Žádné drogy, spousta kávy. Mýty kolem Kerouakova románu Na cestě padly - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žádné drogy, spousta kávy. Mýty kolem Kerouakova románu Na cestě padly

  13:49
V roce 2007 si svět připomínal padesáté výročí prvního vydání jedné z nejzásadnějších knih 2. poloviny 20. století, románu Na cestě Jacka Kerouaka. Původní nakladatelství Viking Press k oslavám přispělo edicí jeho původní podoby. Ta nyní vyšla i česky.

Jack Kerouac v Lower East Side v New Yorku na fotografii Allena Ginsberga | foto: Profimedia.cz

Mytologie, která Na cestě obestírá, je možná mnohem silnější a jaksi populárnější než román sám. Stávající vydání mnohé z těchto pověstí uvádí na pravou míru - buď je upravuje a "doříkává", nebo přímo vyvrací. A to nejen samotným literárním textem, ale zejména prostřednictvím úvodní stostránkové části polygraficky přes svou jednoduchost a čistotu jedinečné knihy, kterou tvoří čtyři brilantní eseje, nahlížející Na cestě vždy z poněkud odlišného úhlu pohledu.

Nejvíce omylů vyvrací v prvním eseji Tentokrát rychle Howard Cunnell, hlavní editor vydání originálního textu, který dostal v české verzi podtitul Rukopisný svitek. Probírá skutečně od základu celou problematiku vzniku románu a zasazuje jej do kontextu dalšího díla Jacka Kerouaka, zejména posmrtně vydaných Vizí Codyho, které mají s Na cestě společný kořen.

Jeden z nejslavnějších rukopisů světa, původní svitek Na cestě Jacka Kerouaka

Kromě jiného Cunnell vysvětluje, že ačkoli skutečně původní text románu, napsaného na stroji na roli papíru (aby autor nemusel stále měnit listy a brzdit se tak v tvůrčím rozletu), vznikl během pouhých tří týdnů (2. - 22. dubna 1951), nejedná se tak úplně o horečně chrlený text. V podobě poznámek totiž Kerouac na románu pracoval už několik let předtím ("Kerouakovi nejbližší přátelé vědí, že na knize pracoval přinejmenším od roku 1948," píše Cunnell) a samotná realizace vzniku textu měla tedy vlastně velmi seriózní základy.

Jack KerouacTo ostatně souvisí i s nejznámějším mýtem ohledně vzniku Na cestě, totiž s představou románu jako "drogového", vzniklého v permanentním excitovaném stavu po v tehdejší době velmi oblíbeném benzedrinu. Kerouac Nealu Cassadymu, hlavní postavě Na cestě, po dopsání knihy píše: "Napsal jsem tu knihu na KÁVĚ, vzpomeň na vyřčené pravidlo. Benzedrin ani tráva, nic z toho, co znám, se pokud jde o nakopnutí duševní síly, kávě nevyrovná."

"Pořád něco psal..."

Jako spisovatel se Jack Kerouac podle Cunnella cítil značně sebevědomě, rozhodně nešlo o žádného insitního pisatele "z náhody", pro kterého by literární tvorba byla jen jakousi přidanou hodnotou k životnímu stylu "krále beatniků". Cunnell v tomto smyslu cituje Williama Burroughse: "Tak si Kerouaka pamatuji, jako spisovatele, který mluvil o jiných autorech nebo seděl v tichém koutku s notesem a zapisoval si do něj... Měli jste dojem, že pořád něco psal, že psaní bylo jediné, nač myslel. Nikdy nechtěl dělat nic jiného."

Jack KerouacRyze spisovatelský princip aplikoval ostatně Kerouac i po napsání základní podoby knihy, tedy onoho Rukopisného svitku. Zatímco dosud panovala představa, že oněch dalších sedm let mezi napsáním a vydáním "klasické", tedy upravené verze, řádily v rukopise smečky nakladatelských redaktorů, skutečnost je taková, že většinu úprav podnikl autor sám. Zčásti jistě na nátlak z nakladatelství (vydání knihy pro něj bylo bodem, k němuž se silně upínal), zčásti ale i v rámci běžných autorských úprav, které není třeba zveličovat.

Neal Cassady

Je pravda, že nakladatelství Viking Press se knihy bálo. Nejenže předem objednalo posudky u několika právníků, ale dokonce požadovalo od předobrazů hlavních postav (které pod pravými jmény figurují pouze v Rukopisném svitku, nikoli v "klasickém vydání", kde mají literární jména) podpisy na "formulářích o zřeknutí se práva na žalobu za pomluvu". Sám Kerouac sehnal podpisy od dvou hlavních postav, Neala Cassadyho neboli Deana Moriartyho a Allena Ginsberga alias Carla Marxe. Druhý jmenovaný svůj podpis glosoval poznámkou, že se práva na žalobu zříká "ku prospěchu americké literatury".

V rytmu jazzu

Jack Kerouac: On The RoadDalší esej, předcházející samotnému textu Rukopisného svitku, vykládá Na cestě v kontextu americké společnosti 50. let (Vznik nové Ameriky, autorka Penny Vlagopoulosová), následující se teoreticky věnuje hlavní postavě románu Nealu Cassadymu a jeho proměně autentické osobnosti v symbol ("K jádru věci", autor George Mouratidis), poslední rozebírá Rukopisný svitek po stránce literárně-teoretické ("Rovná čára dovede člověka jen a jen k smrti", autor Joshua Kupetz).

To, čím se liší Rukopisný svitek od českých verzí "klasické podoby" Na cestě, tedy od prvního odeonského překladu Jiřího Joska z roku 1978 (později několikrát reeditovaného) a nového převodu Jiřího Popela, pořízeného pro souborné argovské vydání Kerouakových spisů v roce 2005 (Popel je také překladatelem Rukopisného svitku), se odehrává ve třech rovinách.

Allen Ginsberg v 50. letechTou první, nejnápadnější, jsou jména postav. Vypravěč sám se hlásí ke jménu Kerouac (tedy žádný Sal Paradise), jeho partnerem "na cestě" je skutečný Neal Cassady (nikoli Dean Moriarty) a i další protagonisté mají občanská jména: Carolyn Cassadyová, Allen Ginsberg, William Burroughs a další. Nicméně vzhledem k tomu, nakolik vždy byly vazby beatnické generace veřejně známy, málokoho asi identifikace postav překvapí.

William S. Burroughs a Jack Kerouac na fotografii Allena Ginsberga

Druhou rovinou je zpětné zařazení vyškrtnutých, většinou sexuálně explicitních scén, a vůbec v oblasti sexu drsnější vyjadřování. Tyto úpravy v 50. letech v prudérní Americe nebyly překvapivé, z dnešního pohledu pochopitelně nepůsobí nijak skandálně.

Charlie Parker a Miles DavisTou nejzajímavější rovinou je rytmus románu a jeho překotné tempo. Vždy se hovořilo o tom, že Kerouac psal pod vlivem soudobého moderního jazzu, konkrétně be bopu, tedy směru, který zosobňovali hudebníci jako Charlie Parker, Dizzy Gillespie nebo Miles Davis. Kerouac sám o této metodě řekl: "(Byl jsem ovlivněn) ve smyslu, řekněme, hudebníka, který se nadechne a hraje nějaký motiv na svůj saxofon, dokud mu zbývá vzduch v plicích, a když přestane, jeho věta, jeho prohlášení je u konce... a stejně tak odděluji svoje věty já, v místech nádechů své mysli."

Rozdíl mezi tímto jazzovým tempem a frázováním v "klasickém" románu a Rukopisném svitku popsala ve svém eseji velmi přesně Penny Vlagopoulosová: "Je-li četba Cesty jako poslech zvuku Ameriky linoucího se z okna kdesi v dáli, četba svitku pak připomíná vpád zadními dveřmi přímo doprostřed představení."

Kde je cenzura krátká

Jack Kerouac: On The RoadVydání Rukopisného svitku jako takového náš pohled na román Na cestě rozhodně nemění tak zásadně, jak by snad někdo mohl očekávat. Kniha se stala manifestem specifického způsobu života, inspirovala hned několik generací, pro které se stala kultem, a její vliv na svou tvorbu přiznává spousta kvalitních a úspěšných Kerouakových literárních následovníků. A to bez ohledu na to, že všichni dosud znali pouze redakčně upravenou a tedy "zcenzurovanou" verzi.

Jack KerouacV tomto smyslu bylo tedy k "A" pouze dořečeno "B" - byť po skandálních padesáti letech. Nynější vydání už na vlivu Na cestě a celého Kerouakova díla ovšem nemůže nic změnit ani v pozitivním, ani v negativním smyslu. Za připomenutí ovšem rozhodně stojí nejen samotný text, ale i okolnosti, které román obestírají a které se podařilo postihnout zejména v citovaných úvodních esejích.

Jack Kerouac: Na cestě. Rukopisný svitek
přeložil Jiří Popel, doprovodné studie přeložili Zdík Dušek a Petr Onufer, obálka, sazba a grafická úprava Pavel Růt
vyd. Argo, 392 stran

Rozstřel: Monika Absolonová - Include | (3:40) | video: iDNES.tv

Neumím v životě kalkulovat. Nová deska je otevřená zpověď, říká Absolonová

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Anička tušila, že jsme poslední, kdo zachytil její hlas, vzpomíná na duet Lipo

Emotivní píseň Jsi ve mně napořád, kterou s Annou Julií Slováčkovou v únoru 2025 nahrál zpěvák, raper a skladatel Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je o ztrátách, o koloběhu života. V souvislosti...

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

Jak se „Iceman“ pomocí AI rozloučil s Hollywoodem a Cruise brečel

Hvězdy a fanoušci vzpomínají na herce Vala Kilmera, který ve středu zemřel ve věku 65 let. Herec se během své kariéry proslavil také ve filmech Top Gun a Top Gun: Maverick rolí poručíka Toma...

Hudební magie. Slavný koncertní záznam Pink Floyd: Živě v Pompejích míří do kin

Kapela Pink Floyd zrealizovala mnoho přelomových a zásadních děl, ale jeden počin má mezi znalci výlučné postavení. Je to koncertní film Pink Floyd: Živě v Pompejích, který se od 24. dubna 2025 v...

9. dubna 2025

Odpusť mi tu velkohubost! Elton John se po dvaceti letech omluvil Madonně

Popové ikony Madonna a Elton John prý nadobro pohřbily dvě desetiletí trvající nevraživost, která se táhne od dob, kdy zpěvák veřejně zkritizoval úroveň zpěvaččiných živých vystoupení. Dvojice si...

8. dubna 2025  14:50

RECENZE: Nejseš moje máma, dokážou ranit adoptivní děti. Z filmu ale vymizely

50 % Premium

Hodně osobní dokument Nejseš moje máma, jehož premiéru odvysílá ČT2 v úterý, natočila Markéta Oddfish Nešlehová nejen o svých zkušenostech adoptivní matky. Filmařsky se pohybuje mezi výzvou dcery k...

8. dubna 2025

Kdo si přál smrt českého prezidenta? Minisérie Moloch odtajnila nové záběry

Společnost Canal+ uvede v květnu premiérově novou minisérii Moloch s Miroslavem Donutilem v roli prezidenta, na kterého je spáchán atentát. Očekávaný seriál, který je již druhým tuzemským projektem...

8. dubna 2025  13:43

KOMENTÁŘ: Jasně, nechte zpívat Mišíka. Ale koho ještě televize zná?

Premium

Jen nevyléčitelný optimista by od přenosu z udílení výročních uměleckých cen čekal vzrušující podívanou, která rekordní sledovaností pošle konkurenční pořady do propadliště dějin. Ceny Anděl...

8. dubna 2025

Do Prahy míří Cirque du Soleil, v show KURIOS představí alternativní historii

Vynálezce Hledač žije v laboratoři, kde má vše pevný řád. Jednoho dne mu do ní ale vstoupí bytosti z jiného světa, a vše se otočí vzhůru nohama. Laboratoř najednou ožívá v kabinet kuriozit....

8. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Chřipka, useknutý prst? Za táty se hrálo, pokud to jen trochu šlo, líčí Vojta Nedvěd

Premium

Po smrti svého táty Františka, legendy českého folku a kytaristy, který před čtyřmi lety podlehl rakovině, prožil Vojta Nedvěd velmi těžké období. Nával práce a starostí mu nedopřály dostatek času,...

7. dubna 2025

Bomby v Kremlu, ponorka Sevastopol a CIA. Nový Mission: Impossible je za rohem

Nový trailer k osmému dílu akční série, nesoucí dovětek Poslední zúčtování, slibuje dechberoucí kaskadérské kousky Toma Cruise, nevídanou zápletku a možná i konec celé ságy. Diváci uvidí hlavního...

7. dubna 2025  18:15

RECENZE: Co přesně značí Tracyho tygr? To v divadle neprozradí a tak to má být

Zcela ve stylu Saroyanovy předlohy se v pražském Divadle D21 vypořádali s ústředním motivem Tracyho tygra. Diváci tak mohou stejně jako čtenáři dál snít a přemýšlet, co touto metaforou vlastně...

7. dubna 2025  15:41

Anička tušila, že jsme poslední, kdo zachytil její hlas, vzpomíná na duet Lipo

Emotivní píseň Jsi ve mně napořád, kterou s Annou Julií Slováčkovou v únoru 2025 nahrál zpěvák, raper a skladatel Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je o ztrátách, o koloběhu života. V souvislosti...

7. dubna 2025  13:58

Zemřel Jay North, tvář slavného černobílého sitkomu Dennis, postrach okolí

Ve věku 73 let zemřel americký herec Jay North, herec, který se do paměti televizních diváků nesmazatelně zapsal jako neposedný Dennis Mitchell v americkém sitkomu Dennis, postrach okolí. Oblíbený...

7. dubna 2025  11:44

GLOSA: Živě z New Yorku, je sobota večer! Aneb takto se dělá televizní zábava

Nikdo jim nevěřil a jejich show dost možná nikdy neměla spatřit světlo světa. Měli se stát dočasnou loutkou v rukou televizních mocipánů své doby. Odhodlání, odvaha i talent si však svou cestu...

7. dubna 2025  6:30