Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začni útokem a uteč, zní nová strategie

  17:55aktualizováno  17:55
Více kopií, mohutněji, rychleji. Tak se dá shrnout nový rytmus filmových premiér, který začíná vládnout Hollywoodu. Stále více předpokládaných hitů totiž vsadí na jednu kartu: takzvané "otevření" čili první víkend v kinech, do nichž se premiérový film vlije rovnou v tisícovkách kopií. Časopis Variety uvádí, že ještě v roce 1996 si na souběžný start ve více než třech tisících sálů troufl jediný snímek; loni už jich bylo osmnáct. A autor článku Carl DiOrio upozorňuje, že ani to zřejmě nebude konečné číslo.

Jen v posledních týdnech takhle zeširoka ovládly Ameriku hned tři hity: válečný Pearl Harbor, animovaný Shreck a druhý díl dobrodružné podívané Mumie, nazvaný Mumie, se vrací.

OTESÁNCI
Proč se ve Státech "počítá" především start a veškerý nápor se směruje na tržby z prvého víkendu? Variety zmiňuje jako důvod nenasytnost megaplexů - obřích mnohosálových kin, i útočnou strategii podpořenou cílenou reklamou. Pravdou je, že obří tržby za úvodní dny slouží jako další doporučení divákům a úspěšnost "otevření" spočtená v milionech dolarů za vstupenky se srovnává v historických žebříčcích.

Důvodem silnějšího startu je i krátkodechá publicita filmů, kterou je třeba využít hned v prvé soustředěné vlně, navíc v Americe působí systém "velmi rychlého spotřebování". Ten žene filmy střemhlav přes kina rovnou na další média, hlavně na digitální videodisky DVD. "Tlak DVD je patrný, i nás nutí uvádět snímky do kin co možná nejdříve po jejich zámořské premiéře. Jakmile totiž jednou film vstoupí na DVD, nezastavíte ho. DVD hbitě a lehce překračují hranice," potvrzuje šéf české distribuční společnosti Bontonfilm Aleš Danielis.

Masivní starty přitom paradoxně omezují původní výhodu multikin - možnost vybrat si v každém sále jiný titul. Variety takovou vizi předkládá kresbou megaplexu s dvaceti sály, v nichž se dokola střídají jen zmíněné tituly Pearl Harbor, Shreck a Mumie.

SETINA AMERIKY
"Nevylučuji podobný trend ani v tuzemsku, ovšem jen v rozsahu přiměřeném našim podmínkám," míní Danielis. "Řekněme, že představujeme tak setinu Ameriky, pak bychom se dostali přes třicet kopií." Téhle hranici se nejnověji blíží Tmavomodrý svět, ale Danielis hned upozorňuje, že takové nasazení tu unese málokterý film; navíc rozhoduje počet a stav kin.

Ani s multiplexy hrajícími jeden titul ve více sálech to u nás není tak horké. "Může se to stát, ale vždy jen tehdy, má-li to smysl," míní šéf Bontonfilmu, který právě pokračování Mumie nasadil v multikině do dvou sálů. Oba je prý utáhla; začínala každou hodinu, čili diváci si nemuseli předem zjišťovat čas.

Nicméně distributor znovu zdůrazňuje, že takový potenciál má pár filmů: "Nasadit týž film v českém multiplexu do tří sálů by byla sebevražda." Počet kopií se ovšem v tuzemsku může zvýšit i "samovolně" - tak jak budou kvalitní kina přibývat.

DVĚ STRATEGIE
Vedle masových nástupů hitů však vždy zůstanou filmy doplňkové nebo ty nenápadné, leč vytrvale lákavé, jako jsou nyní Kytice nebo Čokoláda. A právě pestrost nabídky také určí multikinům, čím obsadit sály. Filmová distribuce zná totiž dvě cesty. Prvá, v zásadě ta,o níž zde píšeme, velí co nejrychleji film předvést - a pryč. Říká se jí "zahraj to a uteč". Druhá naopak propočte každou kopii, aby se dostatečně "vyhrála" a zaplatila. Obě metody mají své pro a proti, platí pro různé filmy případ od případu.

Postup číslo dvě se užívá spíše v Evropě, nicméně i onen americký, mohutný nástupní třesk se prý u nás může vyplatit. "Předně u výjimečných hitů, k nimž se váže mimořádná reklama, ale i předpoklad, že se udrží déle," říká Danielis. "Ale pak také u filmů ne tak silných, které jsou lákavé jen navenek. Ty je lépe zahrát rychle se vší parádou - dřív než si lidé navzájem stačí říct, že za vidění nestojí."

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz