Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začínají „cvakat“ Soukromé pasti, líčí nejen na ženy

  2:35aktualizováno  2:35
Soukromé pasti; tak se jmenuje skutečný televizní průlom podzimu. Poprvé se totiž soukromá česká stanice, konkrétně Nova, pouští do původní dramatické tvorby jiného typu, než jsou seriály.

Z televizního cyklu Soukromé pasti - Lukáš Vaculík a Tatiana Vilhelmová | foto: archiv TV Nova

Cyklus samostatných filmů přinese každou středu; zatím je jich dvanáct, mají silné autorské, režijní i herecké obsazení - řada herců točila pro Novu poprvé - a záleží jen na zájmu publika, jestli jich vznikne víc.

"Jde o postavy i děje smyšlené, ale o situace, které se v životě stávají," vysvětluje vedoucí vývoje nových pořadů Radek Bajgar podstatu cyklu, kterému se pracovně přezdívalo "ženské příběhy". V prvním z nich se dnes bude Tatiana Vilhelmová v hlavní roli rozhodovat mezi prací a dítětem; jejího partnera hraje Lukáš Vaculík a matku Libuše Šafránková.

"Mateřství, nebo kariéra; tak na tohle téma si lepší než mě opravdu nemohli najít," směje se maminka i herečka Vilhelmová. "Já to nikdy neřešila, ale neodsuzuju to. Tím zajímavější bylo takovou hrdinku hrát, jestliže je úplně jiná než já. Navíc byl skvělý scénář i obsazení; jen jsme dělali v podstatě celovečerní film za osm dní - a bohužel se ukázalo, že to za osm dní lze," bojí se Vilhelmová, aby se úsporný natáčecí režim nestal normou.

Stejně mluví i její kolegyně: oceňují přitažlivý projekt, zejména scénáře, jen by uvítaly na natáčení pár dní navíc. "Byl to hodně soustředěný týden," říká Vilma Cibulková, která se v komorním příběhu "tří lidí v nelehké životní situaci" potkala s Emilií Vášáryovou a Jiřím Bartoškou.

"Oceňuji, že se Nova vydala tak nelehkou cestou," přidává se Eliška Balzerová, která ve "svém" dílu představuje stárnoucí herečku, jíž ubývá práce a která poskytne jeden jediný osudový rozhovor. "Zahrnuje zajímavé látky, nové autory, šikovné režiséry i herecké šance."

Na zákulisní přídomek "ženské příběhy" herečky nedají; podle nich nejsou Soukromé pasti ani zdaleka určeny pouze divačkám. "Vyprávějí o ženách, to ano, a to je dobře, protože obecně máme méně rolí. Ale na ženských trablech se vždy výraznou měrou podílejí muži, takže jsou to filmy i pro mužské publikum. A hlavně mají hlubší platnost, nejsou prvoplánové," tvrdí Balzerová.

"Mně je jedno, jak se tomu říká. Ale platí, že bez mužské postavy, kterou hraje Jiří Bartoška, by se moje hrdinka do takové situace vůbec nedostala. Takže tu jde o společná témata pro obě pohlaví, i když přiznávám - je to lichotivé, mít zase jednou po dlouhé době roli, kde žena nese takovou zodpovědnost," míní Cibulková. A Vilhelmová dodává, že "bez mužských postojů by ženské problémy nevznikly."

Ředitel Novy Petr Dvořák přiznává, že právě kvůli širšímu dosahu dali "ženským příběhům" nové jméno. A Bajgar s úsměvem naznačuje další témata Soukromých pastí: "Když žena ukradne sperma, je to myslím docela dost i mužský příběh, ne?!"
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Najdete na iDNES.cz