Boyleovo zahájení olympiády bylo v Británii vyhlášeno divadlem roku

  • 0
Zahajovací ceremoniál londýnské olympiády v režii Dannyho Boylea byl v neděli vyhlášen divadelní událostí loňského roku. Dostal cenu londýnské profesní publikace Whatsonstage, která vyhlašovala svá ocenění v 27 kategoriích.

Při přejímání ceny Boyle poděkoval publiku za to, že ocenilo kulturní aspekt zahajovacího ceremoniálu. "Kultura je všechno a zahrnuje okázalé představení jako byl olympijský večer i osamocenou úzkostnou báseň a je zapotřebí, aby naše děti měly vždy ke kultuře přístup," řekl Boyle, který se proslavil především filmy jako Trainspotting a Milionář z chatrče.

LOH Londýn 2012

Cenu za nejlepší herecký výkon v činohře dostal Rupert Everett za ztvárnění Oscara Wildea v inscenaci hry The Judas Kiss (Jidášův polibek), kterou napsal David Hare. Nejlepší herečkou byla vyhlášena Sheridan Smithová, která hrála hlavní roli v Heddě Gablerové od Henrika Ibsena.

Whatsonstage vyhlašuje své ceny na základě hlasování diváků. Letos v anketě hlasovalo 60 tisíc lidí. Nejúspěšnějším kusem byla inscenace muzikálu Sweeney Todd: dábelský holič z Fleet Street, která proměnila všech pět nominací ve vítězství, včetně ceny pro nejlepší muzikál. Michael Ball a Imelda Stauntonová byli vyhlášeni za hlavní role nejlepšími herci v muzikálu.

Nejlepším novým muzikálem se stal Osobní strážce a nejlepší novou hrou Podivný případ se psem, kterou pro londýnské Národní divadlo podle románu Marka Haddona napsal Simon Stephens.

CELKOVÝ POHLED. Tak vypadal olympijský stadion v Londýně v průběhu slavnostního ceremoniálu.

Spisovatel a herec Stephen Fry byl oceněn za nejlepší výkon ve vedlejší úloze za roli Malvolia v Shakespearově Večeru tříkrálovém, který byl jeho první divadelní rolí v londýnských divadlech po 17 letech. "Jsem prostě ohromen," komentoval ocenění Fry. "Před 17 lety jsem odešel ze země s hanbou, protože jsem utekl z představení, a myslel jsem, že se už na scéně nikdy neobjevím," dodal.

Fry v roce 1995 utekl z hlavní role hry Cell Mates (Spoluvězni) od Simona Graye po pouhých třech představeních. Zdůvodňoval to tehdy trémou a zklamáním ze špatné recenze v listě Financial Times. Zmizel v Belgii a zvažoval prý sebevraždu. Později připustil, že incident byl důsledkem deprese.

,