Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínský filmový festival pro děti a mládež začíná pod peřinou

  8:46aktualizováno  8:46
Hned zahajovacím soutěžním filmem 51. ročníku vstoupí zlínský festival rovnýma nohama do nové éry. Snímek Františka A. Brabce V peřině totiž v sobě shrnuje všechna tři P, která děti milují: pohádku, písničky a prostorové vidění. Úsměvný muzikál o snech a kouzlech se stal prvním českým hraným filmem natočeným ve 3D.

Svým způsobem vybuduje most mezi festivalovou minulostí a budoucností. K minulosti patří klasické pohádky s princeznami, draky či vodníky, jejichž žánr letos v soutěži zastupuje Čertova nevěsta v režii Zdeňka Trošky, jenže tenhle typ dětské podívané je už na vymření.

"Ve světě tradiční pohádky prakticky vymizely, objevují se opravdu velmi výjimečně - občas v Německu, tu a tam si ve Skandinávii vzpomenou na Hanse Christiana Andersena. Ale jinak někdejší pohádkovou školu nahrazuje všude ve světě zejména fantasy," stvrzuje umělecký ředitel festivalu Petr Koliha, který při výběru zlínského programu vidí ročně nespočet filmů.

Mezi dvěma světy

Podle jeho zkušenosti také sílí tlak na tvorbu univerzálních filmů pro celou rodinu. "Také typicky český, laskavý pohled dnes už značí výjimku. V cizině i v dětských filmech převládají tóny drsné, temné, syrové, sociální. Zatímco filmová vlídnost se stěhuje jinam, do Asie, na Dálný východ," shrnuje Koliha.

Brabcův hravý příběh podle námětu scenáristy Miroslava Adamce tak slibuje přirozený přechod od národní klasiky k současné mezinárodní vlně. V peřině se sice čaruje, ale bez Luciferů či hastrmanů.

Z filmu V peřině - Karel Roden
Z filmu V peřině - Jiří Mádl
Z filmu V peřině - Bolek Polívka

Z filmu V peřině hrají zleva Karel Roden, Jiří Mádl i Bolek Polívka.

Nádherné kostýmy sice hrají všemi barvami, ale nenosí je následníci trůnu, nýbrž obyvatelé malebného městečka v čele s rodinou, pro niž našel režisér opravdu hvězdné obsazení. Dědečka s babičkou hrají Bolek Polívka s Eliškou Balzerovou, tatínka s maminkou Karel Roden s Lucií Bílou - nicméně hlavní roli mají děti.

Spousta roztančených písniček posouvá rodinnou fantasy k žánru pohádkového muzikálu a moderní atrakci ze starosvětské komedie činí ony "kouzelné brýle" pro trojrozměrné vnímání, které malí diváci tak milují.

V národních barvách

Letos se vůbec Zlínským podařilo obsadit všechny festivalové soutěže důstojnými domácími reprezentanty. Vedle děl V peřině a Čertova nevěsta, které bojují v sekci hraných filmů pro děti, se mezi hranými díly pro mládež připomene Piko, drogové drama podle skutečných osudů tří mužů spjatých s pervitinem. "Jsem rád, že tak můžeme vzdát hold zesnulému producentovi snímku Pavlu Melounkovi, který pro zlínský festival rovněž pracoval," zmiňuje Koliha.

Čeští tvůrci samozřejmě nechybějí v klání animovaných děl a mezi evropskými debuty se bude o cenu ucházet prvotina Václava Kadrnky Osmdesát dopisů.
I nesoutěžní program přivede do města dětí kromě zahraničních hostů řadu domácích osobností.

Například Eva Zaoralová, spjatá s "dospělým" karlovarským filmovým festivalem, tu zahájí výstavu fotografky Zuzany Mináčové a na závěrečném ceremoniálu, který přenáší ČT1, se sejdou Karel Gott či Monika Absolonová s dcerou Zdeňka Milera - tvůrce slavného krtečka, nebo s již odrostlými hrdiny hraného příběhu Macha a Šebestové.

Ale po pravdě řečeno, i mnozí návštěvníci odjinud už v Česku dávno zdomácněli. Ivan Barnev se zapsal do paměti v hlavní roli snímku Obsluhoval jsem anglického krále a János Bán zůstává pro všechny zkrátka a dobře Otíkem z Vesničky mé střediskové.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Najdete na iDNES.cz