Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná velikonoční hudební festival

  10:12aktualizováno  10:12
Z l í n s k ý k r a j - O atmosféru nadcházejících velikonočních svátků se ve Zlíně a blízkém okolí postará už po sedmé komorní sbor Canticum Camerale, který pořádá od 31. března do 22. dubna Velikonoční festival duchovní hudby. "Naším záměrem je představit lidem významná hudební díla tematicky spojená s liturgickým obdobím Velikonoc a seznámit je s kvalitními mimo zlínskými soubory," uvedla Sabina Stradějová z pořádající sboru.

Program velikonočního
festivalu duchovní hudby

31. března - ZLÍN: kostel sv. Filipa a Jakuba: Akademické pěvecké sdružení Moravan Brno a Canticum Camerale Zlín (16.30)
7. dubna - NAPAJEDLA: kostel sv. Bartoloměje: Canticum Camerale a  Capell a Moraviae Brno (16.30)
15. dubna - ZLÍN: kostel sv. Filipa a Jakuba: Akademický sbor Žerotín Olomouc a Moravské děti Holešov (16.30)
18. dubna - MALENOVICE: modlitebna CASD: Pěvecký sbor 11. ZŠ Malenovice a Canticum Camerale (17.30)
22. dubna - UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Farní kostel sv. Františka Xaverského: Filharmonie Bohuslava Martinů a Canticum Camerale (16.00)

Série koncertů letos navštíví kromě Zlína i Malenovice, Uherské Hradiště a Napajedla. Festival se koná pod záštitou pomocného biskupa olomoucké arcidiecéze Mons. Josefa Hrdličky a hejtmana Zlínského kraje Františka Slavíka.

Dramaturgie festivalu přitom záměrně rozložila hudební program do období půstu i období oslavy vzkříšení. Na koncertech v čase postním zazní hudební díla vztahující se ke smrti nebo tematicky neutrální, po Velikonočním pondělí pak oslavná Gloria, Kyrie nebo černošské spirituály.

"Osou sobotního koncertu ve zlínském kostele bude kantáta Bohuslava Martinů Hora tří světel pro mužský sbor, sóla a varhany, kterou přednese Akademické pěvecké sdružení Moravan. Patří mezi nejstarší u nás vedle Moravských učitelů. Založil je dirigent Josef Veselka jako sbor akademické mládeže," uvedl dirigent Tomáš Ibrmajer. Kromě toho v sobotu zazní v kostele Filipa a Jakuba i část Missy pro defunctis O. di Lassa v podání domácího sboru Canticum Camerale, který se zaměřuje na interpretaci barokní a renesanční hudby.

Úplné provedení Missy pro defunctis si vyslechne publikum v Napajedlích v sobotu 7. dubna. S Canticum Camerale se o náročnou skladbu podělí sbor Capella Moraviae Brno, specializovaný výhradně na duchovní renesanční hudbu. "Právě proto, že je těleso jen úzce specializováno, dosahuje vynikajících interpretačních výsledků," komentoval Ibrmajer.

Díla současných autorů zazní na koncertu 15. dubna opět ve zlínském kostele, kde spolu s mladým sborem Žerotín z Olomouce se sbormistrem Pavlem Koňárkem vystoupí Moravské děti z Holešova s dirigentem Michalem Vajdou. Netradiční bude i koncert 18. dubna v modlitebně Církve adventistů sedmého dne.

"Možná není modlitebna obvyklou koncertní síní, ale my tento koncert vnímáme jako svůj příspěvek ke sbližování různých církví," řekl Ibrmajer a domnívá se, že dětský sbor bude Canticum Camerale zdatným soupeřem. Kromě klasiky uslyší návštěvníci koncertu také tradicionály Deep river nebo Good news.

Nejmonumentálnějším vystoupením festivalu bude zřejmě závěrečný koncert. V Uherském Hradišti zazní Vivaldiho kantáta Gloria D dur pro orchestr, sbor a sólisty, kterou mohlo zlínské publikum v podání Filharmonie Bohuslava Martinů a Canticum Camerale slyšet v rámci zlínského vánočního programu.

 

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz