen Semtexu Lukáš Krásný.

Večerní show viděl zaplněný amfiteátr. Tleskal blues v podání Pepy Streichla či Vladimíra Mišíka a kapely ETC, folkové kapele roku Kamelotu, objevu roku šumperským Happy To Meet či Nezmarům, kteří ukončili den až v pondělí ve tři ráno.

Den třetí
V pondělí se scény otevíraly až s desátou hodinou a hlavní dění v amfiteátru začínalo až ve dvě odpoledne. Spousta lidí tak strávila horké dopoledne na koupališti a další se povalovali ve stínu a relaxovali. K radnici se odvažovali jen ti nejzapálenější fanoušci. O to víc jich bylo u kapličky ve stínu pod stromy, kde naslouchali a roztancovala je až odpoledne skotačivá formace Jarmark.

Ne všichni se však přijeli na Zahradu bavit. Jeden vykuk se chtěl v neděli obohatit na čtyřiceti vstupenkách za skoro osm a půl tisíce korun, které ukradl u pokladny. Šestadvacetiletého muže z Uherského Hradiště však po chvíli policisté ve spolupráci s pořadateli zadrželi. Na obou vedlejších scénách dobíhal festivalový program.

Dramaturgicky, i když ne moc, se změnil plán hlavního pódia. Nejprve zahráli loňští a další vítězové Krtečků, mezi nimi také šumperští Eoghan O92Reilly & Happy To Meet, další z kapel, které vystupovaly na Zahradě víckrát. Od čtyř odpoledne se publikum v amfiteátru mohlo seznámit se čtveřicí východočeských kapel.

Závěrečný večer jubilejního desátého ročníku Zahrady odstartovali Corpus Delicti, kteří také pokřtili svou novou desku. A pak přišli na řadu vítězové Krtečků, vyhlášení už předešlé noci. Mezi pěticí oceněných se kromě formací Mošny, Kvokál a Telegraf objevila i dvojice kapel z regionu - Spirit a Blue Dogs. Pak už se rozjelo vše do finiše.

Zaplněný prostor před pódiem rozdmýchávali irskými vlivy překypující Asonance či folklorní Českomoravská hudební společnost. P o roce opět do Náměště přibyl František Nedvěd, tentokrát s celou kapelu, s níž natočil svou aktuální desku Druhé podání. Do konce se to pak už jen hrnulo Jan Hrubý a Kukulín, Žalman a spol., Hradišťan. Před čtvrtou ranní končil Vlasta Redl s kapelou Každý den jinak. A to byl konec desáté Zahrady, druhé v Náměšti na Hané.

Hlavní scéna festivalu Zahrada v amfiteátru během večerního koncertu v roce 1999

Lidé naslouchají koncertu Evy Henychové v kostele během festivalu Zahrada v Náměšti na Hané v roce 1999

Kapela Lojzo koncertuje v amfiteátru během večerního koncertu na festivalu Zahrada v roce 1999

Kapela Točkolotoč hraje na festivalu Zahrada v roce 1999

Hlavní scéna festivalu Zahrada v roce 1999

Zaplněný amfiteátr během festivalu Zahrada v roce 1999

Kapela Heřmánek koncertuje během festivalu Zahrada v roce 1999

Vladimír Mišík s kapelou ETC hraje na festivalu Zahrada v roce 1999

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Hudební léto zakončí Eurotrialog, Tatrafest a Semtex Culture

Kabát- Josef Vojtek

I poslední prázdninový víkend nabízí tuzemským hudebním fanouškům několik festivalů. V Mikulově začíná již ve čtvrtek...

Festivalový Votvírák láká zdarma na Michala Davida a Lucii Bílou

Michal David

Na poměry českých hudebních festivalů nečekané headlinery zveřejnili organizátoři akce Votvírák. "Mezi nejzajímavější...

Spočítat lidi na rekordní fotce z Trutnova? Pomůže smývatelný fix

Trutnov 2008 - publikum v čele s Václavem Havlem při překonání rekordu v pořízení největší skupinové fotografie v Česku

Fotograf Jiří Jahoda už ví, že snímkem tisíců návštěvníků trutnovského Open Air Music Festivalu určitě překonal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz