Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žádná velká legrace to nebyla

  10:34aktualizováno  10:34
Historická studia se proměňují. Ve středu zájmu přestávají být panovníci a válečné konflikty. Oblíbeným tématem je obyčejný život; všední starosti, zábavy a problémy jsou v dobrém vyprávění přitažlivé. Historička Marie Koldinská (1971) z dostupných pramenů vytvořila čtivou knihu Každodennost renesančního aristokrata.

Každodenní starosti jsou určitě zajímavější z pohledu člověka, který není zatížen nekončící robotou a lopotou. Kdybychom se pokusili zpřítomnit každodennost poddaného lidu v 16. a 17. století, uchvacující vyprávění by asi nevzniklo. Byla to spíše monotonie, válka, nemoc a poslušnost, občas zpestřená časem svátečním. Ale tam, kde existují historické dokumenty, je možné zrekonstruovat, "oslovit a zaujmout i přes propast času..." V knize historičky Koldinské se tak rozevírá spektrum pohledu na to, jak trávili čas aristokraté.

Každodennost renesančního aristokrata

Autorka: Marie Koldinská

Lektoroval Jaroslav Pánek

Ladislav Horáček-Paseka, Praha a Litomyšl 2001

264 stran + 16 stran obrazové přílohy, náklad neuveden

Cena: 249 korun

Vybraná a geneticky určená vrstva jedinců nežila bezstarostně, jak se dnes turistům ukazuje při prohlídkách zámeckých interiérů. Byla to nepřetržitá starost: o kariéru, o zajištění majetku; příbuzenské propletence často nedávaly spát. Rodinný život byl asi komplikovanější, než nám dnes nabízejí televizní seriály. Když si přečteme kapitolu o "volném čase", konstatujeme, že aristokrat byl přepracovaný manažer. Někdy se věnoval literatuře, například Kryštof Harant a Václav Budovec. Nebo zaníceně studoval astrologii. Někteří zvrhlíci se věnovali hazardu a opilství. Téměř všichni však věděli, že je nezbytně nutné udržovat intenzivní sociální kontakty. Život aristokrata byl časově náročný a společensky vyčerpávající.

Autorka s jemným zanícením hovoří o karnevalovém pocitu života, veselí a humoru. Podobně také o sexuálním životě a erotických radovánkách, které někdy končily závistí, tragédií, mukami zúčastněných, hroznými tresty za nevěru, vyobcováním. Žádný homosexuál neměl naději, aby byl tolerován. V době doznívajícího středověku byl dominantním pocitem také strach na všech stranách: z války, Turků, z nemocí, ze smrti, přírodních katastrof, z neštěstí vůbec. Snad proto byla tolik akcentována "religiozita". Kapitola o náboženském životě patří v knize mezi nejzdařilejší, neboť ukazuje, jak s otázkami víry, přesvědčení a s tím související politické orientace měli příslušníci české "vyšší třídy" problémy již tehdy. Přebíhání ze strany na stranu a ideologické kotrmelce ve smyslu profitujícího konjukturalizmu změnou víry jsou pozorovatelné nejen v postmoderní době.

Kniha je skloubena jako jednotlivá vyprávění o důležitých záležitostech renesanční mentality. Proto se dá číst na přeskáčku, podle momentálního vyladění. Texty představují soupatřičnost "psychohistorie" a dějin všední mentality, což v úhrnu je jádrem moderního přístupu ke studiu dějin. Oblíbený šlechtic autorky, Jindřich Michal Hýzrle z Chodů, nás jako skrytý impresário doprovází podnětným tématem renesanční mentality a rysů kolektivní psychiky.

Kladem práce je pozoruhodný poznámkový aparát a poukazy na pramenné zdroje. Zato vinou tisku jsou některé černobílé reprodukce šerosvitné a pro čtenáře mohou představovat spíš mnohoznačný projektivní test než výmluvnou ilustraci. V poslední kapitole Marie Koldinská předkládá metodologické svízele oboru dějiny všedního dne (a každodennosti) vůbec. Ukazuje na to, jak je studium historie obtížné a jak jsou plody takové práce ne pokaždé správně oceněny. Nicmén ě autorčin výsledek, její Každodennost renesančního aristokrata, je povzbuzující!

Obálka knihy Marie Koldinské Každodennost renesačního aristokrata.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz