Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zahalená tvář tibetského umění

  11:21aktualizováno  11:21
- V České republice jsou dvě muzea mapující historii asijských kultur. Muzeum asijských kultur na zámku Liběchov u Mělníka bylo otevřeno v roce 1970 a jeho sbírky spravuje Náprstkovo muzeum patřící pod Národní muzeum. Druhé Muzeum asijských umění otevřela v říjnu minulého roku Národní galerie na zámku Zbraslav. Škoda jen, že se představitelé takových institucí jako jsou Národní muzeum, Národní galerie a Ministerstvo kultury nedokážou dohodnout na spojení asijských sbírek, čímž brání vzniku jedné z nejzajímavějších expozic aisjského umění na světě.

Zámek Liběchov se stal majetkem Národního muzea už v roce 1963. Trvalo však sedm let než asijské oddělení Náprstkova muzea uspořádalo stálou expozici svých sbírek. Liběchovský zámek však není tak velký, aby zde mohly být vystaveny všechny předměty, které Náprstkovo muzeum vlastní. Nedostatek výstavní plochy způsobil například omezený počet vystavených předmětů z takových zemí jako jsou Indie nebo Čína. V depozitáři Náprstkova muzea jsou však exponáty z těchto zemí silně zastoupeny. Největší prostor na liběchovském zámku je věnován území Indonésie. V porovnání se zbraslavským muzeem byl při vzniku expozice na zámku Liběchov kladen větší důraz na etnografii.

V rámci 40. výročí povstání Tibeťanů proti čínským okupantům, které si v těchto dnech připomínáme, věnujme pozornost hlavně tibetskému umění. Muzeum vlastní jen pár předmětů pocházejících z Tibetu, protože jen málo českých cestovatelů navštívilo nejvýše položené území světa - Tibet. Ani dar, který poskytla v minulosti Čína komunistickému Československu, neobsahoval předměty z oblasti Tibetu. A stejně ho získala Národní galerie.

Buddhismus se dostal do Tibetu v 7. století z Bengálska, Kašmíru a Číny. Postupně nabyl svérázných forem a podle označení tibetských duchovních vůdců - lámů se tibetskému buddhismu začalo říkat lámaismus. Lámaistické umění je bohaté co do množství zobrazovaných božstev a démonů. Tibetské umění tedy tvoří hlavně sošky a malby bohů a předměty sloužících k meditaci, modlitbě a vzývání jednotlivých božstev. Na evropského diváka mohou takové předměty působit nezvykle. K tibetskému umění je třeba přistupovat s myslí otevřenou a ochotnou vnímat symboliku, která je hluboko ukrytá.

V dnešní době je tibetské umění velmi vzácnou částí asijských sbírek všude na světě a to hlavně z důvodu ničení Tibetu a tibetské kultury Čínou. Než si Čína uvědomila, že významné kláštery, chrámy a paláce lze využít jako turisticky atraktivní objekty, většinu z nich stihla zničit. Budovy a celé chrámové komplexy byly často srovnány se zemí, mnoho soch bylo odvezeno do Číny na roztavení cenných kovů a velká část uměleckých děl byla zničena na místě.

Právě proto, že je tibetské umění v asijských sbírkách, a to nejen v Čechách, tak málo zastoupeno, je často dáváno dohromady s uměleckými předměty z jiných zemí. Například z Mongolska, jihozápadní Číny, Nepálu a Bhútánu, kde byl lámaismus počátkem 20. století rozšířen. Také na zámku v Liběchově není Tibet vyčleněn jako samostatná sbírka.

Hoboj harib

Avolókitéšvara jedenáctihlavý, závěsný oltář

Tibetský rukopis buddhistické sútry zvané Diamantová

Tisíc Buddhů, chrámový závěsný obraz, plátno, 18. století

Nádoba na svěcenou vodu, zlacený bronz, 18. století

Bronzový pohár a měděné konvice na svěcenou vodu

Obřadní číše z lidské lebky s bronzovým víkem

Zámek Liběchov

Amuletové náhrdelníky

Autor:


Témata: Socha

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz