Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začínají „cvakat“ Soukromé pasti, líčí nejen na ženy

  2:35aktualizováno  2:35
Soukromé pasti; tak se jmenuje skutečný televizní průlom podzimu. Poprvé se totiž soukromá česká stanice, konkrétně Nova, pouští do původní dramatické tvorby jiného typu, než jsou seriály.

Z televizního cyklu Soukromé pasti - Lukáš Vaculík a Tatiana Vilhelmová | foto: archiv TV Nova

Cyklus samostatných filmů přinese každou středu; zatím je jich dvanáct, mají silné autorské, režijní i herecké obsazení - řada herců točila pro Novu poprvé - a záleží jen na zájmu publika, jestli jich vznikne víc.

"Jde o postavy i děje smyšlené, ale o situace, které se v životě stávají," vysvětluje vedoucí vývoje nových pořadů Radek Bajgar podstatu cyklu, kterému se pracovně přezdívalo "ženské příběhy". V prvním z nich se dnes bude Tatiana Vilhelmová v hlavní roli rozhodovat mezi prací a dítětem; jejího partnera hraje Lukáš Vaculík a matku Libuše Šafránková.

"Mateřství, nebo kariéra; tak na tohle téma si lepší než mě opravdu nemohli najít," směje se maminka i herečka Vilhelmová. "Já to nikdy neřešila, ale neodsuzuju to. Tím zajímavější bylo takovou hrdinku hrát, jestliže je úplně jiná než já. Navíc byl skvělý scénář i obsazení; jen jsme dělali v podstatě celovečerní film za osm dní - a bohužel se ukázalo, že to za osm dní lze," bojí se Vilhelmová, aby se úsporný natáčecí režim nestal normou.

Stejně mluví i její kolegyně: oceňují přitažlivý projekt, zejména scénáře, jen by uvítaly na natáčení pár dní navíc. "Byl to hodně soustředěný týden," říká Vilma Cibulková, která se v komorním příběhu "tří lidí v nelehké životní situaci" potkala s Emilií Vášáryovou a Jiřím Bartoškou.

"Oceňuji, že se Nova vydala tak nelehkou cestou," přidává se Eliška Balzerová, která ve "svém" dílu představuje stárnoucí herečku, jíž ubývá práce a která poskytne jeden jediný osudový rozhovor. "Zahrnuje zajímavé látky, nové autory, šikovné režiséry i herecké šance."

Na zákulisní přídomek "ženské příběhy" herečky nedají; podle nich nejsou Soukromé pasti ani zdaleka určeny pouze divačkám. "Vyprávějí o ženách, to ano, a to je dobře, protože obecně máme méně rolí. Ale na ženských trablech se vždy výraznou měrou podílejí muži, takže jsou to filmy i pro mužské publikum. A hlavně mají hlubší platnost, nejsou prvoplánové," tvrdí Balzerová.

"Mně je jedno, jak se tomu říká. Ale platí, že bez mužské postavy, kterou hraje Jiří Bartoška, by se moje hrdinka do takové situace vůbec nedostala. Takže tu jde o společná témata pro obě pohlaví, i když přiznávám - je to lichotivé, mít zase jednou po dlouhé době roli, kde žena nese takovou zodpovědnost," míní Cibulková. A Vilhelmová dodává, že "bez mužských postojů by ženské problémy nevznikly."

Ředitel Novy Petr Dvořák přiznává, že právě kvůli širšímu dosahu dali "ženským příběhům" nové jméno. A Bajgar s úsměvem naznačuje další témata Soukromých pastí: "Když žena ukradne sperma, je to myslím docela dost i mužský příběh, ne?!"
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Najdete na iDNES.cz