Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začni útokem a uteč, zní nová strategie

  17:55aktualizováno  17:55
Více kopií, mohutněji, rychleji. Tak se dá shrnout nový rytmus filmových premiér, který začíná vládnout Hollywoodu. Stále více předpokládaných hitů totiž vsadí na jednu kartu: takzvané "otevření" čili první víkend v kinech, do nichž se premiérový film vlije rovnou v tisícovkách kopií. Časopis Variety uvádí, že ještě v roce 1996 si na souběžný start ve více než třech tisících sálů troufl jediný snímek; loni už jich bylo osmnáct. A autor článku Carl DiOrio upozorňuje, že ani to zřejmě nebude konečné číslo.

Jen v posledních týdnech takhle zeširoka ovládly Ameriku hned tři hity: válečný Pearl Harbor, animovaný Shreck a druhý díl dobrodružné podívané Mumie, nazvaný Mumie, se vrací.

OTESÁNCI
Proč se ve Státech "počítá" především start a veškerý nápor se směruje na tržby z prvého víkendu? Variety zmiňuje jako důvod nenasytnost megaplexů - obřích mnohosálových kin, i útočnou strategii podpořenou cílenou reklamou. Pravdou je, že obří tržby za úvodní dny slouží jako další doporučení divákům a úspěšnost "otevření" spočtená v milionech dolarů za vstupenky se srovnává v historických žebříčcích.

Důvodem silnějšího startu je i krátkodechá publicita filmů, kterou je třeba využít hned v prvé soustředěné vlně, navíc v Americe působí systém "velmi rychlého spotřebování". Ten žene filmy střemhlav přes kina rovnou na další média, hlavně na digitální videodisky DVD. "Tlak DVD je patrný, i nás nutí uvádět snímky do kin co možná nejdříve po jejich zámořské premiéře. Jakmile totiž jednou film vstoupí na DVD, nezastavíte ho. DVD hbitě a lehce překračují hranice," potvrzuje šéf české distribuční společnosti Bontonfilm Aleš Danielis.

Masivní starty přitom paradoxně omezují původní výhodu multikin - možnost vybrat si v každém sále jiný titul. Variety takovou vizi předkládá kresbou megaplexu s dvaceti sály, v nichž se dokola střídají jen zmíněné tituly Pearl Harbor, Shreck a Mumie.

SETINA AMERIKY
"Nevylučuji podobný trend ani v tuzemsku, ovšem jen v rozsahu přiměřeném našim podmínkám," míní Danielis. "Řekněme, že představujeme tak setinu Ameriky, pak bychom se dostali přes třicet kopií." Téhle hranici se nejnověji blíží Tmavomodrý svět, ale Danielis hned upozorňuje, že takové nasazení tu unese málokterý film; navíc rozhoduje počet a stav kin.

Ani s multiplexy hrajícími jeden titul ve více sálech to u nás není tak horké. "Může se to stát, ale vždy jen tehdy, má-li to smysl," míní šéf Bontonfilmu, který právě pokračování Mumie nasadil v multikině do dvou sálů. Oba je prý utáhla; začínala každou hodinu, čili diváci si nemuseli předem zjišťovat čas.

Nicméně distributor znovu zdůrazňuje, že takový potenciál má pár filmů: "Nasadit týž film v českém multiplexu do tří sálů by byla sebevražda." Počet kopií se ovšem v tuzemsku může zvýšit i "samovolně" - tak jak budou kvalitní kina přibývat.

DVĚ STRATEGIE
Vedle masových nástupů hitů však vždy zůstanou filmy doplňkové nebo ty nenápadné, leč vytrvale lákavé, jako jsou nyní Kytice nebo Čokoláda. A právě pestrost nabídky také určí multikinům, čím obsadit sály. Filmová distribuce zná totiž dvě cesty. Prvá, v zásadě ta,o níž zde píšeme, velí co nejrychleji film předvést - a pryč. Říká se jí "zahraj to a uteč". Druhá naopak propočte každou kopii, aby se dostatečně "vyhrála" a zaplatila. Obě metody mají své pro a proti, platí pro různé filmy případ od případu.

Postup číslo dvě se užívá spíše v Evropě, nicméně i onen americký, mohutný nástupní třesk se prý u nás může vyplatit. "Předně u výjimečných hitů, k nimž se váže mimořádná reklama, ale i předpoklad, že se udrží déle," říká Danielis. "Ale pak také u filmů ne tak silných, které jsou lákavé jen navenek. Ty je lépe zahrát rychle se vší parádou - dřív než si lidé navzájem stačí říct, že za vidění nestojí."

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz