Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná velikonoční hudební festival

  10:12aktualizováno  10:12
Z l í n s k ý k r a j - O atmosféru nadcházejících velikonočních svátků se ve Zlíně a blízkém okolí postará už po sedmé komorní sbor Canticum Camerale, který pořádá od 31. března do 22. dubna Velikonoční festival duchovní hudby. "Naším záměrem je představit lidem významná hudební díla tematicky spojená s liturgickým obdobím Velikonoc a seznámit je s kvalitními mimo zlínskými soubory," uvedla Sabina Stradějová z pořádající sboru.

Program velikonočního
festivalu duchovní hudby

31. března - ZLÍN: kostel sv. Filipa a Jakuba: Akademické pěvecké sdružení Moravan Brno a Canticum Camerale Zlín (16.30)
7. dubna - NAPAJEDLA: kostel sv. Bartoloměje: Canticum Camerale a  Capell a Moraviae Brno (16.30)
15. dubna - ZLÍN: kostel sv. Filipa a Jakuba: Akademický sbor Žerotín Olomouc a Moravské děti Holešov (16.30)
18. dubna - MALENOVICE: modlitebna CASD: Pěvecký sbor 11. ZŠ Malenovice a Canticum Camerale (17.30)
22. dubna - UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Farní kostel sv. Františka Xaverského: Filharmonie Bohuslava Martinů a Canticum Camerale (16.00)

Série koncertů letos navštíví kromě Zlína i Malenovice, Uherské Hradiště a Napajedla. Festival se koná pod záštitou pomocného biskupa olomoucké arcidiecéze Mons. Josefa Hrdličky a hejtmana Zlínského kraje Františka Slavíka.

Dramaturgie festivalu přitom záměrně rozložila hudební program do období půstu i období oslavy vzkříšení. Na koncertech v čase postním zazní hudební díla vztahující se ke smrti nebo tematicky neutrální, po Velikonočním pondělí pak oslavná Gloria, Kyrie nebo černošské spirituály.

"Osou sobotního koncertu ve zlínském kostele bude kantáta Bohuslava Martinů Hora tří světel pro mužský sbor, sóla a varhany, kterou přednese Akademické pěvecké sdružení Moravan. Patří mezi nejstarší u nás vedle Moravských učitelů. Založil je dirigent Josef Veselka jako sbor akademické mládeže," uvedl dirigent Tomáš Ibrmajer. Kromě toho v sobotu zazní v kostele Filipa a Jakuba i část Missy pro defunctis O. di Lassa v podání domácího sboru Canticum Camerale, který se zaměřuje na interpretaci barokní a renesanční hudby.

Úplné provedení Missy pro defunctis si vyslechne publikum v Napajedlích v sobotu 7. dubna. S Canticum Camerale se o náročnou skladbu podělí sbor Capella Moraviae Brno, specializovaný výhradně na duchovní renesanční hudbu. "Právě proto, že je těleso jen úzce specializováno, dosahuje vynikajících interpretačních výsledků," komentoval Ibrmajer.

Díla současných autorů zazní na koncertu 15. dubna opět ve zlínském kostele, kde spolu s mladým sborem Žerotín z Olomouce se sbormistrem Pavlem Koňárkem vystoupí Moravské děti z Holešova s dirigentem Michalem Vajdou. Netradiční bude i koncert 18. dubna v modlitebně Církve adventistů sedmého dne.

"Možná není modlitebna obvyklou koncertní síní, ale my tento koncert vnímáme jako svůj příspěvek ke sbližování různých církví," řekl Ibrmajer a domnívá se, že dětský sbor bude Canticum Camerale zdatným soupeřem. Kromě klasiky uslyší návštěvníci koncertu také tradicionály Deep river nebo Good news.

Nejmonumentálnějším vystoupením festivalu bude zřejmě závěrečný koncert. V Uherském Hradišti zazní Vivaldiho kantáta Gloria D dur pro orchestr, sbor a sólisty, kterou mohlo zlínské publikum v podání Filharmonie Bohuslava Martinů a Canticum Camerale slyšet v rámci zlínského vánočního programu.

 

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz