Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žádná velká legrace to nebyla

  10:34aktualizováno  10:34
Historická studia se proměňují. Ve středu zájmu přestávají být panovníci a válečné konflikty. Oblíbeným tématem je obyčejný život; všední starosti, zábavy a problémy jsou v dobrém vyprávění přitažlivé. Historička Marie Koldinská (1971) z dostupných pramenů vytvořila čtivou knihu Každodennost renesančního aristokrata.

Každodenní starosti jsou určitě zajímavější z pohledu člověka, který není zatížen nekončící robotou a lopotou. Kdybychom se pokusili zpřítomnit každodennost poddaného lidu v 16. a 17. století, uchvacující vyprávění by asi nevzniklo. Byla to spíše monotonie, válka, nemoc a poslušnost, občas zpestřená časem svátečním. Ale tam, kde existují historické dokumenty, je možné zrekonstruovat, "oslovit a zaujmout i přes propast času..." V knize historičky Koldinské se tak rozevírá spektrum pohledu na to, jak trávili čas aristokraté.

Každodennost renesančního aristokrata

Autorka: Marie Koldinská

Lektoroval Jaroslav Pánek

Ladislav Horáček-Paseka, Praha a Litomyšl 2001

264 stran + 16 stran obrazové přílohy, náklad neuveden

Cena: 249 korun

Vybraná a geneticky určená vrstva jedinců nežila bezstarostně, jak se dnes turistům ukazuje při prohlídkách zámeckých interiérů. Byla to nepřetržitá starost: o kariéru, o zajištění majetku; příbuzenské propletence často nedávaly spát. Rodinný život byl asi komplikovanější, než nám dnes nabízejí televizní seriály. Když si přečteme kapitolu o "volném čase", konstatujeme, že aristokrat byl přepracovaný manažer. Někdy se věnoval literatuře, například Kryštof Harant a Václav Budovec. Nebo zaníceně studoval astrologii. Někteří zvrhlíci se věnovali hazardu a opilství. Téměř všichni však věděli, že je nezbytně nutné udržovat intenzivní sociální kontakty. Život aristokrata byl časově náročný a společensky vyčerpávající.

Autorka s jemným zanícením hovoří o karnevalovém pocitu života, veselí a humoru. Podobně také o sexuálním životě a erotických radovánkách, které někdy končily závistí, tragédií, mukami zúčastněných, hroznými tresty za nevěru, vyobcováním. Žádný homosexuál neměl naději, aby byl tolerován. V době doznívajícího středověku byl dominantním pocitem také strach na všech stranách: z války, Turků, z nemocí, ze smrti, přírodních katastrof, z neštěstí vůbec. Snad proto byla tolik akcentována "religiozita". Kapitola o náboženském životě patří v knize mezi nejzdařilejší, neboť ukazuje, jak s otázkami víry, přesvědčení a s tím související politické orientace měli příslušníci české "vyšší třídy" problémy již tehdy. Přebíhání ze strany na stranu a ideologické kotrmelce ve smyslu profitujícího konjukturalizmu změnou víry jsou pozorovatelné nejen v postmoderní době.

Kniha je skloubena jako jednotlivá vyprávění o důležitých záležitostech renesanční mentality. Proto se dá číst na přeskáčku, podle momentálního vyladění. Texty představují soupatřičnost "psychohistorie" a dějin všední mentality, což v úhrnu je jádrem moderního přístupu ke studiu dějin. Oblíbený šlechtic autorky, Jindřich Michal Hýzrle z Chodů, nás jako skrytý impresário doprovází podnětným tématem renesanční mentality a rysů kolektivní psychiky.

Kladem práce je pozoruhodný poznámkový aparát a poukazy na pramenné zdroje. Zato vinou tisku jsou některé černobílé reprodukce šerosvitné a pro čtenáře mohou představovat spíš mnohoznačný projektivní test než výmluvnou ilustraci. V poslední kapitole Marie Koldinská předkládá metodologické svízele oboru dějiny všedního dne (a každodennosti) vůbec. Ukazuje na to, jak je studium historie obtížné a jak jsou plody takové práce ne pokaždé správně oceněny. Nicmén ě autorčin výsledek, její Každodennost renesančního aristokrata, je povzbuzující!

Obálka knihy Marie Koldinské Každodennost renesačního aristokrata.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské
Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské

Jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou, za jakých podmínek vám na ně vzniká nárok a kolik peněz měsíčně dostanete? Kompletní přehled jsme pro vás připravili s Petrem Novákem z Právní poradny pro odškodnění a náhradu škody.

Najdete na iDNES.cz